אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש העסקים שאיבד כ-500 מיליון דולר מהשקעותיו אצל מיידוף, מת בגיל 108 צילום: The Carl and Ruth Shapiro Family Foundation

איש העסקים שאיבד כ-500 מיליון דולר מהשקעותיו אצל מיידוף, מת בגיל 108

קרל שפירו, היה אחד המשקיעים הראשונים והגדולים בחברת ההשקעות שהקים מיידוף. בעוד ששפירו התעקש שלא היה מודע להונאה, מיידוף טען בריאיון מהכלא, כי שפירו ושני משקיעים ותיקים אחרים השתתפו בהונאה

11.03.2021, 12:12 | חדשות חוץ

קרל שפירו, נדבן מבוסטון שהוכתר ל"מלך הכותנה" של רובע הבגדים של ניו יורק והיה אחד המשקיעים הגדולים של ברני מיידוף, מת בגיל 108 בביתו בבוסטון. מיידוף הונה משקיעים וגרף יותר מ-60 מיליארד דולר מכספיהם לחברה הפיננסית שלו. היא נידון ביוני 2009 ל-150 שנות מאסר.

קראו עוד בכלכליסט

 

שפירו, שעמד בראש חברת הבגדים 'קיי וינזדור', היה אחד המשקיעים הראשונים והגדולים בחברת ההשקעות שהקים מיידוף, ויצר חשבון שם כבר ב-1961. בנוסף, חתנו, רוברט ג'פה, היה סגן נשיא חברת Cohmad Securities שחלקה משרדים עם החברה של מיידוף במנהטן והביאה משקיעים חדשים לעסק.

לזכותו של שפירו ייאמר כי כאשר נכנס כלקוח של מיידוף הוא היה עוד מנהל כספים שפועל לפי החוק, ורק בהמשך יצר את הונאת הפונזי במסגרתה שילם החזרים ללקוחות באמצעות כסף שקיבל ממשקיעים חדשים.

קרל ורות שפירו, צילום: The Carl and Ruth Shapiro Family Foundation קרל ורות שפירו | צילום: The Carl and Ruth Shapiro Family Foundation קרל ורות שפירו, צילום: The Carl and Ruth Shapiro Family Foundation

לאחר חשיפת ההונאה ב-2008 שפירו ויתר על מעל חצי מיליארד דולר שהשקיע אצל מיידוף. לפי הדיווחים, שפירו השקיע סכום מוערך של 545 מיליון דולר בהשקעות המזוייפות של מיידוף, כולל 250 מיליון דולר שהעביר שבועות ספורים לפני התפוצצות הפרשה. הכספים הללו הועברו לבקשתו של מיידוף כמעין ניסיון אחרון למנוע את גילוי ההונאה. שפירו ניהל גם עמותת צדקה ביחד עם אשתו רות, שהשקיעה 145 מיליון דולר נוספים אצל מיידוף.

עם זאת, אירווינג פיקארד, הנאמן שמונה על ידי בית המשפט להחזיר לקרבנות את הכספים שלהם, טען כי שפירו ומשפחתו קיבלו לאורך השנים החזרים של מעל מיליארד דולר על ההשקעות, כך שלמעשה הם בין המרוויחים הגדולים של ההונאה ולא הקרבנות שלה.

ברני מיידוף. נידון ל-150 שנות מאסר, צילום: בלומברג ברני מיידוף. נידון ל-150 שנות מאסר | צילום: בלומברג ברני מיידוף. נידון ל-150 שנות מאסר, צילום: בלומברג

בדצמבר 2010, הושג הסדר בין שפירו, ג'פה ו-18 חברי משפחה נוספים ופיקארד במסגרתה הם ויתרו על 550 מיליון דולר לטובת הנושים ועוד 75 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי. באותו הזמן מסרה המשפחה כי הם מרוצים שההסדר יאפשר "לכספים להגיע למי שנפגע בצורה הקשה ביותר מההונאה של מיידוף".

בעוד ששפירו התעקש כל העת כי לא היה מודע להונאה, מיידוף טען בריאיון שהעניק ב-2013 מבית הכלא ,כי שפירו ושני משקיעים ותיקים אחרים השתתפו בהונאה ואף הורו לו לשנות את התאריכים של עסקאות מניות כדי להגדיל את הרווחים המזוייפים. שפירו הכחיש את ההאשמות.

עמותת הצדקה שהקים שפירו עם אשתו רות, שמתה ב-2012 תרמה מעל 72 מליון דולר לאוניברסיטת ברנדייס, וכן תרמה למרכז הרפואי של בוסטון ולמוזיאון לאמנות בעיר. לבני הזוג היו שלוש בנות: אלן ג'פה, לינדה ויינטרפ ורונדה זינר שמתה ב-2014. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות