אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי יגביר את הפיקוח על יצוא חיסונים, בין השאר לבריטניה וישראל צילום: מסוף המטענים ממן בנתב"ג

האיחוד האירופי יגביר את הפיקוח על יצוא חיסונים, בין השאר לבריטניה וישראל

השיקול שאמור להנחות את הפיקוח באירופה הוא שיעורי החיסון בכל מדינה, ולנוכח שיעור ההתחסנות הגבוה בבריטניה, האיחוד יכול להקפיא זמנית משלוחים נוספים של חיסונים לממלכה

24.03.2021, 17:49 | חדשות חוץ

האיחוד האירופי ניסח מחדש את הכללים בכל הנוגע ליצוא חיסוני קורונה, באופן שמאפשר לה לחסום לחלוטין משלוחים למדינות, בתוך האיחוד ומחוצה לו.

ההחלטה עשויה לפגוע בבריטניה, שכן השיקול שאמור להנחות את הפיקוח באירופה הוא שיעורי חיסון בכל מדינה. בהתאם, לנוכח שיעור ההתחסנות הגבוה בבריטניה, האיחוד יכול להקפיא זמנית משלוחים נוספים של חיסונים לממלכה.

בין בריטניה לאיחוד ישנם ממילא יחסים מתוחים, בעקבות המגעים הממושכים על הברקזיט וההסכם עצמו – וגורמים בלונדון אף הזהירו את קובעי המדיניות באירופה מפני "לאומנות חיסונית".

חיסונים של מודרנה מגיעים לישראל , צילום: מסוף המטענים ממן בנתב"ג חיסונים של מודרנה מגיעים לישראל | צילום: מסוף המטענים ממן בנתב"ג חיסונים של מודרנה מגיעים לישראל , צילום: מסוף המטענים ממן בנתב"ג

גורמים בכירים באיחוד אמרו לתקשורת כי המכניזם שנקבע אינו מכוון נגד אף מדינה ספציפית. התחולה של הכללים נוגעת למסחר בתוך האיחוד ובין מדינות האיחוד לשכנות קרובות ורחוקות, 17 במספרן – ברשימה גם, לצד בריטניה, ישראל, נורבגיה ושוויצריה. היצוא לכל המדינות ברשימה יידרש מעתה אישור של מנהלת הסחר באיחוד.

בוריס ג בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה עם חיסון אסטרזניקה | צילום: רויטרס בוריס ג

הנציבות האירופית, הקובעת את מדיניות הסחר של 27 המדינות, הסדירה את הכללים למסחר בחיסונים, במטרה להבטיח שרמות היצוא שמתכננות היצרניות לא יפגעו באספקה הנמוכה ממילא ביבשת.

לפי הכללים, כל רישיון יצוא יתבסס על עיקרון הדדיות ופרופורציות – המצב האפדימילוגי בכל מדינה, שיעור ההתחסנות וגישה לחיסונים. הממונה על הסחר מטעם האיחוד, ולאדיס דומברוסקיס (Valdis Dombrovskis), אמר כי הכללים החדשים לא קובעים אלגוריתם מפורט, ושכל בקשה תיבחן באופן פרטני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות