אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מליסרון: עלייה של 21% בפדיון בקניונים מאז סוף הסגר השלישי צילום: רועי עידן

מליסרון: עלייה של 21% בפדיון בקניונים מאז סוף הסגר השלישי

חברת הקניונים סיכמה את 2020 עם נפילה של 29% בהכנסות המתואמות מדמי שכירות, הרווח המתואם צנח ב-64% ל-461 מיליון שקל; במליסרון בונים על החזרה לשגרה, ובמקביל מגבירים את קצב הכניסה לתחום המשרדים

11.03.2021, 16:05 | חזי שטרנליכט

2020 הייתה השנה שבעלי הקניונים ישמחו למחוק מזכרונם. גם עבור חברת מליסרון, שפירסמה היום (ה') את הדוחות הכספיים, זו הייתה השנה הקשה בתולדותיה.

קראו עוד בכלכליסט

לחברה פורטפוליו שבעיקרו קניונים סגורים ובהם קניון רמת אביב בתל אביב וקניון הקריון בחיפה, ולכן היא ספגה באופן כבד את השלכות משבר הקורונה, ורשמה ירידה חדה בדמי השכירות תוך רישום הפסד של כרבע מיליארד שקל בשורה התחתונה.

קניון עופר ברחובות, צילום: רועי עידן קניון עופר ברחובות | צילום: רועי עידן קניון עופר ברחובות, צילום: רועי עידן

ברבעון הרביעי של 2020, שהושפע לרעה מהסגר השלישי, רשמה החברה ירידה של 54% בדמי השכירות המתואמים (NOI) בנכסים הזהים, והם הסתכמו ב-134 מיליון שקל.

בסיכום שנתי נפל ה-NOI ב-29% ל-779 מיליון שקל.

בשורה התחתונה רשמה מליסרון ברבעון הרביעי הפסד של 243 מיליון שקל, שנבע משילוב של ירידה בהכנסות ובעיקר ירידה בערך השווי ההוגן של הנדל"ן להשקעה של החברה. ירידת השווי הושפעה ממשבר הקורונה והובילה לירידה בשווי הנכסים, שהייתה הגורם העיקרי להפסדים שרשמו חברות הנדל"ן המניב.

בנטרול השערוכים השליליים, נתון הרווח התזרימי התפעולי (FFO), שהוא נתון הרווחיות העיקרי שלפיו נבחנות חברות הנדל"ן המניב, היה חיובי והסתכם ב-461 מיליון שקל. מדובר בירידה של 64% ביחס ל-2019. בחברה ציינו כי השיגו FFO חיובי למרות שקניוני מליסרון היו סגורים במשך 150 ימים במהלך 2020, וכן לאחר מתן הקלות לשוכרים בהיקף של 351 מיליון שקל.

נקודות אור נוספות נוגעות לשיעורי התפוסה שנותרו גבוהים חרף התקופות הארוכות שבהם נותרו הקניונים שכורים. מליסרון מציגה שיעור תפוסה של 98% בסוף 2020, תוך עלייה של כ-3% בדמי השכירות הריאליים בחידושי חוזים ומימוש אופציות.

כמו כן, שיעור התפוסה במשרדים עלה לכ-95%, למרות העבודה מהבית, תוך עלייה של כ-4% בדמי השכירות הריאליים בחידושי חוזים ומימוש אופציות. בהמשך לירידה בריבית בשנים האחרונות לחברה פוטנציאל חיסכון בהוצאות הריבית השנתיות, בדרך של מחזור חוב, בסכום כולל של 71 מיליון שקל במהלך השנתיים הקרובות.

במליסרון משליכים את יהבם על החזרה לשגרה, עם המשך מבצע החיסונים וההקלה בהגבלות. לפי החברה, מאז מועד פתיחת הקניונים בתום הסגר השלישי ועד סמוך מועד הדוח נרשמה עלייה חדה של כ-21% בפדיונות קניוני מליסרון, ביחס לתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

בנוסף, החברה מגדילה את פעילותה בתחום המשרדים. בשנתיים הקרובות צפויה מליסרון להשלים פיתוח של ארבעה פרויקטים שיניבו לה NOI שנתי של כ-50 מיליון שקל בתפוסה מלאה. כמו כן, ממשיכה החברה בפיתוח פרויקט הדגל מגדל שרונה בת"א שצפוי להניב לה NOI שנתי של כ-95 מיליון שקל עם סיום בנייתו הצפוי ב-2023.

ליאורה עופר, יו"ר מליסרון ובעלת השליטה בחברה (51.53% באמצעות עופר השקעות), ציינה עם פרסום התוצאות כי "למרות ההגבלות הרבות והקשות שהוטלו על פעילותנו השוטפת בשנה זו, כחלק ממגבלות הקורונה בישראל ובעולם כולו. נתון זה מעיד על חוסנה ועוצמתה של מליסרון, ועל היערכותה הטובה להתמודדות עם משברים".

מנכ"ל החברה, אופיר שריד, הוסיף וציין כי "בחברה פועלים להשביח את נכסי החברה, למקסם אותם ולאפשר בהם עירוב שימושים, שיאפשר לגוון את השירותים הרבים שאנו מציעים בהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות