אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל נכנעה לרוסיה: תתקין אפליקציות מקומיות במכשיריה שנמכרים במדינה צילום: רויטרס

אפל נכנעה לרוסיה: תתקין אפליקציות מקומיות במכשיריה שנמכרים במדינה

זו הפעם הראשונה שאפל מאפשרת התקנה של אפליקציות רשמיות שלא מחנות האפליקציות שלה. היא אמנם התפשרה בעבר בסין, אך זה היה בעיקר כדי להתאים אפליקציות או שירותים שלה לתקנות המקומיות. עם זאת היא הצליחה להתחמק מהחובה בסין להתקין אפליקציות מראש

17.03.2021, 17:32 | רפאל קאהאן

אפל אמנם נחשבת כמובילת המאבק בנושא הפרטיות והערכים הדמוקרטיים, אבל כנראה רק כשזה מסתדר לה. החברה תתחיל להתקין ב-1 באפריל אפליקציות רוסיות בכל מכשיר שתמכור במדינה. המשתמשים יוכנסו לחנות אפליקציות רוסית בעת הפעלת המכשיר ויוצגו להם האפליקציות "המומלצות" של הקרמלין. עם זאת, האפליקציות יעמדו בתקנון של אפל - גם זה סוג של נחמה.

קראו עוד בכלכליסט

בחברה הסבירו את המהלך שנכפה עליהם בגלל חוק מקומי שייכנס לתוקף בחודש הקרוב, שעל פיו נדרשים כל יצרני הטכנולוגיה להציע חלופות ברוסית לשירותים ואפליקציות המותקנים מראש על מוצרים מערביים. במילים אחרות, ממשלת רוסיה רוצה לחשוף את המשתמשים לאופציות עליהן היא שולטת, כגון רשת המדיה החברתית VK או שירות המיילים מייל.RU. עם זאת, לדברי אפל ניתן גם למחוק ללא קושי את האפליקציות לאחר ההתקנה.

חנות האפליקציות של אפל, צילום: שאטרסטוק חנות האפליקציות של אפל | צילום: שאטרסטוק חנות האפליקציות של אפל, צילום: שאטרסטוק

עם זאת מדובר בתקדים מסוכן מבחינת היצרנית. זו הפעם הראשונה שהיא מאפשרת התקנה של אפליקציות רשמיות ממקור שאינו חנות האפליקציות שלה. בנוסף זו גם הפעם הראשונה שהיא מעבירה את המשתמש דרך חנות אפליקציות חיצונית בהתקנת המכשיר. היא אמנם התפשרה בעבר בסין, אך היה זה בעיקר כדי להתאים אפליקציות או שירותים שלה לתקנות המקומיות. עם זאת היא הצליחה להתחמק מהחובה בסין להתקין אפליקציות מראש כמו במכשירי אנדרואיד.

התקנת האפליקציות הרוסיות אולי נשארה החלטה של משתמשי הקצה, אך ממשלת רוסיה הוכיחה בעבר שהיא לא מהססת לחסום או לפגוע בשירותים ואפליקציות שאינם עומדים בקנה אחד עם השקפת העולם שלה. כך למשל היא ניסתה לחסום במשך שנים את אפליקציית טלגרם וזו פעילה כיום רק בזכות הסכם בינה לבין מוסקבה שמאפשר לאחרונה גישה לתכנים והודעות אם הדבר מהווה חלק מחקירה פלילית או טרור. כידוע, ההגדרה של מעשים מעין אלו גמישה למדי ברוסיה.

הפעם האחרונה שאפל נכנעה לדרישה רוסית היתה כששינתה את ריבונות חצי האי קרים מאוקראינה לרוסיה באפליקציית מפות שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות