אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פאנל כלכליסט

שחר תורג'מן: "בישראל יש צבא של רגולטורים וכל אחד רוצה להצדיק את קיומו"

בכנס רגולציה צרכנית בעידן משבר הקורונה אמר איתן יוחננוף, כי "הצרה הגדולה ברגולציה עודפת היא שהדור הצעיר מתקשה לעמוד על הרגלים ולעשות עסקים, וזה נזק לדורות"

15.03.2021, 16:16 | נורית קדוש

בעלי רשתות קמעונאיות יוצאים נגד מה שהם מגדירים כעודף רגולציה ומבקשים לצמצמם את מספר הרגולטורים ואת היקף הדרישות מהעסקים. "באוסטרליה יש 25 מיליון תושבים ו- 80 רגולטורים, בהולנד יש 17 מיליון תושבים ויש 12 רגולטורים ואילו בישראל שמונה 9 מיליון תושבים יש 209 רגולטורים. יש בישראל צבא של רגולטורים וכל אחד רוצה להצדיק את קיומו ואת זה הוא עושה בהוספת עוד רגולציה". כך אמר שחר תורג'מן, יו"ר התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה בכנס רגולציה צרכנית של כלכליסט ואיגוד לשכות המסחר, בהנחיית נטע-לי בינשטוק.

לדברי תורג'מן: "יש החלטת ממשלה לצמצם את הרגולציה ב- 25%, בקצב של 5% בשנה, אבל דבר לא קרה עם זה. במקום זה, בכנסת ה-20 הוגשו 6600 הצעות חוק פרטיות, 138 מהן לתיקון חוק הגנת הצרכן ו- 246 בתחום דיני העבודה והדבר הכי נורא זה חוק התובענות היצוגיות, שאפשר התפתחות ענף חדש שמבוסס על ניצול ציני של החוק כי הם יודעים שהסיכוי שיושתו עליהם הוצאות אפסי, אז מגישים תביעות גם ללא כל בסיס וזה מאלץ אותנו להתפשר איתם. בכל פעם שיש חקיקה חדשה, אין לנו אפילו הגנת ינוקא, אז מחכים שחוק יכנס לתוקף ומגישים תביעות יצוגיות סדרתיות ומי שמשלם את זה אנחנו ואז הצרכן".

תורג'מן, הביע זעם על הממשלה, שלטענתו הפנתה את האש במחאה החברתית של קיץ 2011 לבעלי העסקים: "במחאת הקיץ ממשלת ישראל, בנבזיותה הרבה הפנתה את הזעם אלינו, אנשי העסקים ומי שאשם ב-80% ביוקר המחיה זה ממשלות ישראל לדורותיהן.

ביחס לריבוי הרגולציה, אמר פיני כהן, מנכ"ל קבוצת ברימאג, כי חסרה מדידה של יעילות התקנות: "אותי לימדו שמה שלא מודדים, לא מנהלים אותו. לא ראיתי מדידה של רגולציות, כמה הן אפקטיביות וכמה זה עולה לצרכן".

מימין: רמי לוי, איתן יוחננוף, שחר תורג מימין: רמי לוי, איתן יוחננוף, שחר תורג'מן ופיני כהן מימין: רמי לוי, איתן יוחננוף, שחר תורג

איתן יוחננוף, מנכ"ל ומבעלי השליטה ברשת יוחננוף, ציין כי מעל הכל, הרגולציה מקשה על צעירים להתפרנס: "הצרה הגדולה שטמונה ברגולציה עודפת שהדור הצעיר מתקשה לעמוד על הרגלים ולעשות עסקים וזה נזק לדורות".

רמי לוי, מנכ"ל ובעל השליטה ברשת שיווק השקמה, טען שאתגר נוסף, ונגע לחוסר התיאום שיש בין הרשויות השונות ביחס לדרישות רגולטוריות: "בנסיון להוציא רשיון עסק, עוברים דרך רשויות שונות. רשות אחת מבקשת אישור מסוים כתנאי להיתר ואז ברשות אחרת מבקשים משהו שמתנגש עם הדרישה הראשונה. אין התאמה בין הגורמים השונים".

בשנה החולפת, הקימה ברימאג רשת חדשה בשם מטרו. בהקשר זה אמר כהן: "דאגנו לא להקים חניות שדורשות רשיון עסק. זו רשת שאמורה למנות 100 סניפים ולא היינו יכולים לעשות את זה עם דרישות רישוי עסקים, ועדיין, יש המון מעורבות של מטה החברה, אז אני לא מקנא בבעל עסק קטן שרוצה להקים חנות. שלט הוא לא היה מצליח לשים כי יש ועדת שילוט שלא היה מצליח לעבור".

תקנת הפטור ממע"מ בגובה 75 דולר

למרות הביקורת על הממשלה, מצפים בעלי הרשתות שאחרי הבחירות, תבטל הממשלה שתוקם את הפטור ממע"מ על קניות אונליין מחו"ל. תורג'מן: "התקנה שהכי מקוממת אותנו, היא תקנת הפטור ממע"מ בגובה 75 דולר. התקנה הזו למעשה אומרת לישראלים: אל תקנו ברשתות בארץ. המדינה מסבסדת את החברות בחו"ל ב- 2 מיליארד שקל בשנה. אם תקנה חולצה של טימברלנד בארץ יגבו ממך מע"מ 17% ואם תקנה מאתר בחול, לא תשלם מע"מ. לא ביקשתי לפטור אותי ממע"מ, אבל גם אל תפטרו אותם. תעשו תחרות הוגנת".

לדברי תורג'מן, "התקנה הזו נולדה לפני 15 שנה כשהסחר האלקטרוני היה בחיתולים. מאז, נפטרו בעולם מהפטור ממע"מ וזה לא קיים באיחוד האירופי ולא באוסטרליה. רק בישראל, נשמר פטור שמייצר עובדים והכנסות לאתרים בחו"ל, בלי שהמדינה רואה מזה שקל".

יוחננוף הוסיף כי המטרה המרכזית של הממשלה שתקום זה טיפול ביוקר המחיה והורדת רגולציה, כדי לעזור למשק הניע את עצמו אחרי שתגמר תקופת התשלום לחל"ת. "הממשלה שלנו כבר פעם 3 מנסה לעמוד על הרגליים ולכן עסוקה בפוליטיקה ולא בעשייה וזה מתחיל להיות לחוץ כי יהיו הרבה מובטלים אחרי היציאה מהקורונה וצריך לשנס מותניים ולדחוף הרבה כסף לשוק ולתת הקלות במיסוי כי ראינו את הגירעון", אמר יוחננוף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות