אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"600 אלף מעטפות כפולות בידיים של עוזי פוגלמן? מפחיד" צילום: רפי קוץ

דו"ח טכנולוגי

"600 אלף מעטפות כפולות בידיים של עוזי פוגלמן? מפחיד"

ועדת הבחירות המרכזית מעריכה שבגלל הקורונה בבחירות הקרובות מספר המעטפות הכפולות יהיה כפול ממספרן בבחירות הקודמות. התגובות ברשת היו מידיות כמו הציוץ "ועדת הבחירות מתכננים לגנוב שוב את הבחירות". האם מדובר בהכנת הקרקע למקרה שבו תוצאות הבחירות יהיו למורת רוחם של הליכוד והם יסרבו לקבל אותן?

18.03.2021, 10:50 | עומר כביר

הדרך הכי טובה להתמודד עם אירוע שלילי היא להיערך אליו מראש. לא להמתין לאירוע ואז להגיב, אלא לעשות עבודת שטח, להכין תוכניות מגרה, אפילו להניח את היסודות להפעלת התוכנית, את התשתית הדרושה שבמקרה הצורך תאפשר לה לשאוג לפעולה. ומי שעוקב אחרי שיח הקונספירציה והטענות נגד זיופים שצפויים בבחירות הקרובות, שמתנהל בקרב פעילי ימין בכלל וליכוד בפרט ברשתות חברתיות ובקבוצות טלגרם, רואה שזה בדיוק מה שקורה, במיוחד בשבועיים האחרונים.

לפני כחודש וחצי נחשף בדו"ח טכנולוגי הנראטיב המתגבר ברשת שלפיו בכירי ועדת הבחירות – היו"ר שופט ביהמ"ש העליון עוזי פוגלמן והמנכ"לית עו"ד אורלי עדס – עלולים לזייף את תוצאות הבחירות. עדס אף הואשמה שנתנה יד לזיוף תוצאות הבחירות בשנה שעברה.

ספירת קולות בבחירות לכנסת (ארכיון), צילום: רפי קוץ ספירת קולות בבחירות לכנסת (ארכיון) | צילום: רפי קוץ ספירת קולות בבחירות לכנסת (ארכיון), צילום: רפי קוץ

טענות אלו הופצו ברשתות חברתיות על ידי משתמשים, לפעמים כאלו שחשודים כמזויפים, הודהדו על ידי גורמים רשמיים כמו מנהל קמפיין הליכוד, גיא לוי ובעלי עניין כמו יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה. קמפיין פרסומי של "אם תרצו" הפציץ את הרשת תחת הסיסמה "עוצרים את הזיופים!" בליווי תמונתו של השופט פוגלמן. אבל מה הם הזיופים האלו ואיך הם יתבצעו? שאלה זו נותרה עמומה לרוב. זאת, עד לפני כשבועיים. אז, הבחינו בארגון פייק ריפורטר, שמנטר דיסאינפורמציה במדיה חברתית, בסוגיה חדשה שהפכה כמעט באחת לנקודת השיח המרכזית בדיוני הקונספירציה: טענה שהבחירות יזויפו באמצעות המעטפות הכפולות.

להערכת ועדת הבחירות המרכזית, ההערכויות שנדרשות בגלל מגיפת הקורונה יובילו לכך שבבחירות הקרובות מספר המעטפות הכפולות יהיה כפול ממספרן בבחירות הקודמות. הגורמים שמפמפמים את תיאוריית הקשר בדבר זיופי בחירות מזהים זאת כנקודת חולשה אפשרית לניהול קמפיין מתקפה, ומכינים את השטח באמצעות חימום הפעילים והנחת היסודות למתקפה זו כבר עכשיו.

שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, צילום: אוהד צויגנברג שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית | צילום: אוהד צויגנברג שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, צילום: אוהד צויגנברג

"הקמפיין הזה לא התחיל עכשיו, אבל לאחרונה יש עליית מדרגה בנוכחות שלו ברשתות וברלוונטיות שלו לסדר היום הציבורי, כשהדבר המרכזי שמקבל תשומת לב זה המעטפות הכפולות", אמרו לדו"ח טכנולוגי בפייק ריפורטר. "זה השוני. פתאום עולה לדיון הסיפור של המעטפות הכפולות. יש פה הכנה של הקרקע".

הטריגר לשיח סביב המעטפות הכפולות היה דיון בוועדת הכספים של הכנסת, שנערך ב-8 במרץ, במהלכו אושר תקציב ועדת הבחירות המרכזית. במרכז הדיון עמדה כמובן הצעת התקציב של הוועדה  שעסקה בין השאר במהלכים המיוחדים שיש לבצע על מנת לאפשר למבודדים, חולי קורונה, דיירי בתי אבות ועוד להצביע, ושכוללים הקמת קלפיות ייעודיות. "מהלך זה של הקמת אלפי קלפיות ייעודיות מסוגים שונים מוביל לתוספת משמעותית של מספר המעטפות הכפולות שייספרו במבצע ספירת הקולות בכנסת. ההערכה היא לכ-550,000 עד 600,000 מעטפות, לעומת כ-330,000 מעטפות בבחירות לכנסת ה-23", נכתב.

"הם מתכננים את הגניבה כמו בארה"ב"

בבחירות הקודמות, 600 אלף קולות היו שקולים לכ-16 מנדטים – מספר שיכול להכריע את הבחירות ולפיכך מטרה מועדפת למקדמי קונספירציית הזיופים. ובאמת, הכניסה של המעטפות הכפולות  למרכז השיח הקונספירטיבי היתה כמעט מידית. "מדווחים שיהיה 600 אלף מעטפת כפולות", צייץ בטוויטר ב-8 במרץ המשתמש @nategershon. "ועדת הבחירות מתכננים לגנוב שוב את הבחירות, שלמה אתה חייב לעצור את זה". השלמה הוא ח"כ שלמה קרעי. אנחנו עוד נחזור אליו בהמשך.

המשתמש @FakeNitzanShai כתב: "עוזי פוגלמן מצביע מרצ בוודאי שהם עוברים. עכשיו עם 600,000 מעטפות כפולות הם גם יכולים לסיים עם 8 מנדטים". @DemocratiaMahui כבר שידרג את מספר המעטפות הכפולות. "גניבת הבחירות מתחילה", הוא צייץ: "פתאום מיליון מעטפות כפולות שמשום מה הביאו בבחירות האחרונות מנדטים נוספים לגוש השמאל בניגוד לכל בחירות אחרות שהיו בישראל. תסלחו לי אם אני כבר לא מאמין לשום איש ממערכת המשפט המושחתת שלנו. אחזור עם הציוץ הזה אחרי ספירת המעטפות הכפולות".

אורלי עדס, מנכ"לית ועדת הבחירות, צילום: שלו שלום אורלי עדס, מנכ"לית ועדת הבחירות | צילום: שלו שלום אורלי עדס, מנכ"לית ועדת הבחירות, צילום: שלו שלום

למוטיב של האשמת ועדת הבחירות ופוגלמן נלווה מוטיב של חיבור הקונספירציה המקומית לקונספירציית הזיופים בבחירות האחרונות בארה"ב (שמעולם לא בוססה בראיות). "600,000 מעטפות כפולות +Scytl מחוברת למחשבים של וועדת הבחירות. ביי ביי שלטון הימין... מישהו הולך לעשות כאן ביידן", כתב @nl0905. בציוץ אחר הוא הזהיר "תפקחו את העיניים כי הם מתכננים את הגניבה כמו בארה"ב. פתאום יש 600,000 מעטפות כפולות בחסות הקורונה. חברת Scytl שהיתה מעורבת ב'חישובי' הקולות בארה"ב מחוברת לוועדת הבחירות. הם הולכים על זה חזק". המשתמש @Akcholi הגיב לו : "ראינו את התוצאות בארה"ב, והמעטפות הכפולות הללו מפחידות בענק. רגוע אני לא!!!"

"פוגלמן בשליחות החונטה המשפטית מתחיל לחמם מנועים"

החיבור לבחירות בארה"ב לא מקרי. כבר עמדתי על כך שמפיצי קונספירציית זיופי הבחירות מחקים את המהלכים שעשה דונלד טראמפ בשנה שעברה, ובמיוחד אחרי שהתברר שהפסיד לג'ו ביידן ברוב מוחץ. גם שם, חודשים לפני הבחירות, הכין טראמפ את השטח באזהרות מזויפות שהשימוש הנרחב בהצבעה מוקדמת והצבעה מרחוק – אמצעים חיוניים לאור התפשטות הקורונה – יוביל לזיופים, והכין בכך את השטח לטענות לזיופים ולתקיפת יושר הבחירות כשהתפרסמו תוצאות האמת.

אותו דבר מתבצע כאן, והעובדה שיש עיסוק רחב כל כך במסר ממוקד כל כך לא נראית מקרית. כל הציוצים שלעיל, ועוד רבים אחרים, התפרסמו ב-8 במרץ או בשעות הבוקר למחרת.

המשתמשים, במה שנראה כמו הכוונה מלמעלה אם לא הפעלה ישירה באמצעות חשבונות פיקטיביים, כבר החלו להתמקד במטרה ולהפיץ את המסר החדש. "הקונספירציה הזו של המעטפות זוכה כמעט מיד לתפוצה אדירה", אמרו בפייק ריפורטר. "ואז הגיע פוסט הפייסבוק '600 מעטפות כפולות בידיים של עוזי פוגלמן? מפחיד'".

הפוסט פורסם לראשונה על ידי משתמש בשם Ronen Mayer  ב-9 במרץ ב-6:24. הפוסט, ככל הנראה, נמחק מאז, אך בידי דו"ח טכנולוגי צילום מסך שלו שהועבר מפייק ריפורטר. "לאחר מכן בסבירות גבוהה פורסם לראשונה, על ידי עמוד חדש בשם 'זו האמת וכולם צריכים לשמוע ולדעת אותה', פוסטר ובו תמונתו של פוגלמן מעל לכיתוב זהה לזה מהפוסט של Ronen Mayer", אמרו בפייק ריפורטר. "העמוד נפתח כשעתיים לפני פרסום הפוסטר נראה שהתוכן של העמוד משותף לתוך קבוצות ליכוד וקבוצות ביביסטיות. בין הפרופילים אשר משתפים את החומרים מהעמוד יש כאלו בעלי סממני 'פייקים'".

בתוך דקות מרגע הפרסום המקורי כבר רץ הפוסטר בקבוצות כמו "תומכי ליכוד", "יאיר נתניהו, הדור הבא", "ח"כ שלמה קרעי הנציג שלנו בכנסת" ו"ביביסטים IL". משם, גולש הנראטיב לקבוצות ווטסאפ של תומכי ליכוד. "פוגלמן בשליחות החונטה המשפטית מתחיל לחמם מנועים", נכתב בקבוצת הווטסאפ "מוניכוד תל אביב". "לראשונה בתולדות המדינה מספר המעטפות הכפולות יהיה כ-600 אלף. זאת אומרת חגיגת זיופים בוועדת הבחירות המרכזית בראשות פוגלמן האולטרא שמאלני".

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד, הבטחנו שנחזור אליו, מגיב עם ספין מעניין. "תוצאות הבחירות לאחר ספירת המעטפות הכפולות צפויות להתקבל ביום חמישי אחרי הצהריים, ערב בדיקת חמץ", הוא כתב בחשבון הפייסבוק שלו ב-9 במרץ . יום למחרת, בראיון לרדיו קול ברמה, הוא אמר "אני מעריך שמספר המעטפות הכפולות יהיה בסביבות 450 אלף, סך המבודדים והחולים אינו עולה על 50 אלף".

ח"כ שלמה קרעי, צילום: אבי מועלם ח"כ שלמה קרעי | צילום: אבי מועלם ח"כ שלמה קרעי, צילום: אבי מועלם

למה זה משמעותי? כי מנכ"לית ועדת הבחירות העריכה לפי דיווח מאותו הבוקר ב"הארץ" שספירת מרבית הקולות תסתיים רק למחרת, עד כניסת השבת. יום לאחר מכן, בראיון לרדיו קול ברמה, היא הוסיפה : "אני מאד מקווה שעד יום שישי בשעות הצהריים נסיים לספור את הקולות, כולל המעטפות הכפולות. והיה לא נספיק עד כניסת השבת, נמשיך רק ביום ראשון בערב, לאחר החג".

לדברי פייק ריפורטר, מדובר בניסיון להכין את השטח לטענות על זיופים. "זו תשתית שתאפשר להגיד, 'מה קרה? אמרנו שעד יום חמישי תסתיים ספירת הקולות, מישהו מנסה לפגוע בתוצאות הבחירות'", אמרו.

את הקונספירציה מתדלקים גם כלי תקשורת מימין ודוברים עם נטייה לימין בכלי תקשורת מרכזיים, שמפיצים מידע שנועד לערער את האמון במערכת הבחירות ולחזק את הטענות שיעשה ניסיון לזייף אותן. כך, למשל, מאמר דעה באתר ערוץ 20, ששואף להיות המקבילה הישראלית של פוקס ניוז שכותרתו "שופטי בג"ץ מזהמים את הליך הבחירות" (לכותרת אין ביסוס ראוי במאמר עצמו), זכה לתפוצה נרחבה בקבוצות טלגרם כמו "גנבי הדמוקרטיה" שם הופץ בליווי הכיתוב: "אם יהיו חסרים למר"צ 1400 קולות כדי לעבור את אחוז החסימה - כפי שקרה לימינה בבחירות 2019 - האם לדעתך במקרה שכזה השופט עוזי פוגלמן עשוי לזייף את תוצאות הבחירות?"

בגלי צה"ל, יעקב ברדוגו מקדם גם הוא את נרטיב הזיופים. "אני תוהה אם בכלל אתם ערוכים, כי ועדת הבחירות הולכת לתת 600 אלף מעטפות כפולות", הוא אמר ב-11 במרץ בפאנל בערוץ 20, בפנייה אל שר החינוך יואב גלנט  ב-200 אלף לקחו לכם מנדט ואולי גם הכריעו את הבחירות במועד א'. איך אתם תשלטו על זה? יכול להיות שייבאו לנו את מה שקרה בארה"ב לארץ?"

בראיון לשרון גל ברדיו גלי ישראל, יום קודם לכן, הוא היה אפילו נחרץ עוד יותר "אל תאמינו למדגמי ליל הבחירות, הסיפור הגדול הוא 600 אלף המעטפות הכפולות, על ידי מאות מעטפות אפשר להזיז את כחול לבן לכאו ואת מרצ לכאן... זה הסיפור בבחירות הללו״. ברדוגו, בדברים אלו, חוזר בצורה כמעט מלאה על הנרטיב שרץ ברשתות החברתיות, נותן לו לגיטימציה מעצם מעמדו בתקשורת, ואפילו מעלה טענות לזיופי עבר ששינו תוצאות בחירות, אף שאינו מציג שום ראיות לחיזוק טענות אלו.

כל השיח הגלוי יחסית הזה, ברשתות חברתיות ובתקשורת, מזין דיונים קונספירטיביים שמתנהלים בקבוצות טלגרם של תומכי ליכוד ונתניהו, שחבריהן מהדהדים את הטענות השונות, מפתחים אותן ומעצימים אותן. מדובר בדפוס שיראה מוכר מאוד למי שעקב אחרי השיח הקונספירטבי שהתנהל בארה"ב לפני ואחרי הבחירות לנשיאות, שיח שהתפוצץ בדמות המרד בקפיטול ב-6 בינואר.

"זה מזכיר מאוד את איך שעבד קמפיין stop the steal בארה"ב, שהתחיל ב-2016 כהכנה להפסד אפשרי, אך שיצא לפועל במלואו ב-2020 בעקבות ההפסד של טראמפ", אמרו בפייק ריפורטר. "בליכוד, בסבב א' וב', אמרו שניסו לגנוב את הבחירות ושהיו זיופים, ובסבב ג' הדבר זה מתעצם. עכשיו אנחנו ממש רואים את ההתקפה הזו בצורה חזיתית, כשבסופו של דבר יש הכנה של הקרקע למקרה שבו תוצאות הבחירות יהיו למורת רוחם של הליכוד והם יסרבו לקבל אותן. זה קמפיין מגירה ליום הדין, זה מפחיד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות