אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקורונה בעולם: שיא תמותה בברזיל, עומס חריג בבתי החולים בצרפת צילום: איי אף פי

הקורונה בעולם: שיא תמותה בברזיל, עומס חריג בבתי החולים בצרפת

בבריטניה דבקים ב"מפת הדרכים לחופש", בגרמניה מזהירים שהגל השלישי יהיה הגרוע מכל, ובצרפת מקרון רומז: "ננקוט צעדים אפקטיביים, אצלי אין טאבו". בברזיל מתו יותר מ-3,600 ביממה אחת. לא הכול רע: לונדון ובריסל בדרך להסכם חיסונים, סרביה תורמת מנות לזרים מהבלקן

27.03.2021, 23:38 | ynet

בזמן שבישראל ישובים מסובין עם בני משפחותיהם בליל הסדר, כמעט ללא הגבלות בזכות מבצע חיסוני הקורונה המתקדם בעולם, באזורים רבים ברחבי תבל ממשיכים להתמודד עם התפרצויות קשות של הנגיף, שמביאות גם להגבלות חמורות על התושבים. בגרמניה מזהירים כעת כי הגל השלישי באירופה צפוי רק להחמיר, בבריטניה הממשלה בלונדון דבקה בתוכנית ההקלות בסגר למרות הצפי שהתחלואה תעלה מחדש – ובברזיל ממשיכים לשבור שיאי תמותה, עם יותר מ-3,600 חולים שמתו ביממה אחת.  


קראו עוד בכלכליסט:


בבריטניה, שבניגוד לאיחוד האירופי מבצע החיסונים שלה מתקדם במהירות רבה ועד כה חוסנו בה יותר מ-29 מיליון בני אדם עם מנת חיסון אחת לפחות – נשא היום ראש הממשלה בוריס ג'ונסון נאום בכנס וירטואלי של חברי מפלגתו השמרנית, ובו הצהיר כי בכוונתו להמשיך במה שתיאר "מפת הדרכים לחופש".  

ג'ונסון אמר לחברי מפלגתו כי הוא מצפה בכיליון עיניים להסתפר מחדש ולשתות בירה בפאב. הדבר יתאפשר לו עם גל ההקלות באזור אנגליה הצפוי ב-12 באפריל, אז גם ייפתחו מחדש חנויות לא-חיוניות. ביום שני הקרוב צפויות הקלות מצומצמות יותר, שיאפשרו בין היתר לקבוצות של עד שישה אנשים להתאסף במקומות פתוחים. האיסור על כניסת נוסעים זרים ימשיך לפחות עד 17 במאי, שזהו גם התאריך המוקדם ביותר לפתיחתם של אתרים סגורים בתעשיית האירוח, כמו בתי המלון ואולמות ההופעות. 

ג'ונסון הזהיר כי למרות ש"אנחנו בעולם אחר מהאביב הקודם", יש כעת צורך להתכונן לאתגרים שבדרך. הוא ציין כי מ"הניסיון המר" של הבריטים, גל התחלואה המשתולל כעת ביבשת אירופה צפוי להכות בבריטניה באיחור של כשלושה שבועות, אך הביע תקווה שמבצע החיסונים יאפשר למערכת הבריאות המקומית לספוג את הזינוק הצפוי. בוריס ג בוריס ג'ונסון | צילום: גטי אימג'ס בוריס ג


"כפי שהדברים עומדים כעת, אני לא רואה שום נתונים שמרתיעים אותי מלהמשיך במפת הדרכים הארוכה שלנו לעבר החופש, לפתיחתה מחדש של הכלכלה שלנו ולחזרה לדרך החיים שאנחנו אוהבים", אמר ג'ונסון. 

 דבריו מגיעים על רקע התמתנות במגמת הירידה בתחלואה, לפחות באזור אנגליה. אתמול דיווחה בריטניה על עוד 6,187 נדבקים שאובחנו ביממה אחת, ירידה קטנה במעט לעומת הנתון שדווח ביום חמישי. אתמול מתו בממלכה עוד 70 חולי קורונה. 

במקביל לתקווה הנשמעת מצד ראש הממשלה הבריטי בנוגע להמשך פתיחת הכלכלה, בממלכה דיווחו בלילה האחרון כי ייתכן שכבר במים הקרובים ייחתם הסכם עם האיחוד האירופי – הסכם שיביא לסיום מה שזכה לכינוי "מלחמת החיסונים" בין בריסל ללונדון. אירופה, נזכיר, לא עומדת ביעדים של מבצע החיסונים שלה, וזועמת על חברות תרופות כמו "אסטרה-זניקה" על כך שלא סיפקו למדינות האיחוד את כמות המנות שלה היא התחייבה. 

על פי הדיווח של ה"טיימס" הלונדוני, במסגרת ההסכם המתגבש האיחוד יסיר את האיום שלו לחסום ייצוא של מנות של אסטרה-זניקה לבריטניה, וזו מצדה תסכים לוותר על קבלת משלוחי מנות מסוימים שיועדו לטווח הארוך, משלוחים שאמורים היו להגיע אליה ממפעל חדש שהקים קבלן משנה של אסטרה-זניקה בהולנד.  

בסוכנות הידיעות רויטרס מדגישים כי למרות הדיווח הזה, בבריסל מעולם לא איימו במפורש לחסום ייצור של חיסונים, אלא רק אמרו שיבחנו בצורה מדוקדקת יותר כל ייצוא של חיסונים למדינות שבהן היקף ההתחסנות גבוהה או כאלו שלא מאפשרות ייצוא של חיסונים משטחן אל שטחי מדינות האיחוד. גם גורם בנציבות האירופית נשמע סקפטי בנוגע לדיווח של הטיימס. "רק התחלנו את השיחות עם בריטניה. אין שום שיחות במהלך סוף השבוע", אמר הגורם לרויטרס. 

גורם נוסף בבריסל טען בנוסף כי לאיחוד האירופי מעולם לא הייתה כוונה לשתף עם בריטניה את חיסוני אסטרה-זניקה שמיוצרים במפעל החדש בהולנד, על ידי קבלן המשנה Halix. רק אתמול קיבל המפעל הזה אישור להתחיל לפעול, לצד אישור שניתן לפעולת מפעל חדש של פייזר בעיר מרבורג שבגרמניה. בבריסל מקווים שהמתקנים החדשים הללו יגבירו את אספקת החיסונים למדינות האיחוד. 

לצד חיסוני אסטרה-זניקה, פייזר ומודרנה, באיחוד האירופי אישרו גם את השימוש של החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, שמצריך מנה אחת בלבד. בגרמניה אמר היום שר הבריאות ינס שפאן שמשלוח ראשון, אם כי קטן יחסית של כמה מאות אלפים, צפוי להגיע לידי הרשויות באמצע אפריל. הוא אמר שהמשלוחים הבאים כבר יהיו גדולים יותר, בכמות של כמה מיליונים. בסך הכול, גרמניה מקווה לקבל בחודש הבא כ-15 מיליון מנות חיסון, וכך להאיץ משמעותית את המבצע שלה. 

בגרמניה קיבלו עד כה רק כ-10% מהאוכלוסייה מנה אחת לפחות של החיסון, ומשמעות הדבר שלקמפיין החיסונים עדיין אין השפעה ממשית על קצב ההדבקה – שגם בגרמניה עולה מחדש. הבוקר דיווחו רשויות הבריאות הגרמניות על עוד 20,472 נדבקים חדשים ביממה אחת. מדובר אמנם בירידה קטנה לעומת אתמול, אז דווח על 21,572 נדבקים, אך ביחס לנתון שדווח שבוע בדיוק לפני מגמת העלייה ניכרת היטב – 17,482 נדבקים חדשים דווחו אז. מניין המתים עלה ביממה האחרונה ב-157, והגיע כבר ל-75,780 מפרוץ המגפה. שר הבריאות שפאן הזהיר אתמול כי ישנם "סימנים ברורים" לכך שהגל השלישי שגרמניה חווה עלול להיות גרוע יותר משני גלי התחלואה הקודמים. "כרגע הנתונים עולים מהר מדי, והווריאנטים הופכים את המצב למסוכן במיוחד" ,אמר שפאן בהתייחסות לזן הבריטי שלה מיוחס עיקר התחלואה כעת ברחבי אירופה. "אם זה ימשיך ללא שליטה, אנחנו מסתכנים בכך מערכת הבריאות תגיע לנקודת שבירה באפריל", אמר. 


שלט שמחייב עטיית מסכות בעיר פירסטנפלדברוק בגרמניה , צילום: אי אף פי שלט שמחייב עטיית מסכות בעיר פירסטנפלדברוק בגרמניה | צילום: אי אף פי שלט שמחייב עטיית מסכות בעיר פירסטנפלדברוק בגרמניה , צילום: אי אף פיהיום נשמע שפאן נחרץ יותר, ואמר שכדי להוריד את התחלואה יידרש סגר הדוק לתקופה של 10 עד 14 ימים. במקביל, לות'ר ויילר שעומד בראש מכון רוברך קוך הגרמני, מכון בקרת המחלות של גרמניה, הזהיר כי ייתכן שמספר הנדבקים היומי בגרמניה יגיע בחודש הבא לכ-100,000 – אם לא יינקטו פעולות מניעה כלשהן. האזהרות של בכירי מערכת הבריאות הגרמנית מגיעות כשברקע דווקא החלטתה של הקנלצרית אנגלה מרקל לבטל את הסגר שתוכנן במהלך חופשת חג הפסחא בחודש הבא. למרות הודעתה, שאליה התלוותה התנצלות על חוסר הוודאות שנוצר, ויילר קרא אתמול לגרמנים להישאר בבית במהלך החופשה ולהימנע ממגעים חברתיים מרובים. "שבועות מאוד קשים עומדים בפנינו", הזהיר.  

 גם בצרפת ממשיכים הווריאנטים של הנגיף להשתולל. אתמול דיווחו רשויות הבריאות בה על 41,869 נדבקים ביממה אחת. מערכת הבריאות בה – במיוחד באזור פריז שנמצא כעת יחד עם עוד מחוזות נוספים תחת סגר חלקי – חווה עומס חריג של חולים. לפי נתוני משרד הבריאות בצרפת, כעת מאושפזים ביחידות טיפול נמרץ 4,766 חולי קורונה – הנתון הגבוה ביותר מאז תחילת שנת 2021. 

מקרון ספג לאחרונה ביקורת על כך שנמנע מהטלת סגר כללי – שלישי במספר – ודבק במקום זאת בהגבלות המקומיות ובעוצר הלילי. אף ששלשום הכה על חטא והודה שההיערכות של ממשלתו של מדינות נוספות באירופה למבצע החיסונים הייתה לקויה, מקרון התעקש שאינו חש תחושת כישלון בנוגע למצב הנוכחי של התחלואה בצרפת. "אין לי תחושת אשמה, שום חרטות ושום תחושת כישלון", אמר מקרון ביום חמישי. הוא ציין כי גם בצרפת השבועות הקרובים יהיו קשים – ורמז כי כעת הוא פתוח גם להגבלות נוקשות יותר: "ננקוט צעדים אפקטיביים בזמן הנכון, ואצלי אין שום טאבו". 


הפגנה בפריז נגד מדיניות הקורונה, צילום: איי אף פי הפגנה בפריז נגד מדיניות הקורונה | צילום: איי אף פי הפגנה בפריז נגד מדיניות הקורונה, צילום: איי אף פי

לאור ההתפשטות הנרחבת של הנגיף בצרפת, שתי מדינות – גרמניה וספרד – הודיעו במהלך סוף השבוע כי במעברי הגבול, גם היבשתיים, יידרשו כעת נוסעים להציג תוצאות שליליות של בדיקות קורונה. להנחיות הללו יש חריגים מסוימים אמנם, כמו נהגי משאיות שיוכלו להיכנס לספרד ללא צורך בבדיקות, אך הן מדגישות את החשש הרב באירופה מהתפשטות הנגיף. 

גם בספרד מדווחים על עלייה הדרגתית בתחלואה לאורך השבוע האחרון, כשלפי רשויות הבריאות המקומיות מספר הנדבקים לכל 100,000 עמד ביום שישי על 138.6, בעוד ביום חמישי הוא עמד על 134 לכל 100,000. אתמול דיווחו הרשויות שם על 7,586 נדבקים חדשים, ועל עוד 590 חולים שמתו. 

הדרישה להציג בדיקות קורונה שליליות לצרפתים שנכנסים לספרד מגיעה על רקע העובדה שרבים מהם הגיעו בימים האחרונים למדינה, בעיקר לאזור מדריד, על מנת להימלט מההגבלות בארצם וליהנות ממסעדות ומברים פתוחים. בברצלונה, אגב, צפויים להשתתף היום כ-5,000 איש בהופעת רוק של הלהקה הספרדית Love of Lesbian. הופעות המוניות כאלה עדיין אסורים בספרד, אך ההופעה קיבלה אישור מיוחד כחלק מניסיון לבדוק את היעילות של הבדיקות במניעת הדבקות באירועי תרבות גדולים. באי האירוע יורשו אמנם להתערבב בחופשיות זה בזה, אך יידרשו להמשיך לעטות מסכות. 

 זינוק בתחלואה דווח היום גם בהולנד, שם אובחנו ביממה האחרונה 8,798 נדבקים בקורונה – המספר הגבוה ביותר מאז תחילת השנה. מכון הבריאות הלאומי בהאג צופה כי המגמה הזו תמשיך עד לעומקו של חודש אפריל, למרות שהולנד מצאת כעת תחת הגבלות חמורות ועוצר לילי, שבמסגרתם בין היתר נאסר לפתוח ברים ולהשתתף בהתקהלויות במקומות סגורים. 


סגר לילי באמסטרדם, צילום: רויטרס סגר לילי באמסטרדם | צילום: רויטרס סגר לילי באמסטרדם, צילום: רויטרס

בעוד שבאירופה ממשיכים להיאבק על כל מנת חיסון אפשרית, בסרביה הראו היום שאפשר גם אחרת: וסיפקו לאלפי זרים ממדינות שכנות את הזריקה המיוחלת. תורים ארוכים נצפו היום בבלגרד, של תושבים מבוסניה, מונטנגרו וצפון מקדוניה – לעתים משפחות משלמות – בעוד שוטרים עומדים בצד כדי לשמור על הסדר. 

בעוד שכנותיה של סרביה מתמודדות גם הן עם אספקה מצומצמת מאוד של חיסונים, בבלגרד אין מחסור שכזה והיא מדווחת על שיעור התחסנות מהגבוהים באירופה – יותר משני מיליון מ-7 מיליון תושביה קיבלו לפחות מנה אחת של החיסון. הרשויות שם מחסנות במגוון רחב של חיסונים: ספוטניק V הרוסי ואלו של סינופארם הסינית, פייזר האמריקנית ואסטרה-זניקה הבריטית-שבדית. 

מבקריו של הנשיא הפופוליסט אלכסנדר ווצ'יץ' טוענים שמבצע החיסונים הזה עבור תושבי המדינות השכנות הוא חלק מניסיון להגביר את השפעתה האזורית של סרביה ולקדם את תדמיתו האישית. סרביה, יצוין, כבר תרמה כמויות קטנות יחסית יותר של חיסונים לצפון מקדוניה, למונטנגרו ולבוסניה. 

 למרות הזינוק שכעת מתרחש באירופה, נראה שמוקד התחלואה בעולם הוא כעת בברזיל, שם דיווחו הלילה הרשויות על שיאים חדשם בנתוני התחלואה. ביממה האחרונה מתו בברזיל 3,650 חולי קורונה ואובחנו לראשונה יותר מ-100,000 נדבקים חדשים. מספרי התמותה שעליהם מדווחת בימים האחרונים ברזיל מהווים כרבע מכלל המקרים שמדווחים בעולם כולו. מניין המתים הכולל בברזיל כבר הגיע ליותר מ-300,000. 


חוף איפנימה בריו דה ז חוף איפנימה בריו דה ז'ניירו סגור | צילום: בלומברג חוף איפנימה בריו דה ז

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו ממשיך אמנם להתנגד להגבלות מחמירות, ובשבועות האחרונים פיזר אמירות מזלזלות נוספות כמו קריאתו לאזרחים להפסיק "לבכות", אולם בקרב מושלי מדינות המחוז וראשי הערים מתחלחלת יותר ויותר ההבנה שיש להטיל מחדש הגבלות על התושבים. גם המכון המדע והטכנולוגיה הממשלתי, Fiocruz, קרא ביום חמישי לסגר כולל במדינה למשך שבועיים, על מנת להפחית את רמת ההדבקה. הנגיף משתולל בברזיל כשברקע מבצע החיסונים בשטחה מתנהל בעצלתיים, בין היתר בעקבות עיכובים במשלוחים של אסטרה-זניקה. עד כה רק 2% מאוכלוסיית המדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית התחסנו לחלוטין נגד הנגיף. 

 בעוד בברזיל מדברים על סגר, בפיליפינים הכריזו היום כי באזור הבירה מנילה והמחוזות הסמוכים – אזורים שבהם חיים בסך הכול כ-24 מיליון בני אדם – יוטל למעשה סגר מחודש. מדינת האיים שבה מתגוררים יותר מ-100 מיליון איש מתמודדת כעת גם היא עם זינוק בתחלואה, ועם עומסים קשים בבתי החולים. משרד הבריאות דיווח היום על 9,595 נדבקים חדשים - הנתון השני בגובהו מאז פרוץ המגפה. מספר הנדבקים הכולל במדינה עומד על יותר מ-712,000. המתים הכולל בפיליפינים עומד על יותר מ-13,000.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות