אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צהובות זו לזו: סין וטייוואן נלחמות סביב האננס צילום: שאטרסטוק

צהובות זו לזו: סין וטייוואן נלחמות סביב האננס

הסינים אסרו על יבוא אננסים מטייוואן בטענה כי יש בהם חרקים מזיקים; הצעד גרם לתסיסה ביחסים המתוחים ממילא בין המדינות, והטייוואנים החלו בקמפיין להגברת הצריכה של הפרי מתוצרתם - גם במדינות אחרות; והם זכו להצלחה

20.03.2021, 10:43 | חדשות חוץ
אחרי הקרב סביב השאלה האם אננס הוא תוספת לגיטימית על הפיצה,עתה מגיעה מלחמת האננסים הבאה: בחודש שעברה אסרה סין על ייבוא אננס מטייוואן בטענה לסכנת "ימזיקים" שנמצאים בהם ועלולים לפגוע בייבול שלה.

קראו עוד בכלכליסט

בטייוואן זעמו על המהלך וטענו שאין לו שום קשר לחרקים כאלו או אחרים, אלא מהווה דוגמה נוספת ללחץ הפוליטי שמפעילה סין על האי, שהיא טוענת לזכות היסטורית לריבונות עליו. בתגובה, חיפשו בטייוואן לקוחות במדינות אחרות וקראו לתושבים לאכול עוד אננס. "האננס הטייוואני הוא חזק יותר ממטוסי קרב. לחץ גיאופוליטי לא יכול לפגוע בטעם שלהם", הכריז סגן הנשיאה לאי צ'ינג טה בציוץ שפרסם בטוויטר.

לפי מועצת החקלאות של טייוואן, האי מייצר 420 אלף טונות של אננס בכל שנה, ובשנה שעברה ייצא מעט יותר מ-10% מהם כשמחציתם היו מיועדים לסין. כלומר, בלי המכירות לסין, החקלאים בטייוואן עומדים בפני עודף אפשרי של אננסים וחשש לירידה במחירים.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

כחלק מהמאמצים למנע זאת, הכריזה הנשיאה טסאי אינג וון על "אתגר האננס" במדיה החברתית שנועד לעודד את הצרכנים בטייוואן לרכוש עוד אננסים. במקביל, שר החוץ של טייוואן השתמש בחשבון הטוויטר שלה כדי לקרוא "לחברים עם הלך מחשבה דומה מרחבי העולם לעמוד לצידנו ולתמוך ב#חירות לאננסים".

בינתיים השגרירויות האמריקאית והקנדית בטייוואן מיהרו לשתף פעולה. כך למשל, המכון האמריקאי בטייוואן פרסם בפייסבוק כמה תמונות, כולל אחת של המנהל יושב כשלצידו שלושה אננסים. בדומה, בלשכת הסחר הקנדית פרסמו תמונות של העובדים אוכלים פיצה עם אננס. "אנחנו במשרד הקנדי אוהבים פיצת אננס, בייחוד עם אננס מטייוואן", נכתב בפוסט.

המהלך הגדול ביותר עד כה הגיע מצד יפן, שהזמינה 5,000 טונה של הפרי, ובתוך ימים ספורים הקמפיין של הממשלה בטייוואן הוביל למספיק הזמנות לכסות את הייצוא החסר לסין.

בכל מקרה, בסין ממשיכים להתעקש שאסרו על יבוא האננסים לאחר שרשויות המכס זיהו חרקים מזיקים על הפרי שהגיעו מטייוואן. טסאי, נשיאת טייוואן, דחתה את הטענות וציינה כי 99.97% מהאננסים עברו את הביקורות הדרושות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות