אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסולטן ארדואן: הדיח את הנגיד בעקבות העלאת ריבית חדה צילום: גטי אימג'ס

הסולטן ארדואן: הדיח את הנגיד בעקבות העלאת ריבית חדה

הנגיד שהודח, נאג'י אגבאל, העלה את הריבית ב-2% ל-19% במטרה להילחם באינפלציה ובירידת ערך הלירה; אולם הנשיא לא היסס להדיחו ולמנות במקומו חבר לשעבר במפלגת השלטון, שתומך כמוהו בריבית נמוכה; זהו הנגיד השלישי שהוא מפטר תוך שנתיים

20.03.2021, 12:06 | חדשות חוץ
נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן פיטר היום (שבת) את נגיד הבנק המרכזי נאג'י אגאבל (Naci Agbal) יומיים לאחר שהבנק העלה את הריבית ב-2% ל-19% בניסיון לבלום את העלייה באינפלציה והירידה בשווי הלירה. לפי הדיווחים, הנגיד החדש הוא סהאפ קאבצ'יוגלו Sahap) Kavcioglu), שהוא חבר פרלמנט לשעבר מטעם מפלגתו של ארדואן.

קראו עוד בכלכליסט

זו הפעם השלישית שבה ארדואן מפטר את נגיד הבנק המרכזי מאז יולי 2019, מהלך שקרוב לוודאי יגביר את הלחץ על המטבע הטורקי בפתיחת השווקים ביום שני. ארדואן קורא כל העת לשמירה על שיעורי ריבית נמוכים (ובעבר אף קרא ללמוד מישראל בעניין), והמחליף שמינה נחשב גם כן לתומך בריבית נמוכה. "בעוד ששיעורי הריבית קרובים ל-0% בשאר העולם, הבחירה בהעלאת הריבית אצלנו לא תפתור את הבעיות הכלכליות", כתב קאבצ'יוגלו במאמר שפורסם בחודש שעבר בעיתון Yeni Safak. עוד טען כי העלאת הריבית תוביל "בצורה עקיפה להעלאת האינפלציה". לפי הדיווחים בכלי התקשורת המקומיים, הנגיד החדש הוא כלכלן ששירת בדרגים בכירים במספר בנקים במדינה.

הנגיד המודח, אגבאל, צילום: רויטרס הנגיד המודח, אגבאל | צילום: רויטרס הנגיד המודח, אגבאל, צילום: רויטרס

אגאבל, שר האוצר לשעבר שמונה לתפקיד לפני פחות מחמישה חודשים, העלה את הריבית בתקופה זו ב-8.75% עד ל-19% היום - השיעור הגבוה ביותר לעומת שאר הכלכלות הגדולות בעולם. המהלך אף זכה לתמיכה מצד אנליסטים שטענו שבכך עזר לבסס את המהימנות של הבנק המרכזי. כאמור ביום חמישי הוחלט בבנק להעלות את הריבית שוב, הפעם ב-2%, לעומת צפי האנליסטים שעמד על 1%. הצעד נועד לבלום עליות נוספות באינפלציה הנמצאת כבר בשיעור דו ספרתי וכן את הירידה בשווי הלירה.

מאז מינויו של אגאבל ב-7 בנובמבר, הלירה התחזקה ביותר מ-15% משפל של פחות מ-8.50 לירות מול הדולר, אך גם במהלך הכהונה הקצרה הזו הספיק ארדואן לבטא פומבית את העדפתו לריבית נמוכה, כך שלא הותיר לנגיד הבנק מרחב תמרון רב. "אגאבל בבעיה אם הוא מעלה את הריבית וגם אם לא", הגיב אימרה פקר מחברת המחקר יוראסיה גרופ.

הנשיא ארדואן, צילום: איי אף פי הנשיא ארדואן | צילום: איי אף פי הנשיא ארדואן, צילום: איי אף פי

אגאבל מצידו טען שגישה מוניטארית הדוקה אינה בבחינת מדיניות קצרת טווח, וכי אפשר להוריד את האינפלציה – שעומדת כיום על יותר מ-15% - ליעד של 5% עד 2023 אם רק תישמר המדיניות. "אם נוטשים מדיניות הידוק בשלב מוקדם מדי, ניסיון העבר מראה שהאינפלציה שוב עולה", אמר בחודש שעבר בריאיון הראשון שהעניק לסוכנות רויטרס מאז מונה לתפקיד.

ביולי 2019 פיטר ארדואן את מוראט צ'טינקאיה בטענה שלא הוריד את הריבית מהר מספיק. מחליפו, מוראט אויסל פוטר בנובמבר השנה שעברה לאחר שהלירה צנחה לשפל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות