אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרווח הוכפל, סכום הפרמיות ירד: הפניקס מסכמת שנה צילום: פאביאן קולדורף

הרווח הוכפל, סכום הפרמיות ירד: הפניקס מסכמת שנה

חברת הביטוח סיימה את 2020 עם רווח כולל של 1.35 מיליארד שקל - כמעט חצי ממנו נרשם ברבעון הרביעי, בזכות הראלי בשוק ההון. פסיקת ביהמ"ש שחררה להפניקס כסף כלוא שנשמר להתחייבויות עתידיות - הסכומים שנכנסו לקופה הקפיצו את הרווחים בביטוח חיים וחיסכון לטווח ארוך

25.03.2021, 11:24 | אלמוג עזר

הפניקס מדווחת היום (ה') על הכפלת הרווח הכולל שלה ב-2020 ל- 1.35 מיליארד שקל, כשחלק הארי ברווח, סכום של 860 מיליון שקל, הושג ברבעון הרביעי - בזכות העליות החדות בשוקי המניות והאג"ח.

קראו עוד בכלכליסט

שורת הרווח של הפניקס היא הגבוהה ביותר עד כה בסקטור מבין החברות שפרסמו תוצאות - כלל ביטוח ומנורה מבטחים עדיין לא פרסמו תוצאות. לצד העלייה בשורה התחתונה, סכום הפרמיות ברוטו יירד דווקה בכמעט 4.5 מיליארד שקל, ועמד על 16.7 מיליארד שקל בסיכום השנה.

הרווח מעסקי הביטוח עלה ל-476 מיליון שקל ב-2020 לעומת 191 מיליון שקל בשנה קודמת, למרות החיסול הכמעט מוחלט של ביטוח נסיעות לחו"ל והירידה ברכישות ביטוחי רכב. צמצום התחייבויות של חברת הביטוח בפוליסות ביטוח הבריאות ופוליסות ביטוחי החיים תרמה לעלייה ברווח.

הירידה בהתחייבויות נובעת בעיקר מהחלטת בית המשפט העליון (בנוגע לשיעור ריבית ההיוון שתחול על המוסד לביטוח לאומי בתביעות שיבוב) ששיחררה הון בחברת הביטוח שהיה כלוא לטובת תשלום פוטנציאלי עתידי למבוטחים. המשמעות בפועל היא צמצום התחייבויות בסכום של כמעט 5 מיליארד שקל בביטוח חיים ושל 1.3 מיליארד שקל בפוליסות בריאות.

בעקבות החלטת בית המשפט, הרווח בחיסכון לטווח ארוך זינק ל-707 מיליון שקל, לעומת הפסד בשנה שעברה, ומתוך זה הרווח הכולל בביטוח חיים הסתכם בשנת הדוח ל-679 מיליון שקל בהשוואה להפסד כולל של 149 מיליון שקל ב-2019. הרווח בסקטור פוליסות הבריאות עלה ל-219 מיליון שקל ב-2020 לעומת הפסד של 311 מיליון שקל בשנה שקדמה לה, בעיקר בשל ההחלטה להפסיק לשווק פוליסות ביטוח סיעודי פרטי.

 

אייל בן סימון מנכ"ל הפניקס , צילום: פאביאן קולדורף אייל בן סימון מנכ"ל הפניקס | צילום: פאביאן קולדורף אייל בן סימון מנכ"ל הפניקס , צילום: פאביאן קולדורף

לעומת שלושת הסקטורים הקודמים, הרווח הכולל בסקטור הביטוח הכללי ירד ל-524 מיליון שקל, בשל הירידה בהכנסות מהשקעות. גם בגמל נרשם קיטון קל ברווח של 7 מיליון שקל. החברה עדיין מפסידה מניהול קרן פנסיה - ההפסד בשנת הדוח עמד על 4 מיליון שקל. 

התשואה להון של הפניקס עומדת על 18.5% לעומת תשואה להון של 10.2% לשנת 2019. הרווחיות הגבוהה של הפניקס הפכה אותה ב-2020 לחברה הגדולה בענף הביטוח, מבחינת שווי שוק, תוך שהיא חולפת על פני חברת הביטוח הראל - נכון להיום עומד  שווי השוק של שתי החברות דומה, סביב 7.2 מיליארד שקל. בנוסף, הפניקס הפכה להיות בעלת עניין בחברת הראל כאשר היא מחזיקה 5.3% בחברה.

לנוכח המגיפה ביצעה הפניקס, כמו חברות אחרות בענף, מהלך של קיצוץ במשרות ופיטורי עובדים. מספר העובדים של החברה נכון לסוף השנה עומד על כ-4,400, מול 4,900 סוף 2019.

זהו הדוח השנתי השני עליו חתום מנכ"ל הפניקס אייל בן סימון, שנכס לתפקיד ביוני 2019. שכרו של בן סימון ב-2020 הסתכם ב-3.5 מיליון שקל כאשר הוא כולל מענק שאינו תלוי ביצועים אלא החלטת דירקטוריון ואופציות. עלות שכרו של היו"ר בני גבאי המועסק ב-70% משרה עמדה על  2.2 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות