אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קונספירציית הזיופים נמשכת: "לא חשוב מי בוחר! חשוב מי סופר!" צילום: Alex Kolomoisky

בחירות 2021

קונספירציית הזיופים נמשכת: "לא חשוב מי בוחר! חשוב מי סופר!"

המתקפה ברשתות החברתיות לא נחלשה ומלווה בהשמצות נגד "ועדת גניבת הקולות". בקבוצת הטלגרם של יאיר נתניהו הקונספירציות השתוללו. "ראינו איך זה נגמר בארה"ב תוותרו מההתחלה על זיוף הבחירות", כתב משתמש אחד. ארגון פייק ריפורטר: "כל עניין בוועדה ממוסגר כניסיון זיוף או גניבת בחירות"

25.03.2021, 11:15 | עומר כביר

ועדת הבחירות החלה הלילה לספור את המעטפות הכפולות, ובהתאם קמפיין הזיופים השקרים של תומכי הליכוד מעלה הילוך ומגביר את המתקפות על הוועדה. "יש לפנינו עוד כמה ימים מתוחים", אמרו לכלכליסט בארגון פייק ריפורטר, שמנטר את השיח בנושא בפלטפורמות השונות.

בשבועות האחרונים, תומכי הליכוד ברשת מנהלים קמפיין דה-לגיטימציה נרחב נגד ועדת הבחירות המרכזית, שלא תמיד מגיבה בצורה האידיאלית. עיקר הקמפיין התמקד בספירה הצפויה של המעטפות הכפולות, שלאור הקורונה מספרן גדול פי 2 מאשר בבחירות הקודמות, והאשמות חסרות בסיס שלפיהן יו"ר הוועדה, שופט ביהמ"ש העליון עוזי פוגלמן, והמנכ"לית עו"ד אורלי עדס ינצלו את הספירה על מנת לגנוב מנדטים מגוש תומכי נתניהו.

אתמול והלילה, עם תחילת ספירת המעטפות הכפולות, כבר החלו תומכי הליכוד להעלות טיעונים לזיופים בפועל. "הסתיימה הספירה. בערב יתחילו לספור את הכפולות... כאן מתחילים הזיופים. כבר עכשיו 'לא יודעים כמה מעטפות יש'", נכתב בקבוצת ווטסאפ של פעילי ליכוד "מלשינכוד תל אביב".

בקבוצה "מחאה למען העם" היו בוטים יותר: "מישהו יכול להסביר למה עד שעה תשע של יום רביעי נספרו 89 אחוז מהקולות רע"מ לא עברה ולמחנה ביבי היו 56 מנדטים ומאז ממשיכים לספור את הקולות ועדיין נספרו רק 89 אחוז מהקולות רע"מ כבר עם 5 מנדטים ומחנה ביבי עם 50 מנדטים אם זו לא הונאת בחירות אז מה זה לעזאזל". הפוסט הזה התפשט גם לקבוצות ווטסאפ נוספות של פעילי ליכוד.

ספירת המעטפות הכפולות, צילום: Alex Kolomoisky ספירת המעטפות הכפולות | צילום: Alex Kolomoisky ספירת המעטפות הכפולות, צילום: Alex Kolomoisky

מסרים דומים אפשר היה למצוא בפייסבוק. למשל המשתמש דייב נחום ששאל בקבוצה "כנרת נלחמת בשחיתות ואנחנו איתה": "עד שעה 9 בבוקר לגוש הימין יש 62 מנדטים . ב-9 ודקה 59 ומאז דממה. מה קרה בוועדת הבחירות בדקה הזאת?".

משתמשים אחרים הפיצו בפייסבוק ובטוויטר טענות כמו "פוגלמן אוחז בגרון את המנדטי החמישי של רע"מ. דיאלוג מהיר עם לפיד ישחרר את הלפיתה", "לפנות בוקר, פוגלמן החליט שלא מספיקות לו טפיחות שלכם אחד לשני על השכם. רע"מ קפצה מ-2 במדגמים למעל 4" ו"פוגלמן עבד שעות נוספות להכניס תוך זמן קצר את רעמ מ3 אחוז ל5 מנדטים", וסיסמאות דוגמת "פוגלמן כבר גנב את הקולות? החיילים שוב הצביעו טיבי?!" ו"ועדת גניבת הקולות".

"התחלנו עם הזיופים!"

טריגר אחד היה לטענות לזיופים היה דיווח של חדשות 12, שלפיו בגלל טעות אנוש בוועדת הבחירות תשוחזר הספירה ב-180 קלפיות. יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, קפץ על הדיווח הזה כמוצא שלל רב ואתמול בערב מיהר לצייץ אותו בליווי ההצהרה "התחלנו עם הזיופים!" , רק כדי להימלך בדעתו ולשנות ל"התחלנו עם התרגילים" המרומז יותר.

המסר של נתניהו הבן תפס, ומשתמשים רבים, חלק בעלי מאפיינים של חשבונות פיקטיביים, החלו לצייץ או להגיב לדיווח החדשותי עם המסר המקורי על זיופים או המעודכן על תרגילים . תנועת אם תרצו, שחקנית מרכזית בהפצת קונספירציית הזיופים, הגיבה לדיווח של חדשות 12 עם הרמיזה הלא מאוד מרומזת  "וזה עוד הדברים המדווחים...".

הראפר הכושל "הצל" כתב: "הנה זה מתחיל..."הבוקר הוא העלה תמונה של סטאלין עם הכיתוב "לא חשוב מי בוחר! חשוב מי סופר!"

במקביל, בקבוצת הטלגרם של נתניהו הבן, הקונספירציות השתוללו. "ראינו איך זה נגמר בארה"ב תוותרו מההתחלה על זיוף הבחירות. במגזר הערבי הצביעו לליכוד ולא לסער", כתב משתמש אחד.

משתמש אחר ייבא טענות מווטסאפ: "הסתיימה הספירה. בערב יתחילו לספור את הכפולות... כאן מתחילים הזיופים. כבר עכשיו 'לא יודעים כמה מעטפות יש'". עוד משתמש שאל בתמימות: "מה הסבירות שפוגלמן לא גונב לנו את הבחירות".

 "הגיוני שהזנת נתוני הבחירות תלויה באיש אחד?!"

טריגר שני היתה הודעה של עדס מהלילה שבין שלישי לרביעי, שלפיה ״מי שאחראי על הזנת התוצאות קרס והלך לישון. עדכון נוסף בעוד כשעתיים״. 

אנשי תקשורת שונים מיהרו להתלות בהודעה כחשודה. "זה נראה לכם הגיוני שהזנת נתוני הבחירות תלויה ועומדת על איש אחד?!", שאל העיתונאי לשעבר ותומך נתניהו בהווה אלי ציפורי בפייסבוק. עובד חדשות 12, עמית סגל, כתב בהתגובה לדיווח בקבוצת הטלגרם שלו "אין דברים כאלה", מה שרק ליבה את האש.

"הפקרות של ממש", ענה לו אחד מחברי הקבוצה. "כנראה מהנדסים את התוצאה, וחכו לפוגלמן השופט מהדיקטטורה של בגץ... הוא עוד לא שיחק בתוצאה הסופית". משתמשת אחרת כתבה: "מריח ניסיון לרמאות ! ... זה נישמע כמו עם טראמפ כשהחליטו ב4 המדינות לסגור באמצע ליל הבחירות וללכת לישון באמצע הלילה".

הדברים זלגו גם לטוויטר. המשתמשת @navak50 כתבה הבוקר, כשהיא מתייחסת לסגל: "רק בישראבלוף! מי יחקור את החוקרים ומי ישפוט את השופטים? מנדלבליט?" @FERqyCyJrtMlwOB כתב: "או במילים אחרות שהשאלנו ממדינת ג'ורג'יה - נאלצנו להפסיק את הספירה בגלל צינור מים שהתפוצץ". @igal_malka סיכם : "חברים, מושון שלנו הזין למעלה מ- 90 אחוז מהקולות ואז הלך 'לישון' כשהוא משאיר לחונטה להחליט איך לחלק את הקולות הנותרים. אין מה ללכת לסיבוב 5. הכל מכור".

פלאשבקים לניסיון ההפיכה בארה"ב

ה"פרשן" הפוליטי של גלי צה"ל, יעקב ברדוגו, שבשבועות האחרונים היה בין המקדמים הבולטים בתקשורת המיינסטרים של קוננספירציית הזיופים, כיכב גם הוא בשעות האחרונות. "ברדוגו צדק המעטפות הכפולות יכריעו הבחירות", כתב פעיל הליכוד רמי רם בפייסבוק, ושיתף פוסט מלפני כמה ימים שבו מחזר טענות לא מבוססות של ברדוגו שלפיהן ועדת הבחירות תפגע בספירת המעטפות הכפולות. לפוסט העדכני הוא הוסיף איום: "כל ניסיון גוש השמאל עם בנט וסער להלך אימים בהדחת נתניהו לאחר שקיבל מיליון וחצי קולות מעם ישראל יוביל בוודאות לזעם כעס וקרע גדול בעם העלול להוביל למלחמת אזרחים".

אם יש לכם פלאשבקים לניסיון ההפיכה בארה"ב, אתם לא לבד. "מה שהיה בארצות הברית יהיה אפס רק משהוא ינסה לעשות משהוא לא כשר יותר טוב להכין אורונות מתים", כתב אחד המגיבים לפוסט. מגיבה אחרת כתבה: "צריך ללכת שמה לעצור", מתכוונת אולי ללכת לכנסת לעצור את ספירת הקולות.

"ניכר שבקרב הציבור ברשת השתרש הקמפיין", אמרו כלכליסט בארגון פייק ריפורטר. "כל עניין בוועדה ממוסגר כניסיון זיוף או 'גניבת בחירות'. הדוגמאות הטובות ביותר היו 180 הקלפיות וסופר הקולות שהלך לישון. בשני המקרים ראינו שהרשת הוצפה בקונספירציות כשיאיר נתניהו, עמית סגל בטלגרם וקבוצות הפייסבוק של הליכוד הם המוקדים בהם הקונספירטורים פרחו במיוחד.

"דבריו של ברדוגו גם המשיכו להיות כר פורה למסרים נגד ועדת הבחריות וליגטימיות התוצאות. מצד שני, אולי בגלל שהם קרובים לניצחון וסביר אף יותר שבגלל שקמפיין 'גניבת הבחירות' הוצף בתקשורת והם הותקפו בגללו - לא ראינו את הקמפיין מהודהד על ידי גורמים רשמיים וממלכתיים יותר בליכוד. אבל מה שבטוח, הקמפיין לערעור הלגיטימיות והפרחת קונספירציות לא מאומתות לגבי זיופים עדיין לגמרי אתנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה