אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו איבד 7,500 קולות ביישובים החרדיים, והוסיף 10,000 בערביים צילום: אי פי איי

נתניהו איבד 7,500 קולות ביישובים החרדיים, והוסיף 10,000 בערביים

לאחר ספירה של 95.6% מהקולות, עולה כי הליכוד צפוי לקבל 30 מנדטים. אף על פי שהליכוד נשארה המפלגה הגדולה בכנסת, היא הפסידה שישה מנדטים לעומת הבחירות הקודמות; נתניהו איבד קולות רבים גם בערים שנחשבות כמעוזי ליכוד מובהקים, כמו נתניה, אילת ואשקלון

25.03.2021, 15:51 | דורון ברויטמן

לאחר ספירה של 95.6% מהקולות עולה כי הליכוד צפוי לקבל 30 מנדטים. אף על פי שהמפלגה נותרה הגדולה בכנסת, היא הפסידה שישה מנדטים לעומת הבחירות הקודמות.

קראו עוד בכלכליסט

נכון לכתיבת שורות אלו (14:00), מדובר על ירידה של 23% במספר המצביעים ליכוד לעומת הבחירות הקודמות, שמגולמים לכ-318 אלף קולות. באופן צפוי, את רוב הקולות (72%) איבדה מפלגת הליכוד ביישובים היהודיים, אך לא רק.

נתניהו והליכוד איבדו כ-7,500 קולות ביישובים החרדיים. מנגד, הצליח נתניהו להעלות את אחוז התמיכה בו בישובים הערביים ב-3.3% וזכה בהם לכ-10 אלף קולות.

בנימין נתניהו נואם לאחר תוצאות המדגמים , צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו נואם לאחר תוצאות המדגמים | צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו נואם לאחר תוצאות המדגמים , צילום: אלכס קולומויסקי

את רוב הקולות נתניהו איבד בערים הגדולות. בירושלים למשל, איבד נתניהו כ-21 אלף קולות ושיעור התמיכה בו בעיר ירד ב-7%. בתל אביב איבד נתניהו כ-14 אלף קולות ושיעור התמיכה בו ירד ב-5%, בראשון לציון איבד נתניהו 13 אלף קולות ושיעור התמיכה בו ירד ב-8.5%. בפתח תקווה איבד נתניהו 12 אלף קולות ושיעור התמיכה בו ירד ב-8% ובבאר שבע איבד נתניהו 11 אלף קולות ושיעור התמיכה בו בעיר ירד ב-8%. מרבית הקולות האלו עברו למפלגות הימין הדתית: ימינה והציונות הדתית. בירושלים, למשל, שתי המפלגות האלו קיבלו 19 אלף קולות יותר ובבאר שבע 7,000 קולות יותר מאשר בבחירות הקודמות.

נתניהו איבד קולות רבים גם בערים שנחשבות כמעוזי ליכוד מובהקים. כך למשל בנתניה ירד שיעור התמיכה בנתניהו ב-8% (10.5 אלף קולות), באשקלון ירד שיעור התמיכה בנתניהו ב-8% (7.5 אלף קולות), בבת ים ירד שיעור התמיכה בנתניהו ב-7% (6.3 אלף קולות) ובאשדוד ירד שיעור התמיכה בנתניהו ב6% (9.2 אלף קולות).

אילת, צילום: חגי גלבוע אילת | צילום: חגי גלבוע אילת, צילום: חגי גלבוע

עיר נוספת שמזוהה עם הליכוד היא העיר אילת, אחת הערים שנפגעו מהקורונה בצורה הקשה ביותר לאחר סגירת השמים וענף התיירות בישראל, עקב המשבר. כזכור שיעור האבטלה באילת הגיע לשיאו ל-42% במהלך השנה האחרונה. אם נשפוט על פי תוצאות ההצבעה בעיר הרי שלקורונה כמעט ולא הייתה השפעה על הלך הרוח בעיר. שיעור ההצבעה בעיר בבחירות הנוכחיות עמד על 41%, ירידה קלה לעומת הבחירות הקודמות בה עמד שיעור ההצבעה על 45%. בבחירות הקודמות זכתה הליכוד ל49% מהקולות בעיר. מגמה זו נשמרה גם בבחירות הנוכחיות. אומנם שיעור ההצבעה בעיר לליכוד ירד ל-42% אך הליכוד עדיין נשאר המפלגה הגדולה בעיר ובפער ניכר.

המפלגה השנייה בגודלה בעיר היא יש עתיד שזכתה ל-13% מהקולות בעיר. שילוב של הקולות שניתנו ליש עתיד וכחול לבן שרצו בבחירות הקודמות ביחד מגלה ששיעור ההצבעה לשתי המפלגות האלו יחד עומד על 19% לעומת 27% בבחירות הקודמות. שאר המפלגות המסורתיות: ישראל ביתנו, ש"ס ויהדות התורה שמרו על שיעורי הצבעה בעיר. מנגד שתי המפלגות החדשות: הציונות הדתית ותקווה חדשה, זכו לשיעורי הצבעה גבוהים יחסית כאשר זכו ביחד ל-10% מהקולות בעיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות