אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפגנות נגד הגבלות הקורונה באירופה: "רוצים חופש" צילום: רויטרס

הפגנות נגד הגבלות הקורונה באירופה: "רוצים חופש"

המוני מפגינים מחו נגד הגבלות הקורונה בלונדון, ובעיר קאסל בגרמניה, והתעמתו עם השוטרים. גם בברלין, אוסטריה, שווייץ, רומניה ופינלנד מחו נגד ההגבלות - ונגד החיסונים

20.03.2021, 21:44 | חדשות חוץ

מפגינים בגרמניה ובבריטניה התעמתו היום עם שוטרים במחאות על הגבלות הקורונה. קרוב ל-10,000 מפגינים הגיעו לצעדת מחאה במרכז לונדון. המפגינים מחו נגד הסגר וקראו: "חופש". הם לא עטו מסכות ולא שמרו על מרחק, וחלקם התעמתו עם המשטרה.


קראו עוד בכלכליסט:


המפגינים בלונדון הציתו זיקוקים והניפו שלטים שעליהם נכתב: "תפסיקו להרוס את החיים של הילדים שלנו" ו-"Fake Pandemic". הקהל הגיע להפגנה בלונדון למרות שבריטניה אוסרת על התקהלויות, והמשטרה הודיעה שתטיל קנסות למי שיגיעו להפגין. לפחות 13 מפגינים נעצרו בלונדון. ההפגנה התקיימה אחרי שיותר מ-60 מחוקקים חתמו על מכתב שדורש מהממשלה לשנות את החוק ולאפשר לקיים הפגנות, גם בזמן הסגר.


מחאה בלונדון, צילום: רויטרס מחאה בלונדון | צילום: רויטרס מחאה בלונדון, צילום: רויטרס


הפגנה בלונדון, צילום: רויטרס הפגנה בלונדון | צילום: רויטרס הפגנה בלונדון, צילום: רויטרס


בעיר קאסל במרכז גרמניה השתמשה המשטרה באלות, גז מדמיע וזרנוקי מים כדי להרחיק את המפגינים, שניסו לפרוץ מחסומים משטרתיים. יותר מ-20,000 איש הגיעו להפגנה. בנוסף לעימותים עם השוטרים, חלק מהמפגינים התעמתו עם מי שהגיעו להפגנת הנגד.

ההמונים מחו בקאסל למרות שבית המשפט אסר עליהם לעשות זאת. רוב הקהל לא עטה מסכות ולא הקפיד על שמירת המרחק, וחלק מהמפגינים תקפו שוטרים ועיתונאים. המשטרה הפדרלית הגיעה להפגנה בקאסל בכוחות מתוגברים, עם שוטרים מאזורים נוספים בגרמניה. המשטרה מסרה שכמה מפגינים נעצרו, אך לא ציינה כמה בדיוק.


המחאה בעיר קאסל, גרמניה, צילום: גטי אימג המחאה בעיר קאסל, גרמניה | צילום: גטי אימג'ס המחאה בעיר קאסל, גרמניה, צילום: גטי אימג


ארגונים שונים בגרמניה, שרובם מורכבים מאנשי ימין קיצוני שמתנגדים לטיפול של הממשלה במגפה, קראו למחות היום נגד הממשלה בכמה ערים. בשבועות האחרונים התחלואה בגרמניה עולה, והממשלה תצטרך להחליט בשבוע הבא כיצד להגיב. הקנצלרית אנגלה מרקל אמרה אתמול שגרמניה צפויה לבטל חלק מההקלות כדי לבלום את המגפה.

מכון רוברט קוך למחלות מידבקות דיווח היום על 16,033 נדבקים חדשים בגרמניה. עוד 207 בני אדם מתו מהנגיף. מספר המתים בגרמניה מתחילת המגפה הגיע ל-74,565.

גם ברלין נערכה למהומות בהפגנה של מתנגדי ההגבלות, ו-1,800 שוטרים נשלחו לרחובות. בסופו של דבר הגיעו כ-500 מפגינים בלבד להפגנת הימין מול שער ברנדנבורג. להפגנת הנגד הגיעו כ-1,000 איש. גם במדינות נוספות באירופה הפגינו נגד הגבלות הקורונה - ונגד מבצעי החיסונים. המפגינים מחו באוסטריה, פינלנד, רומניה ושווייץ.


ברלין, צילום: אי פי איי ברלין | צילום: אי פי איי ברלין, צילום: אי פי איי


בפינלנד כ-400 איש, שסירבו לעטות מסכות ולשמור על מרחק, מחו בבירה הלסינקי נגד ההגבלות שהטילה הממשלה. הפגנות מצומצמות יותר התקיימו בערים אחרות בפינלנד. לפני ההפגנה צעדו כ-300 איש לעבר בניין הפרלמנט והניפו שלטים שעליהם נכתב בין השאר: "העובדות והמספרים לא מסתדרים". המפגינים קראו: "תנו לעם להשמיע את קולו".


הלסינקי, פינלנד, צילום: רויטרס הלסינקי, פינלנד | צילום: רויטרס הלסינקי, פינלנד, צילום: רויטרס


ברומניה יותר מאלף מתנגדי חיסונים הפגינו ברחובות הבירה בוקרשט, על רקע העלייה במספר הנדבקים במדינה. "הורים, תשמרו על הילדים שלכם! תשימו סוף לפחד!", נכתב על אחד השלטים של המפגינים, שלא עטו מסכות וקראו "חופש" ו"לעצור את החיסונים". אחת התנועות שאחראיות להפגנות של מתנגדי החיסונים מזוהה עם מפלגת הימין הקיצוני ברומניה, AUR, והמפלגה הביעה תמיכה בה. המחאה צפויה להימשך בשבועות הקרובים.


בוקרשט, רומניה, צילום: איי פי בוקרשט, רומניה | צילום: איי פי בוקרשט, רומניה, צילום: איי פי


באוסטריה כ-1,000 איש הפגינו בתחנת הרכבת המרכזית בווינה נגד ההגבלות של הממשלה במשבר הקורונה. שוטרים נזפו במפגינים שלא שמרו מרחק ולא עטו מסכות.

בשווייץ יותר מ-5,000 מפגינים הגיעו לעצרת בליאשטל, דרום-מזרחית לעיר באזל. רוב המפגינים בעצרת לא עטו מסכות. חלקם הניפו שלטים שעליהם נכתב: "חיסונים הורגים".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות