אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועד ב' למניעת ממשלת נתניהו צילום: ראובן קסטרו

פרשנות

מועד ב' למניעת ממשלת נתניהו

אם חלוקת המנדטים 61:59 תישמר, תהיה הזדמנות חוזרת למהלך של "השתלטות" של רוב ה"רק לא ביבי" על הכנסת, בחירת יו"ר לכנסת והעברת החוק שמונע מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ נאשם בפלילים.

25.03.2021, 08:15 | משה גורלי

אם חלוקת המנדטים 61:59 תישמר, אנו בתרחיש דומה ל־62:58 מסיבוב הבחירות הקודם. המספרים מספקים מועד ב', הזדמנות חוזרת למהלך שסוכל אז: "השתלטות" של רוב ה”רק לא ביבי” על הכנסת, בחירת יו"ר לכנסת (מאיר כהן בסביבה?) והעברת החוק שמונע מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ נאשם בפלילים. את המהלך רקמו אז יאיר לפיד, עפר שלח ואביגדור ליברמן. הוא לא מוצה כי אורלי לוי־אבקסיס, הנדל והאוזר, פרץ ושמולי, והגנצים ערקו לממשלת נתניהו.

ועכשיו נקרתה שוב ההזדמנות. הפעם, כך נדמה, אין טרמפיסטים שיקפצו למרכבתו של נתניהו. אבל, לא בטוח שרע”ם תשלים מניין למהלך הזה. אפשרות חלופית היא שנפתלי בנט ייתן יד. בכל זאת, מדובר באיש ערכי ובחוק ערכי. רע”ם ובנט ידרשו תמורה. בנט, בקונסטלציה מסוימת, אולי יהיה אפילו ראש הממשלה הראשון בהיסטוריה עם שישה מנדטים. אבסורד, אבל לא נופל מהאבסורד שלפיו יצליח נתניהו לחבר יחדיו לממשלתו את מנסור עבאס ואיתמר בן גביר. אין ספק, הדמוקרטיה הישראלית היא ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. הכנסת, בטיימינג מופלא, מושבעת ב־6 באפריל, בדיוק יום אחרי פתיחת ההוכחות במשפט נתניהו. תארו לכם את הנאשם מבקש מהשופטים להשתחרר מהדיון כדי להצביע נגד החוק הזה.

בנימין נתניהו בבית המשפט בחודש שעבר, צילום: ראובן קסטרו בנימין נתניהו בבית המשפט בחודש שעבר | צילום: ראובן קסטרו בנימין נתניהו בבית המשפט בחודש שעבר, צילום: ראובן קסטרו

האם בג"ץ יבטל את החוק? החוק ראוי, אבל הוא רחוק מלהיות מושלם. הוא רטרואקטיבי, הוא פרסונלי, הוא עוקף את הבג"ץ ההוא של ה־11־0, הוא נחקק אחרי שכמחצית מהבוחרים נתנו את קולם לנאשם. ובכל זאת, בג"ץ לא יפסול. ולמה? כי הוא ייחקק כחוק יסוד. ובג"ץ יגיד שבחוק יסוד הוא נזהר שבעתיים, ורק במקרים מובהקים וקיצוניים שמתנוסס מעליהם דגל שחור של אי־חוקיות ופגיעה בזכויות אדם, הוא יבטל, אם בכלל, חוק יסוד.

 

משפטנים מהאסכולה הביביסטית כיריב לוין, שלמה קרעי ואמיר אוחנה כבר הזהירו, ואפילו טינפו על שופטי בג"ץ רק בגלל שהעזו בכלל לדון בפסילת חוק הלאום שהוא חוק יסוד. הם בוודאי יברכו על האיפוק שיפגין בג"ץ הפעם. ולא רק הם. גם האזרח מספר אחת, נשיא המדינה רובי ריבלין, ישמח לחוק שימנע ממנו להטיל את המשימה על בנימין נתניהו. אתמול דווח שיאיר לפיד מיהר לקבוע פגישה עם מנסור עבאס. יש לי הרגשה שהחוק הזה יהיה ברשימת נושאי השיחה בין השניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות