אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מומחה: "בעיות באפליקציית ועדת הבחירות - עקב התקלה בגוגל" צילום: אלכס קולומויסקי

מומחה: "בעיות באפליקציית ועדת הבחירות - עקב התקלה בגוגל"

מהבוקר נפוצו דיווחים על תקלה באפליקציה של ועדת הבחירות, המשמשת לדיווח על ניסיונות לפגוע בהליך ההצבעה; בוועדת הבחירות מכחישים - ואולם ככל הנראה מדובר בתקלה אמיתית שנבעה מתקלה רחבה יותר במערכת ההפעלה אנדרואיד

23.03.2021, 11:54 | עומר כביר

משעות הבוקר נפוצו דיווחים רבים, מימין ומשמאל, על תקלה באפליקציה של ועדת הבחירות, המשמשת מפקחי טוהר בחירות כדי לדווח ישירות על ניסיונות לפגוע בהליך ההצבעה; הוועדה טענה שהדיווחים הם פייק ניוז, אבל לדברי מומחה מדובר בתקלה אמיתית, שנבעה מתקלה רחבה יותר במערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל.

קראו עוד בכלכליסט

"מפקח טוהר הבחירות סיפר לי על האפליקציה שקיבלו מוועדת הבחירות המרכזית שאינה מתפקדת: לא הצליחו לתקן את התקלה", כתבה העיתונאית העצמאית אור-לי ברלב בטוויטר. המשתמש טל איל הגיב: "אני יכול להגיד שלא רק שהאפליקציית מפקחי טוהר הבחירות לא עובדת לסרוגין - כנראה שהרשאה שלה, גורמת לאפליקציות אחרות לקרוס על המכשיר שלי. גם התקנה מחדש לא עוזרת".

גם תנועת הימין "אם תרצו" דיווחה על תקלות נרחבות באפליקציה. "כצפוי ועדת הבחירות פישלה!" היא כתבה בחשבון הטוויטר שלה. "היישומון של ועדת הבחירות למקפחי (השגיאה במקור, ע"כ) טוהר הבחירות לא עובד כראוי ומפקחים רבים לא יכולים להעביר דיווחים. בכך כשלה במתן הכלים למפקחים לביצוע עבודתם".

אורלי עדס יו"ר ועדת הבחירות, צילום: שלו שלום אורלי עדס יו"ר ועדת הבחירות | צילום: שלו שלום אורלי עדס יו"ר ועדת הבחירות, צילום: שלו שלום

בוועדת הבחירות הכחישו את הדברים בתוקף, תוך שהם תוקפים את אם תרצו. "חרושת הפייק ניוז החלה. מופצת, כפי הנראה, על ידי תנועת 'אם תרצו' ידיעה לפיה כביכול יש תקלה ביישומון שבאמצעותי על מפקחי טוהר הבחירות לדווח אל אירועי טוהר הבחירות... אנו מבקשים להבהיר ולהדגיד – כי אין כל תקלה ביישומון. נכון לשעה זו, כמעט כל המפקחים התקינו את היישומון", נכתב בהודעה לעיתונות מטעם הוועדה.

ואולם, לדברי המתכנת הבכיר רן בר-זיק מוורייזון מדיה, שבחן רשומות ממכשיר שסבל מקריסה של האפליקציה, התקלה אמיתית ונובעת משיבוש באנדרואיד שמשעות הבוקר משפיע על אפליקציות רבות במסארטפונים שמריצים את מערכת ההפעלה. לדברי גוגל, מדובר בתקלה ברכיב WebView, שמסייע לאפליקציות להציג תוכן מהרשת. את התקלה ניתן לפתור בקלות באמצעות הורדת עדכון ל-WebView מחנות פליי, בקישור זה .

"לפי מידע שקיבלתי, חלק מתקלות הקריסה הן ב-WebView", אמר בר-זיק ל"כלכליסט". "זה רכיב תוכנה חיוני של אנדרואיד שעדכון שלו גרם לכמה וכמה שיבושים בתוכנות אחרות. הליקוי האמיתי פה הוא שוועדת הבחירות והמפתחים של האפליקציה לא ידעו על הבעיות האלו וגם לא הנחו את הפעילים להתמודד עם הבעיות או בכלל הודיעו שיש בעיות. פיתוח טוב ואיכותי הוא לא רק קוד טוב, אלא גם ניטור ויכולת זיהוי תקלות. גם אם מדובר בתקלות בפלטפורמה".

מוועדת הבחירות נמסר בתגובה: "מבדיקה שעלתה, אין כל תקלה במערכת הדיווחים באפליקציה של מפקחי טוהר הבחירות בשטח. לצערי נראה שזה גל של פייק ניוז שמופץ במכוון".

תגיות