אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הריביות עלו, חיוכים בטבע ושינוי כיוון בדולר: נפרדים מהרבעון הראשון של 2021 צילום: בלומברג

הריביות עלו, חיוכים בטבע ושינוי כיוון בדולר: נפרדים מהרבעון הראשון של 2021

הבורסה חתמה היום את הרבעון הפותח של השנה, שהחל ממש במקביל לשלב הראשון של הפצת החיסונים; האופטימיות דחפה את המדדים בבורסה, ציפיות האינפלציה הקפיצו את תשואות האג"ח; הביקושים המחודשים דחפו את מחירי הנפט, חובבי הסיכונים הריצו את הביטקוין והיה גם נגיד שניצח את שוק המט"ח, בינתיים

31.03.2021, 17:42 | נועם לנדמן ומיקי גרינפלד

בורסת ת"א חתמה היום (ד') את הרבעון הראשון של 2021 עם עליות מרשימות למדי במדדים המובילים - על אף התנודתיות הרבה בשווקים במהלך התקופה. מדד ת"א-35 סגר עלייה רבעונית של 7%, מדד ת"א-125 טיפס ב-6.1% (מדד ת"א-90 התחזק ב-6.1%).

לשם ההשוואה, זה מה שעשו ברבעון המדדים המובילים בבורסות הגלובליות (ללא נתוני היום האחרון לרבעון): דאו ג'ונס טיפס ב-8%, נאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 עלה ב-5.4%; באירופה: פוטסי טיפס ב-4.8%, דאקס התחזק ב-9.4% וקאק עלה ב-9.7%; באסיה (כולל יום המסחר האחרון לרבעון): ניקיי רשם עלייה רבעונית של 6.3%, האנג סנג טיפס ב-4.2%, שנגחאי ירד ב-0.9%, קוספי התחזק ב-6.5%.

החברה הישראלית הגדולה ביותר בשווי, נכון לתום הרבעון, היא צ'ק פוינט עם שווי שוק של 16 מיליארד דולר - על אף ירידה של 20% מתחילת 2021; אחריה WIX עם שווי של 15 מיליארד דולר - המניה עלתה ב-7% מתחילת השנה; סולאראדג' עם שווי שוק של 14 מיליארד דולר - איבדה 15% מתחילת ינואר; נייס (שווי של 13.8 מיליארד דולר) וטבע (12.7 מיליארד דולר) - לשתי הדואליות האחרונות נשוב בהמשך, בסקירת התנועות בבורסת ת"א.

הבורסה בת"א , צילום: בלומברג הבורסה בת"א | צילום: בלומברג הבורסה בת"א , צילום: בלומברג

 

הראלי בתשואות האג"ח

התנועה הבולטת ביותר בשלושת החודשים הראשונים של השנה נרשמה בתשואות האג"ח הממשלתיות, שהחלו לזנק בארה"ב בשל ציפיות לעלייה אינפלציה (וסיום תוכניות התמיכה של הפד) ועברה גם לבורסה המקומית שלנו .

תשואת האג"ח השקלית ל-10 שנים, הבנצ'מארק העולמי (סדרה 0330), זינקה ברבעון בלא פחות מ-31 נקודות בסיס - מ-0.77% בפתיחת יום המסחר הראשון של ינואר (3.1) ל-1.09% בנעילה היום.

תשואת האג"ח האמריקאית קפצה מ-0.92% בתחילת השנה ל-1.72% היום - זינוק מדהים של 80 נקודות בסיס.

מט"ח – הרבעון של הדולר

המהלך של בנק ישראל באמצע ינואר ככל הנראה מנע מפלה של המטבע האמריקאי מול מקבילו הישראלי. הדולר רשם ב-2020 צלילה (גם בשוק המט"ח העולמי) בעקבות משבר הקורונה, שהוביל להדפסת כסף מסיבית אצל הממשל הפדרלי כחלק מחבילות התמריצים לכלכלה האמריקאית.

אך מיד לאחר נקודת התחתית שנרשמה בתחילת ינואר בדולר (3.11 שקלים, שפל של 25 שנה) הודיע בנק ישראל כי ירכוש במהלך 2021 לא פחות מ-30 מיליארד דולר. ההודעה שינתה מיידית את הכיוון בדולר-שקל, כשהמטבע המקומי החל בנסיגה. בסיכום הרבעון טיפס הדולר ב-3.6% מול השקל ונסחר, נכון לסוף התקופה, בסביבות 3.33 שקלים. היורו ירד מתחילת השנה ב-1% ל-3.91 שקלים. הליש"ט זינקה ב-4.2% ל-4.58 שקלים.

בשוקי העולם התחזק הדולר ב-3.7% מול סל 6 המטבעות העיקריים, כאשר היורו ירד ב-4% לעומת הדולר. ברקע, התאוששות הדרגתית בארה"ב מהמשבר לצד עלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות לשיא של 14 חודשים, כשבמקביל באירופה נמשכות התחלואה הגבוהה וההגבלות - מול האצת הפצת החיסונים בארה"ב. 

אמיר ירון , צילום מסך: לע"מ אמיר ירון | צילום מסך: לע"מ אמיר ירון , צילום מסך: לע"מ

התנועות החזקות בבורסה בת"א

המדד הענפי המצליח ביותר במהלך הרבעון בבורסה המקומית היה ת"א-נפט וגז, עם עלייה כוללת של 25.6% - את המדד הובילה מניית קבוצת דלק עם קפיצה של 68%, בזכות ההתאוששות המהירה במחירי הנפט - שעוד נגיע אליה בהמשך (ראוי לציין גם את ת"א-ביומד החבוט שזינק בתקופה בכמעט 21%). 

המדד הענפי החלש ביותר בתקופה היה ת"א-קלינטק, שאיבד 11.6% - המניה החלשה ביותר במדד היתה ברנמילר שנסוגה ב-38.5%; מדד ת"א-בנקים התחזק ב-16% - הפועלים הוביל את הסקטור עם עלייה כוללת של 18.1%, מזרחי טפחות התחזק ב-17.4% במקום השני.

בלטו בת"א-35

מניית נובה פתחה מעולה את 2021 והובילה את מניות מדד הדגל של הבורסה עם עלייה רבעונית של 29%; מיטרוניקס טיפסה בתקופה ב-26%; ובמקום השלישי במדד אנו שמחים לראות את טבע, עם עלייה רבענית מעודדת של 24% - לאחר ירידה שנתית של 11% ב-2020 ונפלה של 42% ב-2019.

בצד הפחות מרשים ניצבת נייס, שסוגרת את מניות ת"א-35 עם ירידה רבעונית של כמעט 20%; אנרג'יקס איבדה 13% ולייבפרסון ירדה ב-12%. בסה"כ 24 מניות במדד סיימו את הרבעון בצד הירוק, 11 עם תשואה שלילית.

בלטו בת"א-90

 

מניית גילת היתה במידה חלקית ה'גיימסטופ' של הבורסה בת"א, גם אם במינונים נמוכים יותר: כמו מניית קמעונאית הגיימינג האמריקאית, גילת סחפה את המשקיעים המקומיים שהטיסו אותה בעשרות רבות של אחוזים, מבלי שהיתה לכך הצדקה מהותית במיוחד.

וכמו בשוק שמעבר לים, גם כאן ההתלהבות שכחה במהירות בשבועות האחרונים של הרבעון. בסיכום כולל קפצה מניית גילת בכמעט 82% בפסגת ת"א-90 ות"א-125, למרות נסיגה של 24% בחודש מרץ.

עוד בצד הירוק של 90: אלוט טיפסה ב-54%, תדיראן הולדינגס התחזקה ב-51% (זה מה שקורה כשכולם קונים מזגנים) ודלק רכב קפצה לה ב-44%. 

מנגד, אלה המניות המופסדות ביותר במדד בחודשים ינואר-מרץ: אקסליון ירדה ב-43%, אקופיה נפלה ב-40%, קומפיוג'ן נחלשה ב-30.5%, אוגווינד איבדה 26% מערכה, סלקום סוגרת את החמישייה האדומה עם תשואה שלילית של 21%.   

מנכ"ל טבע קאר שולץ מנכ"ל טבע קאר שולץ מנכ"ל טבע קאר שולץ

התאוששות כלכלית וציפיות לביקושים - שוק הנפט מתגבר על 2020

מחירי הנפט שבו לרמתם מלפני המשבר, כשברקע עלייה בביקושים במקביל להתאוששות גלובלית מהמשבר - או הציפייה להתאוששות. ברמתו הגבוהה ברבעון במהלך חודש מרץ, הנפט האמריקאי הגיע לשווי של 70 דולר לחבית, לפני שנסוג מחדש עד ל-60 דולר.

בשבוע האחרון היו אלה תעלת סואץ ואונייה אחת ויחידה שגרמה לפקק של מאות אוניות – ולעליית מחירים מחודשת. אך מיד לאחר החילוץ וחידוש תנועת הסחורות שבו המחירים לסביבת ה-60 דולר. מתחילת השנה טיפס מחיר ה-WTI ב-24% מ-47.60 דולר ל-60 דולר. הברנט עלה בשיעור דומה והוא נסחר כיום בסביבות 65-63 דולר לחבית. 

תעלת סואץ, השבוע, צילום: איי אף פי תעלת סואץ, השבוע | צילום: איי אף פי תעלת סואץ, השבוע, צילום: איי אף פי

צייץ את הביטקוין לשיאים חדשים

הביטקוין המשיך בנסיקה המטאורית שלו גם ברבעון הראשון של 2021, ואף הכפיל את שוויו במהלך התקופה. מחיר המטבע הדיגיטלי הפופולרי בעולם זינק מתחילת השנה ב-99%, ממחיר של 29 אלף דולר בינואר ל-58 אלף דולר כיום. במקביל, שווי השוק של המטבע חצה את סף הטריליון והגיע ל-1.1 טריליון דולר. האיתריום, המטבע הווירטואלי השני בגודלו לפי שווי שוק, קפץ ב-145%, ממחיר של 729 דולר בינואר ל-1,800 דולר כיום.

גם נסיגה חדה בשווי הביטקוין במהלך הרבעון בעקבות דבריה החריפים של שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן - שהזהירה מהשלכות שוק הקריפטו כלפי הרוכשים - לא מנעה מחברות ענק וגופים מוסדיים גדולים להמשיך ולאמץ השימוש בקריפטו בדרך זו או אחרת.

רגע המפתח אולי (או אחד מהם) היה ההודעה שהוציאה טסלה בפברואר, על רכישת ביטקוין בשווי של 1.5 מיליארד דולר - החברה אף  הכריזה שתאפשר רכישת רכבים שלה תמורת המטבע. המייסד אלון מאסק לא חסך בציוצים במהלך הרבעון לטובת שוק הקריפטו. "ביטקוין הוא גרסה פחות מטופשת של כסף מזומן", צייץ והקפיץ את הביטקוין לשיא.

חברת ויזה העולמית, ענקית כרטיסי האשראי והתשלומים, הודיעה השבוע כי תאפשר לבצע תשלומים במטבע הדיגיטלי USD Coin שמחירו צמוד לתנודות הדולר. לפני חודש וחצי הודיעה המתחרה מסטרקארד כי תשלב את השימוש במטבעות דיגיטליים בשירותים שהיא מציעה ללקוחות. כל זה על קצה המזלג - הביטקוין ריכז אינספור חדשות ודיווחים בשלושת החודשים האחרונים, ונראה שזה לא הולך להסתיים בקרוב.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות