אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איי.סי.אל מתרחבת בברזיל: רוכשת חברת הפצה ב־400 מיליון דולר צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

איי.סי.אל מתרחבת בברזיל: רוכשת חברת הפצה ב־400 מיליון דולר

יצרנית האשלג שבשליטת עידן עופר רוכשת את פרודוכמיקה, חברה־בת של תאגיד קומפאס מינרלס הבינלאומי, שרכש אותה ב־2016 תמורת 480 מיליון דולר. עבור כיל מדובר בעסקה שנייה מתחילת השנה בברזיל, שהוגדרה על ידה כשוק יעד

24.03.2021, 06:23 | גולן חזני

חברת הדשנים כיל (איי.סי.אל) מבססת את אחיזתה בשוק הברזילאי המשמעותי ורוכשת חברת הפצה ב־400 מיליון דולר. ל"כלכליסט" נודע כי יצרנית האשלג שבשליטת (46%) עידן עופר רוכשת את פרודוכמיקה (Produquimica), חברה־בת ברזילאית של תאגיד קומפאס מינרלס (Compass Minerals) הבינלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

קומפאס מינרלס, שהשלים את רכישת החברה הברזילאית ב־2016 תמורת 480 מיליון דולר, העמיד את הפעילות למכירה לפני כמה חודשים כחלק מתהליכי ייעול ומיקוד פעילות שהוא עורך. פרודוכמיקה פעילה בתחום החקלאות המדוייקת, תחום שאליו נכנסת כיל בחודשים האחרונים בצורה מוגברת ואשר עד היום החזיקה בה בפעילות קטנה בישראל.

ההכנסות של פרודוכמיקה בתחום שנרכש הסתכמו ב-284 מיליון דולר והרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) שלה הסתכם ב-46 מיליון דולר ב-2020 - כלומר 16% מההכנסות. החברה מעסיקה 1000 עובדים ונחשבת לגדולה בתחומה בברזיל.

הדישון המסורתי מצטמצם

החברה הברזילאית מייצרת אבל בעיקר מפיצה מוצרים רבים בתחום פתרונות תזונה צמחיים מיוחדים. מדובר בעיקר בדשנים מיוחדים הניתנים באמצעות מערכות השקייה וטיפול בזרעים, תחום שהעולם עובר אליו על חשבון הדישון המסורתי של חנקת האשלגן, ואשר החברה הישראלית הגדולה בו היא חיפה כימיקלים. פעילות נוספת של החברה הברזילאית היא כימיקלים לטיפול במים אבל הפעילות הזו איננה נרכשת.

תחום הדישון המסורתי הולך ומצטמצם בעולם בשל המודעות נגד זיהומים למיניהם והפגיעה באיכות סביבה, ומדינות, בהן צרפת וסין, אף חוקקו חוקים המפחיתים את רמת הזיהום המותר מכימיקלים למיניהם. כיל, ששקלה את רכישת חיפה כימיקלים ויתרה על העסקה, והרכישות בברזיל, של החברה הנוכחית ורכישה קודמת שהושלמה בינואר, של חברת פרטילאקווה (Fertilaqua) מקנות לה נוכחות חזקה בשוק שהוא אסם תבואה עולמי, ומהווה תחליף עבורה לרכישת חיפה כימיקלים.

כיל התרשמה לטובה מההנהלה של פרודוכמיקה, והרכישה מתחברת כאמור לרכישה הקודמת של פרטילאקווה הברזילאית Fertilaqua תמורת 122 מיליון דולר, כולל חוב נטו של 40 מיליון דולר של החברה הנרכשת. פרטילקווה, היא אחת היצרניות המובילות בברזיל של דשנים מיוחדים, וגם רכישתה נעשתה כדי להרחיב את פעילותה באחד השווקים הגדולים בעולם לדשנים אלה, בעיקר דשנים בשחרור מבוקר ודשנים אורגניים. פרטילאקווה מפתחת, מייצרת ומשווקת פתרונות דישון והזנה שרלוונטיים לכל מחזור החיים של הצמח.

פרודוכמיקה תשווק לא רק את המוצרים של פרטילקווה אלא גם מוצרים נוספים שכיל משווקת בברזיל, ותהפוך לזרוע ההפצה של החברה, בשל קשריה הטובים עם החקלאי בשטח. מוצרי החברה נוגעים לפולי סויה, תירס, קני סוכר, כותנה, קפה וירקות אחרים.

ברזיל כשוק מטרה של כיל

רכישתה של פרודוכמיקה משתלבת גם ברכישתו על ידי כיל של הסטארט־אפ Growers, שפועל בתחום המכירות און־ליין של מוצרי חקלאות. מדובר בקפיצת מדרגה משמעותית עבור כיל המנוהלת בידי רביב צולר. היקפו של תחום הדשנים המיוחדים בברזיל מוערך ב־8.5 מיליארד ריאל (1.6 מיליארד דולר). כיל הגדירה את השוק הברזילאי כשוק מטרה משום שברזיל מחזיקה בעתודות הקרקע החקלאיות הגדולות בעולם, וכן משום שהפעילות בשוק זה, שנמצא מהעבר הדרומי של קו המשווה, תאזן את העונתיות של כיל.

רביב צולר מנכ"ל כיל - איי.סי.אל , צילום: עמית שעל רביב צולר מנכ"ל כיל - איי.סי.אל | צילום: עמית שעל רביב צולר מנכ"ל כיל - איי.סי.אל , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות