אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחסור בשבבים מכה בענף הרכב: פורד וניסאן מצמצמות ייצור צילום: בלומברג

המחסור בשבבים מכה בענף הרכב: פורד וניסאן מצמצמות ייצור

פורד הודיעה כי לפי שעה תייצר חלק מדגמיה, ובהם ה-F 150 הפופולארי, ללא המערכות בהן מותקנים השבבים; זאת למשך כמה שבועות עד שניתן יהיה להרכיבן; כן מקטינה את פעילותה בשני מפעלים; ניסאן תצמצם את ייצור דגמי המוראנו והאלטימה

19.03.2021, 14:02 | תומר הדר

בצעד חריג, פורד העולמית מודיעה כי כדי להילחם במחסור העולמי בשבבים - מחסור אשר צפוי להשפיע גם על השוק ישראלי - היא תיאלץ לייצר חלק מדגמיה ללא המערכות שבהן השבבים מותקנים.

קראו עוד בכלכליסט

לדוגמה, במקרה של פורד 150 F, דגם שאינו משווק בישראל באופן סדיר אך כן משמש כיום את צה"ל, הודיעה החברה כי תצטרך לייצר את הטנדר הפופולארי ביותר שלה ללא מערכת אקטיבית לניתוק צילינדרים. מדובר במערכת אשר מסוגלת לחוש מתי הרכב אינו מתאמץ ולנטרל את הפעילות של חלק מן הבוכנות כדי לחסוך בדלק. כעת,  ללא הרכיבים האלקטרוניים החיוניים ייוצר דגם 150 F למשך זמן מה ללא המערכת.

 , צילום: 23ford.com צילום: 23ford.com  , צילום: 23ford.com

יצרנית הרכב האמריקאית הודיעה שהמחסור בשבבים, לצד מחסור שנגרם עקב סופות חורף שמכות במרכז ארה"ב, הביאו אותה להרכיב את כלי הרכב ואז להקפיאם למשך מספר שבועות עד שניתן יהיה להרכיב את החלקים החסרים ולמוסרם. כלי הרכב המושפעים מכך נאמדים ב"אלפים", כך אמרה דוברת מטעם החברה.

פורד הודיעה שהיא גם מורידה את רמת הפעילות במפעליה בלואיסוויל, קנטאקי, ובקלן שבגרמניה. העלויות שינבעו מהמהלך כבר כלולות בתחזית הקודמת של החברה, שבסיסה בדירבורן, מישיגן, לפיה הרווחים השנה עשויים לרדת ב-1-2.5 מיליארד דולר עקב המחסור בשבבים.

ניסאן אלטימה, צילום: אוראל כהן ניסאן אלטימה | צילום: אוראל כהן ניסאן אלטימה, צילום: אוראל כהן

המחסור, אשר פגע ביצרניות רכב בכל העולם, נובע ממספר גורמים. יצרניות רכב סגרו מפעלים למשך חודשיים במהלך מגיפת הקורונה בשנה שעברה, וביטלו הזמנות שבבים עקב כך. אך בינתיים נסק הביקוש לשבבים מתעשיית מוצרי האלקטרוניקה הביתיים, בעוד אנשים עוברים לעבודה מהבית ומשחקים יותר במשחקי וידיאו, מה שיצר מצב בו חברות הרכב צריכות כעת להתחרות על אספקת שבבים.

פורד, כמו יצרניות רכב אחרות, מסרה שתתעדף ותקצה שבבים לרכביה הנמכרים ביותר, ככל שתוכל.

לצד פורד מודיעה גם ניסאן על צמצום והפסקות ייצור במפעליה האמריקאים אשר מייצרים את דגם המוראנו שאינו מיובא לישראל, אך גם את האלטימה שמכירותיה בישראל יחסית זניחות. גם במקרה של ניסאן מדובר במחסור בשבבים אך לא רק: הסופה אשר היכתה לאחרונה בטקסס גרמה לפגיעה ביכולת הייצור של יצרניות אשר מתמחות למשל במושבי רכב, מה שיצר מחסור בשוק האמריקאי.

תגיות