אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנץ ביטל את ישיבת הממשלה: "נתניהו מסרב למנות שר משפטים קבוע" צילום: יריב כץ

גנץ ביטל את ישיבת הממשלה: "נתניהו מסרב למנות שר משפטים קבוע"

הממשלה אמורה הייתה להתכנס מחר לישיבה בעניין אישור תקציבי לחיסונים ולהמשך ההתמודדות עם הקורונה לבקשת משרד הבריאות, אולם היא בוטלה. ברקע: דרישת גנץ ומנדלבליט למנות שר משפטים קבוע עד יום חמישי, וההתעלמות של נתניהו

28.03.2021, 21:40 | ynet
הממשלה אמורה הייתה להתכנס מחר (יום ב') בשעה 12:00 לישיבה שמטרתה הייתה לעסוק בתקצוב החיסונים, אולם לנוכח דרישתו של שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ להעלות בממשלה גם מינוי שר משפטים קבוע, היא בוטלה. מטעמו של גנץ נמסר כי נתניהו וגוש הליכוד בממשלה סירבו לאשר מינוי קבע של שר משפטים.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

הישיבה מחר, שאת כינוסה ביקש משרד הבריאות, אמורה הייתה לעסוק באישור "קופסת קורונה" תקציבית, שלדברי שר האוצר ישראל כץ נאמדת בשבעה מיליארד שקל. חלק מהכסף אמור להיות מוקצה לחתימת הסכמים לרכישת עשרות מיליוני חיסונים.

 

מטרת שאר הכסף היא לאפשר מימון פעולות בריאותיות דחופות שנדרשות למאבק בקורונה, לתת תקציב לתפעול מבצע החיסונים ופעולות משלימות (הדרכות, אבטחה, מגן אבות, פיקוד העורף, כוח אדם ועוד) ולתת תקציב לקופות החולים להיערכות לחורף. כמו כן, קופסת הקורונה נועדה לתת תקציב למימון בדיקות, דיגום, ריאגנטים ועוד ולהמשך תקצוב פיקוד העורף לקטיעת שרשראות הדבקה.

 

בכחול לבן הטילו ספק בהצעת האוצר, וטענו כי סביב ההצעה, שלדבריהם אישורה אינו דחוף למחר בבוקר, סימני שאלה רבים. "למה להתחייב על כל כך הרבה מראש או לא להשתמש בתקציב הקיים ולהגדיל את הגירעון?", תהו במפלגה.

 

 

נתניהו וגנץ, צילום: יניב נדב דוברות הכנסת; נתניהו וגנץ | צילום: יניב נדב דוברות הכנסת; נתניהו וגנץ, צילום: יניב נדב דוברות הכנסת;

 

מנגד, בליכוד תקפו את החלטת גנץ: "בשביל מינויים וג'ובים גנץ מונע את חתימת החוזים למיליוני חיסונים שנדרשים לאזרחי ישראל לקראת החיסון הבא", טענו במפלגה. "אם הממשלה לא תאשר מיידית את החוזים שהשיג ראש הממשלה נתניהו, חברות החיסונים עלולות לבטל אותם ולהעבירם למדינות אחרות".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העלה את סוגיית פקיעת מינויו של גנץ ביום שישי בפנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא הורה לו למנות שר משפטים קבוע עד ליום חמישי, המועד שבו תפקע כהונתו של גנץ כממלא מקום שר המשפטים.

"מצב דברים בו מדינת ישראל תיוותר ללא שרים כאמור, ובכלל זאת ללא שר משפטים מכהן, וזאת למשך תקופה לא ידועה שייתכן כי תהיה ממושכת, הוא מצב חריג ביותר וחמור מבחינה משטרית. בתוך כך, סמכויות רבות המוקנות לשר המשפטים, בהן סמכויות חשובות ומשמעותיות, ייוותרו ללא כל גורם אשר יוכל להפעילן", קבע היועמ"ש במכתב לראש הממשלה ולשר גנץ - הממלא את מקום שר המשפטים מאז התפטרותו של אבי ניסנקורן.

השר גנץ אמר לפני ביטול הישיבה כי "לאי מינוי שר משפטים קבוע יהיו השלכות גם על ניהול ממשלת המעבר. אפעל בכל האמצעים כדי למנוע מנתניהו שנגוע בשיקולים זרים לפגוע באזרחי ישראל".

השר כץ התייחס גם הוא לנושא עוד טרם ביטול הישיבה, ואמר כי אסור שמחלוקות פוליטיות ימנעו את המשך הטיפול בנושאי הבריאות והכלכלה הדחופים. "ההשקעה בחיסונים מצילה חיים ומאפשרת להניע את הכלכלה. מדינת ישראל חייבת להמשיך ולהיות המדינה המובילה בעולם בנושא החיסונים", הוסיף.

מוקדם יותר נפגש גנץ עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. מטעם השניים, שהיו שותפים להקמתה של כחול לבן ובהמשך פירקו את המפלגה המאוחדת, נמסר כי הם דנו בדרכים להקמת ממשלה ובהחלפתו של בנימין נתניהו. "השיח בין הצדדים צפוי להימשך", נמסר מטעמם של גנץ ולפיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות