אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת בעלי העניין של בירם ודויטש: קיסטון במגעים לרכישת סאנפלאואר צילום: שי שברו

נחשף בכלכליסט

עסקת בעלי העניין של בירם ודויטש: קיסטון במגעים לרכישת סאנפלאואר

קרן ההשקעות בתשתיות, שאותה הקימו רוני בירם וגיל דויטש, צפויה לרכוש 45% מחברת האנרגיה הירוקה שמצויה גם היא בשליטתם. לאומי פרטנרס תרכוש 20% מסאנפלאואר, שמנייתה זינקה בכ־13%

16.03.2021, 07:52 | גולן חזני

עסקת בעלי העניין של רוני בירם וגיל דויטש: כפי שנחשף אתמול באתר כלכליסט, קרן ההשקעות בתשתיות קיסטון, שאותה הקימו המנכ"ל נבות בר, דויטש ובירם, שמכהן כיו"ר, מקיימת מגעים לרכישת השליטה (45%) בחברת האנרגיה המתחדשת סאנפלאואר, שמצויה בידי בירם ודויטש.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, חתמה קיסטון על מזכר הבנות עם לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, שמנוהלת בידי אבי אורטל, שלפיו לאומי פרטנרס תצטרף למגעים כדי לרכוש בעצמה עוד 20% מסאנפלאואר. פרט לבירם ודויטש מחזיקים בסאנפלאואר גם ג'ורג' חורש (9.7%) ומשפחת קליין (15%). יתר המניות (כ־30%) בידי הציבור.

מימין: גיל דויטש ורוני בירם, צילומים: בועז אופנהיים, אוראל כהן מימין: גיל דויטש ורוני בירם | צילומים: בועז אופנהיים, אוראל כהן מימין: גיל דויטש ורוני בירם, צילומים: בועז אופנהיים, אוראל כהן

בדיווח של סאנפלאואר לא נמסר השווי שלפיו מתקיימים המגעים. בעקבות חשיפת המגעים זינקה מניית סאנפלאואר בכ־13.25% ושווי השוק שלה הגיע ל־294 מיליון שקל. סביר שאם העסקה תצא לפועל, המחיר ישקף פרמיה על מחיר השוק.

במידה רבה רכישת השליטה בסאנפלאואר על ידי קיסטון פותרת ניגוד עניינים עקרוני, גם אם לא משפטי. כפי שנחשף החודש ב"כלכליסט", קיסטון חתמה על מזכר הבנות לרכישת פורטפוליו של מתקנים סולאריים מקרן הליוס ב־170 מיליון שקל. כניסת קיסטון לתחום האנרגיה הירוקה מציבה את בירם ודויטש בסיטואציה אמביוולנטית, שכן יש להם שתי זרועות שפעילות באותו תחום.

בפועל, סאנפלאואר היא חברה מנומנמת למדי, מה שבא לידי ביטוי בשווי השוק שלה, שגוזר לה מכפיל רווח של כ־30, בעוד חברות אנרגיה ירוקה נסחרות במכפילים גבוהים בהרבה. לשם השוואה, אנרג'יקס נסחרת בשווי שוק של 6.5 מיליארד שקל, שגוזר לה מכפיל רווח של 77, ואילו דוראל נסחרת בשווי שוק של כמעט 2.5 מיליארד שקל, שגוזר לה מכפיל רווח של 226.

לכך יש להוסיף את העובדה שאת קיסטון מנהל בר, שניהל בעבר את פעילות האנרגיה של שיכון ובינוי, שכפי שנחשף ב"כלכליסט", עתידה להיות מונפקת לפי שווי של 5 מיליארד שקל. ככל הנראה, בירם ודויטש מעדיפים למסור את המפתחות של התחום הירוק לידי בר, שמגיע עם קבלות. עליית המניה אתמול מעידה כי גם משקיעי סאנפלאואר רואים את המהלך בחיוב.

בנוסף, קיסטון צפויה להנפיק בבורסת תל אביב במהלך 2021, ונוכח התמחור הנדיב שמעניק השוק לחברות האנרגיה המתחדשת, אחזקה בפעילות שכזו תוכל לתת רוח גבית להנפקה.

משום שרכישת השליטה בסאנפלאואר על ידי קיסטון היא עסקת בעלי עניין, צירוף לאומי פרטנרס יקל את ביצועה, שכן היא תוכל לספק בנצ'מרק לשווי שלפיו מתבצעת העסקה, מבלי שניתן יהיה לחשוד שקיסטון מוכנה לשלם מחיר מופרז למייסדיה עבור מניותיהם בסאנפלאואר.

בר מסר כי "בכוונתנו להגדיל ולהשביח את נכסי סאנפלאואר. נפעל כדי שהחברה תחזיק פורטפוליו נכסים קיים ומניב בשיעור משמעותי, ונציע לה לאמץ אסטרטגיה שמבוססת על עסקאות מיזוג של צברי נכסים בארץ ובעולם".

ל"כלכליסט" נודע כי בירם ודויטש ניהלו לאחרונה מגעים למכירת השליטה בסאנפלאואר לחברת להב אל.אר שבשליטת אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, אולם הם לא הבשילו לכדי עסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות