אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פלד קיבלה עמלה ממי שמכר דירה לשרי - וזו גניבה" צילומים: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

"פלד קיבלה עמלה ממי שמכר דירה לשרי - וזו גניבה"

חקירות בכירי שיכון ובינוי מספקות הצצה ליחסים עכורים בין היו"ר דאז רוית ברניב לאפרת פלד, מנכ"לית אריסון אחזקות והדירקטורית מטעם בעלת השליטה שרי אריסון. ברניב: "מנעתי פעולות לא חוקיות לחברה ציבורית"; פלד: "שקר מוחלט"

30.03.2021, 07:01 | רועי ברגמן

תמלילי חקירות המשטרה של בכירי שיכון ובינוי בפרשת מתן השוחד מהווים עדות נוספת ליחסים העכורים בהדירקטוריון החברה. במיוחד ליחסים בין אפרת פלד, מנכ"לית אריסון אחזקות והדירקטורית מטעמה של בעלת השליטה שרי אריסון, לבין רוית ברניב, שכיהנה כיו"ר ב־2007–2012, והמנכ"ל עופר קוטלר.

פלד מונתה לתפקיד בשנת 2006 במקום שלמה נחמה. ברניב היא חברת נעורים של עופר גלזר, שהיה בן זוגה של אריסון אז. הידיעות על יחסים רעועים בין פלד וברניב צצו כבר ב־2012, עם עזיבתה של ברניב את החברה.

קראו עוד בכלכליסט

בחקירתה ב־2018 העלתה ברניב את הטענה ליחסים קשים בינה לבין פלד. לדבריה, פלד ביקשה להגביר את המעורבות בחברה בשמה של אריסון, עד כדי חשש לפעילות שאינה עולה בקנה אחד עם התנהלות חוקית של חברה ציבורית.

"מה יש לאפרת פלד נגדך?", פתחו החוקרים. ברניב עונה: "ערמות של דברים. זה לא סוד שאני והיא לא הסתדרנו. היו זמנים יותר ופחות טובים, אבל בסך הכל היא לא אהבה את הנוכחות שלי כיו"ר. אני מעריכה שישנו מגוון סיבות, שהעיקרית שבהן היא ששמרתי על התנהלות בממשל תאגידי תקין של חברה ציבורית, ולא נתתי לה כנציגה של בעלת השליטה להיות מעורבת באופן שאינו הולם את תפקידה כדירקטורית. 

שרי אריסון ובעלה לשעבר עופר גלזר. ברניב התכתבה איתו על פלד, צילום: יריב כץ שרי אריסון ובעלה לשעבר עופר גלזר. ברניב התכתבה איתו על פלד | צילום: יריב כץ שרי אריסון ובעלה לשעבר עופר גלזר. ברניב התכתבה איתו על פלד, צילום: יריב כץ

"אני יכולה לתת כמה דוגמאות. למשל, אפרת היתה מעוניינת שנמכור את חברת ADO. יום אחד ניגשה אליי וביקשה שנמכור. העליתי את זה לדיון לדירקטוריון כשדעתי הפוכה מדעתה. חשבתי להשאיר את החברה ואף הצלחתי לשכנע את הדירקטורים".

אז איפה העבירה הפלילית?

"לא אמרתי שזו עבירה פלילית. אמרתי שפעלתי בצורה תקינה, וזה עצבן אותה, כי היא רצתה להודיע ליו"ר מה לעשות".

היה לך חשש כלשהו שאפרת מבצעת עבירות פליליות?

"לא חושבת".

את בטוחה?

"כן. חשבתי שהיא רוצה להתערב בצורה מוגזמת בהתנהלות של חברה ציבורית, שאני לא חושבת שהיא ראויה. בחברה לא חשבתי שהיא עושה פעולות לא חוקיות, ובטח אם חשבתי שהיא תעשה או רוצה לעשות, אז מנעתי אותה. כשידעתי שהיא עתידה לעשות פעולה שהיא לא חוקית בעיניי בהתנהלות של חברה ציבורית — מנעתי מזה לקרות.

"לדוגמה, במסגרת האסטרטגיה של שיכון ובינוי רצינו לקנות את אורמת. כשזה הגיע לדיון בדירקטוריון, אמרתי לדירקטורים שכיהנו בשיכון ובינוי וגם בבנק הפועלים שהם לא יכולים להשתתף, והסיבה היא שבעלי אורמת לקחו (מהפועלים — ר"ב) הלוואה שבגללה הם חיפשו שותף שיקנה את המניות. לכן חשבתי שיש פה ניגוד אינטרסים. אפרת מאוד התרגזה בישיבה ואמרה שאני מדברת שטויות. הצעתי לקבל חוות דעת משפטית והפסקנו את הישיבה. לימים קיבלנו חוות דעת שהם לא יכולים להשתתף בדיון, קיימנו אותו בלעדיהם ואפרת כעסה עליי חודשים".

מה החשש שלך בנוגע לעבירות פליליות שביצעה אפרת?

"בתקופה שאני הייתי יו"ר אני לא זוכרת. מאוחר יותר היתה תחושה שהיא מתערבת בחברה באופן לא היתה יכולה להתערב בתקופתי, קרי עובדת צמוד יותר עם משה לחמני, משאני איפשרתי".

איפה הקשר לפלילים?

"אם בעלת השליטה מתערבת בענייני חברה ציבורית, והחברה אינה מתנהלת דרך הדירקטוריון או מושפעת ישירות בידי בעלת השליטה, בעיניי זה לא חוקי".

בהמשך מתייחסים החוקרים לתכתובת בין ברניב לבן זוגה לשעבר של אריסון.

עם עופר גלזר את בקשר?

"מדי פעם".

מה סיפרת לו בקשר לאפרת?

"שאפרת קיבלה עמלה מסוכן דירות שמכר דירה לשרי אריסון באיטליה, ואינני יודעת מתי. זה היה בשנים שלה אחרי שיכון ובינוי".

קטע רכילותי?

"כן".

עבירה פלילית?

"לא חושבת. אני חושבת שזו מעילה באמון וגניבה ממי שאתה עובד אצלו".

החוקרים מציגים לברניב מסמך עם הודעות בינה לבין גלזר שנתפסו במכשיר הסלולר שלה, שבו היא כותבת לו ששמעה "עוד סיפורים על דברים פליליים", ומעמתים אותה עם ההודעה.

"יכול להיות שהתבטאתי כך בקלילות. הכוונה היא שהיא עושה כסף על חשבון שרי, וזה מרמה ומעילה באמון של מי שאתה עובד אצלו. היו סיפורים בעבר שעל חשבון העסק של שרי היא קונה שמלות בעשרות אלפי דולרים".

פלד התנערה בחקירתה מברניב וטענה כי זו עזבה בשל אי־שביעות רצון מהשינוי שהובילה פלד במודל התגמול בחברה. בתוך המחנה של ברניב סימנה פלד גם את המנכ"ל בתקופתה, קוטלר.

מימין: יו"ר שיכון ובינוי לשעבר רוית ברניב ומנכ"לית אריסון אחזקות אפרת פלד. פלד: "לא היה ולא נברא", צילומים: אוראל כהן מימין: יו"ר שיכון ובינוי לשעבר רוית ברניב ומנכ"לית אריסון אחזקות אפרת פלד. פלד: "לא היה ולא נברא" | צילומים: אוראל כהן מימין: יו"ר שיכון ובינוי לשעבר רוית ברניב ומנכ"לית אריסון אחזקות אפרת פלד. פלד: "לא היה ולא נברא", צילומים: אוראל כהן

האם עופר קוטלר הוא איש אמון של שרי אריסון?

"תגדיר לי איש אמון. רוית הובילה תהליך של בחירת מנכ"ל כשאורי שני (מנכ"ל שיכון ובינוי עד 2007 - ר"ב) עזב לגאידמק. נוהל תהליך מסודר שבו רוית הובילה את הבחירה של קוטלר. אני ושרי לא הכרנו אותו קודם לכן".

מי הביא את רוית ברניב לחברה?

"אני הכרתי אותה דרך שרי".

שרי המליצה עליה?

"כן".

למה הסתיימה העסקתה?

"בסביבות 2011 הסתיים החוזה. התחלתי מהלך לשנות את תוכנית התגמול בחברה, ועבדתי יחד עם עופר ורוית, יותר עם רוית. היה רצון לשנות את התגמול מבונוס ומאופציות למניות חסומות לטווח הארוך, והמנהלים בחברה, כולל רוית, לא אהבו את זה. באיזשהו שלב הגענו למבוי סתום ורוית החליטה לעזוב".

היחסים הסתיימו בסדר או בדם רע?

"ביני לבין רוית הסיטואציה לא היתה נוחה, אבל לימים נפגשנו. באותה תקופה היא גם עברה עניינים אישיים".

מדוע הסתיימה העסקתו של קוטלר?

"היה משבר ערכי ביחסים עם עופר כדירקטוריון על רקע הנפקת ADO. עופר היה מנהל ריכוזי אבל בשלב מסוים הדירקטוריון הרגיש עם זה פחות נוח".

הטענות לעזיבתה של ברניב על רקע שינויים במודל השכר מופיעות גם בעדות אריסון, שטענה כי היה קושי בהעברת הקוד האתי בחברה מול ברניב, שנפתר אצל מחליפה לחמני. מפלד נמסר בתגובה לדברים: "שקר מוחלט, לא היה ולא נברא ואין לדברים כל שחר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות