אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשחם בחוץ, "חם" בבית צילום: יעל צור

דעה

כשחם בחוץ, "חם" בבית

על פי מחקר חדש נמצא, כי גלי חום, בצורות ואסונות אקלימיים, ששכיחותם הולכת ועולה עם התגברות משבר האקלים, מעלים את הסיכון של נשים, נערות וילדות להיחשף לאלימות

19.03.2021, 07:34 | ד"ר קרני קריגל

העלייה במקרי האלימות במשפחה בתקופת הקורונה, בייחוד במהלך הסגרים, הגבלות התנועה והפעילות, מתרחשת בישראל כמו במדינות רבות בעולם. משפחות רבות מצאו עצמן בסיר לחץ ביתי בשל צפיפות במרחב פיזי מוגבל, היעדר מסגרות לילדים, פגיעה כלכלית ואי בהירות לגבי המשך עבודתם, צמצום האפשרויות לתמיכה חברתית ועוד. נוכח הסיכון להמשך התגברות האלימות בייחוד כלפי נשים בתקופה זו, ארגון הבריאות העולמי יצא בקריאה לכל גורמי הבריאות להקדיש תשומת לב לנושא, ולכלול התייחסות לסוגיה של אלימות במשפחה בתוכניות ההתמודדות עם הנגיף שהם מכינים.

קראו עוד בכלכליסט

ההכרה בכך שאלימות במשפחה, ובפרט אלימות כלפי נשים, נוטה להחמיר במצבי משבר, חשובה לא רק בתקופת הקורונה, אלא גם לצורך פיתוח מענים והיערכות לקראת משברים נוספים שיפקדו אותנו. אחד המשברים שקיים עליו קונצנזוס בקרב מדענים כמשבר הגדול ביותר שצפוי להשפיע על האנושות בכדור הארץ הוא משבר האקלים. השפעתו צפויה להיות לא רק בהיבט הסביבתי המוכר יותר כמו המסת הקרחונים בקוטב הצפוני, עליה בשריפות הענק (כמו אלו שהיו לאחרונה באוסטרליה, בקליפורניה ובברזיל), גלי קור (כמו זה שהיה בטקסס החודש), או השיטפונות בערי החוף בישראל, אלא גם בהיבט הפחות מוכר של עלייה באלימות מגדרית. במחקר שערכתי לאחרונה נמצא כי גלי חום, בצורות ואסונות אקלימיים, ששכיחותם הולכת ועולה עם התגברות משבר האקלים, מעלים את הסיכון של נשים, נערות וילדות להיחשף לאלימות.

אילוסטרציה. אסונות אקלימיים מגדילים את האלימות המגדרית , צילום: שארטסטוק אילוסטרציה. אסונות אקלימיים מגדילים את האלימות המגדרית | צילום: שארטסטוק אילוסטרציה. אסונות אקלימיים מגדילים את האלימות המגדרית , צילום: שארטסטוק

למשל, לאחר פגיעה של שני ציקלונים טרופיים שהתרחשו במדינת איים קטנה בשם ונואטו דווח על עלייה של 300 אחוזים בתיקים חדשים של אלימות במשפחה. לאחר הופעת הציקלון הטרופי במוזמביק בשנת 2019 נאספו עדויות על ניצול והתעללות מינית בנשים שנאלצו לספק יחסי מין תמורת אספקת מזון לילדיהן, לאחר שלא נכללו ברשימות חלוקת המזון, שכללו לרוב רק את הגברים במשקי הבית, ועדויות מהפיליפינים מעלות כיצד התעצמות השבריריות של קבוצות אוכלוסייה פגיעות בעקבות אסונות אקלימיים מנוצלת ביתר שאת לניצול מיני ולסחר בנשים ונערות. במחקר נוסף, שמדד את שכיחות המשקעים והטמפרטורות, נמצא קשר בין שינוי אקלים ועלייה בטמפרטורות לשכיחות האלימות המגדרית במרחב הציבורי והפרטי ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. יחד עם זאת, קיימות על כך עדויות גם במדינות המערב המפותחות. למשל מחקר ממדריד מצביע על קשר בין גלי חום וגידול באלימות מגדרית בין בני זוג, כולל עלייה ברצח מגדרי יום אחרי גל חום ועלייה בדוחות המשטרה וקריאות לקו סיוע שלושה ימים לאחר התרחשות גל החום. גם באוסטרליה דווח על עליה באלימות במשפחה במהלך שנות בצורת קשות. ההסבר שניתן במחקר הוא כי לחצים כלכליים הקשורים לבצורת היו בחלקם הגורם לעלייה בצריכת אלכוהול וסמים על ידי גברים כמנגנון התמודדות, מה שגרם להגברת האלימות נגד נשים, שכללה התעללות רגשית, שליטה כלכלית, התעללות גופנית ובידוד נשים.

עדויות אלו מובילות למסקנה בדבר חשיבות ההכרה באסונות אקלימיים כמגדילים את האלימות המגדרית והצורך בהיערכות נכונה כדי למנוע פגיעות ולשמר חוסן חברתי. לצד הסיכון להתגברות החשיפה לאלימות במשפחה, יש לקחת בחשבון בהיערכות, כי במצבי משבר אקלימי עלולים להיחסם נתיבי הגישה לשירותי הסיוע והתמיכה הרלבנטיים, וחלקם אף עשויים לפעול בצורה מצומצמת. אם נלמד ממשבר הקורונה, גם היכולת לאתר נשים וילדים נפגעי אלימות פוחתת, בשל העובדה כי צמצום מסגרות חינוכיות והגבלת התנועה לבתים מפחיתות ממשקים עם גורמים תומכים חיצוניים.

בניגוד לקורונה, שלרוב נטען כי נכפתה עלינו ללא התראה מוקדמת, הרי ישנו קונצנזוס בקרב מדענים, כי אנחנו בעיצומו של עידן משבר האקלים. כדי לצמצם את מגפת האלימות במשפחה שהתפשטה בתקופת הקורונה וצפויה להתרחב לאור אירועי אקלים קיצוני, עלינו להיערך מבעוד מועד. עכשיו זה הזמן להתחיל.

ד"ר קרני קריגל היא מנהלת תחום אלימות בבית הספר המרכזי להכשרות של עובדי רווחה, חוקרת עוני ביחידה לחקר עוני, סביבה וחברה באוני' בר אילן וחברה בצוותי המומחים של המשבר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות