אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסוכנות האירופית לתרופות: "חיסון אסטרזנקה בטוח לשימוש" צילום: רויטרס

הסוכנות האירופית לתרופות: "חיסון אסטרזנקה בטוח לשימוש"

כחצי ממדינות האיחוד האירופי השעו את השימוש בחיסון של אסטרזנקה לקורונה, בעקבות דיווחים על מתחסנים שסבלו מקרישי דם. סוכנות התרופות האירופית הודיעה הערב: החיסון בטוח ויעיל. אין הוכחה שהוא גורם לתופעות הלוואי המדוברות - אך גם לא ניתן לשלול זאת

18.03.2021, 18:32 | חדשות חוץ

סוכנות התרופות האירופית קבעה הערב שהחיסון של אסטרזנקה לקורונה בטוח ויעיל. הסוכנות מסרה את הדברים אחרי שכמחצית ממדינות האיחוד האירופי השעו את השימוש בחיסון של החברה הבריטית-שבדית, בעקבות דיווחים על 30 מתחסנים (מתוך 5 מיליון) שסבלו מקרישי דם ומדימומים. בהודעת הסוכנות נמסר שאין הוכחות שהוא גרם לתופעות הלוואי הנדירות שמהן סבלו המתחסנים - אך גם לא ניתן לשלול את האפשרות הזאת באופן סופי.

קראו עוד בכלכליסט

ראש סוכנות התרופות האירופית (ה-EMA), אמר קוק, סיפרה שאנשי הסוכנות בחנו את המקרים של המתחסנים שסיבלו מקרישי דם ומדימומים. הסוכנות תמסור בהמשך הנחיות מעודכנות לרופאים ולציבור, והן יכללו הסבר על הסכנות האפשריות הטמונות בשימוש בחיסון. קוק הדגישה שהיא וחבריה עדיין משוכנעים שיתרונות החיסון של "אסטרזנקה" לקורונה עולים על הסכנות. יצוין כי ישראל לא משתמשת בחיסון זה.

חיסון של אסטרזנקה, צילום: רויטרס חיסון של אסטרזנקה | צילום: רויטרס חיסון של אסטרזנקה, צילום: רויטרס

על סוכנות התרופות הופעל לחץ אדיר לבחון את המקרים המדוברים, ולספק הנחיות למדינות המודאגות שהשעו את השימוש בחיסון. שלשום, אחרי שמספר המדינות שהשעו את השימוש הגיע ל-13 (מתוך 27 חברות באיחוד), הודיעה הסוכנות שהיא תפרסם בחמישי אחר הצהריים את תוצאות הבדיקות שלה. כעת המדינות יחליטו אם לחדש את השימוש בחיסון. השעיית השימוש בחיסון של אסטרזנקה האטה עוד יותר את מבצע החיסונים האיטי ממילא של האיחוד האירופי, שכרגע לא עומד ביעדים שלו.

בשטח האיחוד חוסנו עד כה יותר מ-45 מיליון איש, מהם 5 מיליון קיבלו את החיסון של אסטרזנקה. סוכנות התרופות האירופית אישרה גם את החיסונים של פייזר ומודרנה לקורונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות