אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות פתיחת המשק: מדד אמון הצרכנים ירד קלות במחצית הראשונה של מרץ צילום: עמית שעל

למרות פתיחת המשק: מדד אמון הצרכנים ירד קלות במחצית הראשונה של מרץ

ירידה ל-10%- לעומת 7%- במחצית השניה של פברואר. כך לפי הלמ"ס. לעומת זאת, המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי במדינה בשנה הקרובה ממשיך לעלות, ועומד על ערך חיובי של 7%. מה שמצביע על אופטימיות זהירה

21.03.2021, 13:00 | דורון ברויטמן

ירידה קלה במדד אמון הצרכנים במחצית הראשונה של חודש מרץ לערך של 10%- לעומת 7%- במחצית השנייה של חודש פברואר, כך על פי נתוני הלמ"ס המתפרסמים היום (א').

זאת, על אף תחילת הפעימה השלישית בתוכנית היציאה מהסגר ופתיחה נרחבת של המשק.

קראו עוד בכלכליסט

מדד אמון הצרכנים תחום בטווח שבין מינוס 100 לבין פלוס 100. ככל שערך המדד קרוב יותר לגבול העליון, כך הוא מעיד על אופטימיות גדולה יותר בקרב הפרטים, וככל שערך המדד קרוב יותר לגבול התחתון, כך הוא מעיד על פסימיות רבה יותר. מדד קרוב לאפס מצביע על היעדר ציפיות לשינוי במצב הקיים.

פתיחת המשק אחרי הסגר השלישי, צילום: אי אף פי פתיחת המשק אחרי הסגר השלישי | צילום: אי אף פי פתיחת המשק אחרי הסגר השלישי, צילום: אי אף פי

המדד מורכב מממוצע של ארבעה מאזנים: השינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית ב-12 החודשים האחרונים, השינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית ב-12 החודשים הבאים, השינוי

הצפוי במצב הכלכלי בישראל ב-12 החודשים הבאים וכוונות לרכישות גדולות, כגון רהיטים ומוצרי חשמל, ב-12 החודשים הבאים בהשוואה ל-12 החודשים האחרונים.

ההשפעה הגדולה ביותר על מדד אמון הצרכנים היא המאזן המתייחס לכוונות של הפרטים לרכישות גדולות בשנה הקרובה בהשוואה לשנה האחרונה אשר ירד לערך של 28%-, לאחר שבמחצית השנייה של פברואר הוא עלה ל-17%-. כמו כן, ירידה קלה נרשמה במאזן המתייחס לשינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית בשנה האחרונה שירד מערך של 24%- במחצית השנייה של פברואר ל27%- במחצית הראשונה של חודש מרץ.

לעומת זאת, המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי במדינה בשנה הקרובה, עומד על ערך חיובי של 7% . עלייה במאזן זה ממשיכה עלייה הקודמת שנרשמה במחצית השנייה של פברואר שבו עלה לערך חיובי של 4% מערך של 14%- במחצית הראשונה של פברואר. עלייה זו מצביעה על פי הלמ"ס על אופטימיות זהירה של הפרטים בנוגע לשינוי הצפוי במצב הכלכלי במדינה בשנה הקרובה.

במאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית בשנה הקרובה עומד על ערך חיובי של 8%, בדומה למחצית השנייה של פברואר (7%). ערכיו החיוביים של מאזן זה מאז המחצית הראשונה של נובמבר 2020, מצביעים, על פי הלמ"ס, על אופטימיות זהירה.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות