אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצליח לחמוק מהפניקס? ביתן זכה לביקור מדמרי בפתיחת סניף בנתיבות צילום: מיכאל אביטבול

בלעדי לכלכליסט

יצליח לחמוק מהפניקס? ביתן זכה לביקור מדמרי בפתיחת סניף בנתיבות

יממה לפני שנחום ביתן עלול לאבד את השליטה ביינות ביתן להפניקס, ביקר יגאל דמרי בהשקת סניף חדש של החברה, כך נודע לכלכליסט; ניתן לראות בהגעתו של דמרי ניסיון לשדר שהעסקה מתקדמת למימוש - ולהשאיר את השליטה בידי ביתן; אם העסקה תצא לפועל, יגאל דמרי וקרן שקד ילוו לחברה 250 מיליון שקל

17.03.2021, 16:48 | נורית קדוש

נחום ביתן מתקרב למאני טיים: רגע לפני המועד האחרון להציג עסקה חלופית להצעה שגיבשה קבוצת המשקיעים בראשות הפניקס, מכונסים משעות הבוקר ראשי קבוצת יינות ביתן במשרדי החברה.

קראו עוד בכלכליסט

בעל השליטה נחום ביתן, שקיבל את הסכמת הבנקים לפרוע את חובה של החברה בגובה 250 מיליון שקל, באמצעות הלוואה מיגאל דמרי וקרן שקד, ניהל בימים האחרונים מו"מ עם חברות ביטוחי האשראי. זאת, בניסיון להגיע להבנות שיאפשרו למבטחים להימנע מצמצום החשיפה לרשת והקטנת היקפי הביטוח.  

מנכ"ל יינות ביתן מיכאל לובושיץ, נחום ביתן ויגאל דמרי בהשקת הסניף, צילום: מיכאל אביטבול מנכ"ל יינות ביתן מיכאל לובושיץ, נחום ביתן ויגאל דמרי בהשקת הסניף | צילום: מיכאל אביטבול מנכ"ל יינות ביתן מיכאל לובושיץ, נחום ביתן ויגאל דמרי בהשקת הסניף, צילום: מיכאל אביטבול

חברות ביטוחי האשראי, המעניקות ביטוח אשראי לספקים על המכירות שלהם לביתן, מבקשות שביתן, שחובותיו השוטפים לספקים עומדים לטענת החברה על 627 מיליון שקל, יצמצם את היקף החוב לספקים, בהתאם לירידה הצפויה בהכנסות החברה שנערכת למכור סניפים במסגרת העסקה.

כך או כך, לכלכליסט נודע כי אתמול הגיע יגאל דמרי לפתיחת סניף חדש של הרשת בנתיבות, בה נכחו נחום ביתן והנהלת החברה. אפשר לראות בהגעתו של דמרי, שקבע את המזוזה בסניף החדש, ניסיון של ביתן לשדר שהעסקה מתקדמת וניתן יהיה להוציאה לפועל.

אם תושג הסכמת כל הצדדים בזמן הקצר שנותר, צפויים דמרי ושקד להזרים 250 מיליון שקל לחברה. 150 מיליון שקל מהסכום יועברו כהלוואה להמרה, במסגרתה יקבלו הצדדים 30% ממניות החברה לאחר שתונפק, ו-100 מיליון שקל כמימון ביניים, עד שביתן יקבל כסף ממכירת הסניפים.

הסכום נועד להחזיר לבנקים 237 מיליון שקל ולשלם את יתרת חובה של החברה בגובה 86 מיליון שקל לנאמני מגה. עוד ידרש ביתן להחזיר 35 מיליון שקל לחברת לב ברון שהלוותה לו את הסכום, כשנקלע למחנק אשראי לפני כשנתיים.

כיוון שמדובר בעסקה מורכבת, המחייבת את הבנקים לשחרר את השעבוד על יינות ביתן, כדי שניתן יהיה לרשום אותו על דמרי ושקד, יש קושי לתאם ולהגיע להבנות במקביל עם כל הצדדים.

אם לא תושג הבנה עד מחר, תוכל הפניקס לדרוש את מימוש הצעתה, ולהשקיע 300 מיליון שקל לפי שווי חברה של 150 מיליון שקל. מהלך כזה יוביל את ביתן לאבד את השליטה בחברה, צעד ממנו הוא מבקש להמנע באמצעות העסקה עם דמרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות