אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרדמת המגזר הערבי הצילה את נתניהו צילום: שרון צור

פרשנות

הרדמת המגזר הערבי הצילה את נתניהו

הערבים איזנו את ירידת המנדטים של הליכוד. עוד 4 מנדטים למשותפת היו הופכים ממשלה בראשות נתניהו לחלום רחוק. מי שעוד סייע לנתניהו הוא ירון זליכה שבזבז לגוש המרכז־שמאל קרוב למנדט

25.03.2021, 08:06 | שחר אילן

ההישג העיקרי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, המכונה לאחרונה "אבו יאיר", לא היה בהצבעה עבורו במגזר הערבי, שהסתכמה בסוף בחצי מנדט בלבד, אלא בהרדמת המגזר כך שלא יצא להצביע להפלתו. כמו בשלושת הסיבובים הקודמים גם בסיבוב הרביעי שיעור ההצבעה במגזר הערבי הפך לגורם המרכזי המכתיב את מאזן הגושים.

לפי נתוני ד"ר אריק רודניצקי מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, שיעור ההצבעה במגזר הערבי צנח מ־65% לפחות מ־50%, שזה שווה ערך לירידה של 3% הצבעה בכלל הציבור. זה מלמד כמה קשה לחזות שיעורי הצבעה וכמה גדולה ההשפעה שלהם.

הערבים איזנו את ירידת המנדטים של הליכוד. עוד ארבעה מנדטים למשותפת היו הופכים ממשלה בראשות נתניהו לחלום רחוק. מי שעוד סייע לנתניהו הוא ירון זליכה שבזבז לגוש המרכז־שמאל קרוב למנדט. הירידה בהצבעת הערבים מסבירה חלק משמעותי מהירידה בשיעור ההצבעה מ־71.5% ל־67.3%, ירידה של 4.3%. אלא ששיעור ההצבעה ירד ריאלית ב־5.5%. זאת מכיוון שבישראל נמצאים עוד קרוב ל־100 אלף בעלי זכות הצבעה שלולא סגירת הגבולות לא היו בה. שאר הקולות כנראה אבדו לימין וכך הדברים התאזנו.

בנימין נתניהו ומנסור עבאס, צילום: מארק ישראל סלם - גרוזלם פוסט, אפי שריר בנימין נתניהו ומנסור עבאס | צילום: מארק ישראל סלם - גרוזלם פוסט, אפי שריר בנימין נתניהו ומנסור עבאס, צילום: מארק ישראל סלם - גרוזלם פוסט, אפי שריר

1.35 מיליון קולות קיבל הליכוד בבחירות הקודמות. את הבחירות הנוכחיות יסיים כנראה עם 1.1 מיליון. חצי מהפער הזה לפחות הלך לשתי המפלגות הדתיות. סביר שהחצי השני התחלק בין גדעון סער לבין מי שנשארו בבית. במעוזי הליכוד בדרום נרשמו בין 55% ל–60% הצבעה בלבד, ירידה של כ־5% לעומת הבחירות הקודמות.

יש עוד שני מגזרים שבהם נרשמה ירידה משמעותית בשיעור ההצבעה, החרדים והעולים. אצל החרדים חלק לא הצביעו וזאת במחאה על הפרות החוק שהממסד

החרדי הוביל בקורונה, חלק בגלל שהפוליטיקאים החרדים לא השיגו יותר הקלות וחלק סתם התעייפו.

שיעור ההצבעה בשלוש הערים החרדיות המובהקות ירד מ־84% ל־79%. ביחד איבדו המפלגות החרדיות כ־100 אלף קולות ורק חלק קטן מהם לציונות הדתית (כמנדט). רק בשל הירידה בהצבעה הערבית לא היתה נפילה במספר המנדטים החרדיים.

פעיל העולים אלכס טנצר מעריך שגם עולים רבים בעלי השקפה ימנית נשארו בבית בגלל התחושה שאין למי לבחור. לדבריו, בין היתר ליברמן הפסיד קולות בגלל סרטון הנקמה של השרה לשעבר סופה לנדבר שטענה שלא אכפת לו מהעולים. בכרמיאל שבה אוכלוסיית עולים גדולה במיוחד נרשמה ירידה בשיעור ההצבעה מ־59% ב־2020 ל־56% ביום שלישי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות