אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נפתח משפט בכירי איקאה צרפת לשעבר שנאשמים בריגול אחרי עובדים צילום: איי אף פי

נפתח משפט בכירי איקאה צרפת לשעבר שנאשמים בריגול אחרי עובדים

עפ"י התביעה, המנהלים יצרו "מערכת ריגול", כולל איסוף מידע על חייהם האישיים ומידע חסוי מתיקים פליליים של מאות עובדים ומועמדים לעבודה. העונש על חלק מהאישומים הוא עד 10 שנות מאסר, והקנס לאיקאה צרפת יכול להגיע ל-3.75 מיליון יורו

23.03.2021, 13:33 | חדשות חוץ

בעיר ורסאי בצרפת החל המשפט של השלוחה המקומית של איקאה, שהיא ובכירים בה לשעבר מואשמים בניהול מערכת מפותחת לריגול אחר העובדים והמועמדים לעבודה שכללה שימוש בחוקרים פרטיים וקציני משטרה, כך מדווח "הגרדיאן" הבריטי.

קראו עוד בכלכליסט

המשפט עוסק בהתנהלות החברה בשנים 2012-2009, אך ההערכה היא כי הריגול אחר העובדים החל כעשור קודם לכן.

הפרשה נחשפה ב-2012 על ידי השבועונים Le Canard Enchaîné ו-Mediapart. איגוד העובדים הצרפתי הגיש בעקבות זאת תלונה רשמית שהובילה לפתיחת החקירה בנושא.

לפי התובעים, המנהלים בחברה יצרו "מערכת ריגול" בכל רחבי הפעילות המקומית שלה, כולל איסוף מידע על חייהם האישיים של מאות עובדים ומועמדים לעבודה. הפרטים שנאספו כללו גם מידע חסוי מתיקים פליליים.

סניף איקאה בעיר מונפלייה בצרפת , צילום: איי אף פי סניף איקאה בעיר מונפלייה בצרפת | צילום: איי אף פי סניף איקאה בעיר מונפלייה בצרפת , צילום: איי אף פי

מאז התפוצצות הפרשה פיטרה החברה 4 מנהלים בכירים, אך איקאה צרפת עצמה, שמעסיקה 10,000 עובדים, עלולה להיקנס בעד 3.75 מיליון יורו. האישומים כוללים איסוף לא חוקי של מידע אישי, קבלת מידע שנאסף באופן לא חוקי והפרת סודיות מקצועית. העונש על חלק מהאישומים הללו הוא עד 10 שנות מאסר.

15 הנאשמים כוללים מנהלי חנויות לשעבר וכן את המנכ"ל לשעבר סטפן ואנוורבקה ומחליפו ז'אן-לואי ביילו וכן 4 קציני משטרה המואשמים בהעברת המידע החסוי.

600 אלף יורו שכר החוקרים

במרכז מערכת הריגול עמד לפי התביעה ז'אן-פרנסואה פארי, המנהל לשעבר של ניהול הסיכונים באיקאה צרפת. לטענת התובעים, הוא נהג להעביר באופן קבוע שמות לחוקרים פרטיים, שהשכר השנתי הכולל שלהם עמד על כ-600 אלף יורו.

בתביעה מציינים לדוגמה את אחד העובדים בבורדו, שלפי מייל ששלח פארי "היה עובד לדוגמה ופתאום התחיל למחות... אנחנו רוצים לדעת כיצד קרה השינוי". הוא ציין כי יש חשש "לטרור אקולוגי". במקרה אחר, פארי רצה לדעת כיצד עובד יכול להרשות לעצמו מכונית BMW חדשה.

עו"ד עמנואל דאוד, שמייצג את איקאה, הודה כי הפרשה חשפה "חולשות ארגוניות". אולם לדבריו, החברה יישמה מאז תוכנית פעולה שכללה שינוי מקיף בתהליכי גיוס העובדים. "לא משנה מה יקבע בית המשפט, החברה נענשה קשות מבחינת הדימוי שלה", אמר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות