אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייזר: החיסון לקורונה יעיל ב-100% בקרב ילדים מגיל 12 צילום: שאטרסטוק

פייזר: החיסון לקורונה יעיל ב-100% בקרב ילדים מגיל 12

חברת פייזר סיכמה את ממצאי הניסוי שכלל מעל אלפיים ילדים ומפרסמת כי החיסון נמצא יעיל ובטוח גם בקרב צעירים בני 12 עד 15. על פי ההערכות תגיש החברה את הממצאים לאישור חירום של ה-FDA. בישראל חוסנו בחודשים האחרונים קרוב ל-450 ילדים בני 12 ומעלה באוכלוסיות סיכון, ללא תופעות לוואי חריגות

31.03.2021, 13:53 | חדשות חוץ ו-ynet

חברת התרופות פייזר הודיעה היום כי החיסון שלה נגד נגיף הקורונה הצביע על יעילות של 100% בקרב ילדים מגיל 12. זאת בעקבות מחקר שביצעה על 2,260 מתנדבים אמריקנים בקבוצת גיל זו. החברה תבקש מהממשל האמריקני להעניק לה אישור חירום לחסן ילדים מגיל 12.

קראו עוד בכלכליסט

החיסון יעיל גם לילדים בני 12 ומעלה, צילום: גטי אימג החיסון יעיל גם לילדים בני 12 ומעלה | צילום: גטי אימג'ס החיסון יעיל גם לילדים בני 12 ומעלה, צילום: גטי אימג

מנכ"ל החברה, ד"ר אלברט בורלה, אמר היום כי החברה מתכננת להגיש את הנתונים החדשים על החיסון, שפותח בשותפות עם יצרנית התרופות הגרמנית BioNTech, למינהל המזון והתרופות ולרגולטורים האחרים "בהקדם האפשרי", בתקווה שילדים בקבוצת הגיל הרלוונטית יוכלו להתחסן לפני תחילת שנת הלימודים החדשה.

חיסוני פייזר מאושרים לשימוש כיום בבני 16 ומעלה. בישראל ניתן אישור חריג לחסן גם בני 12 ומעלה המשתייכים לקבוצות סיכון ובהם השמנת יתר, פגיעה ריאתית, סוכרת, טיפול כימותרפי, או בני בית המשתייכים לקבוצות סיכון. חיסון ילדים כולל הוא קריטי לבלימת המגפה ופתיחה נרחבת של בתי הספר ברחבי העולם.

במחקר שטרם עבר בקרת עמיתים שערכה פייזר על 2,260 ילדים אמריקנים בגילאי 12 עד 15, הראו נתונים ראשונים כי לא היו מקרי הדבקה בקורונה בקרב אלה שסיימו את שתי מנות החיסון, לעומת 18 מקרי הדבקה בקרב אלה שקיבלו זריקות דמה (פלצבו).

החוקרים מצאו עוד כי רמות הנוגדנים המנטרלים בקרב הילדים המחוסנים היו גבוהים אף ממה שנצפה במחקרים הקודמים. תופעות הלוואי בקרב הילדים היו דומות לאלה של מתחסנים צעירים, וכללו כאב, חום, צמרמורות ועייפות, במיוחד לאחר המנה השנייה. החברה ממשיכה לעקוב אחר המתחסנים במשך שנתיים, ומעדכנת באופן שוטף את ה-FDA.

"קיימת דחיפות להרחבת השימוש בחיסון שלנו", אמר מנכ"ל פייזר, אלבט בורלה, בהצהרה. הוא הביע תקווה להתחיל לחסן את הילדים לפני תחילת שנת הלימודים הבאה. פייזר אינה החברה היחידה המבקשת להוריד את מגבלת הגיל לחיסון שלה. תוצאות צפויות גם מחברת מודרנה על מחקר שכלל ילדים בגילאי 12 עד 17. שתי החברות כבר קיבלו אישור מה-FDA להתחיל במחקר בילדים קטנים יותר בגילאי 6 חודשים ומעלה.

 

גם חברות נוספות החלו במחקרים על ילדים: חברת אסטרהזניקה החלה בחודש שעבר בניסוי בקרב ילדים בני 6 עד 17 בבריטניה. ג'ונסון אנד ג'ונסון מתכננת אף היא ניסוי בילדים, וחברת סינובק הודיעה לאחרונה כי הגישה נתונים ראשונים לרגולטורים בסין המצביעים על כך שהחיסון שלה בטוח בילדים עד גיל 3.

 

בעוד שרוב חיסוני הקורונה הנמצאים בשימוש ברחבי העולם נבדקו לראשונה אצל עשרות אלפי מבוגרים, מחקרים על ילדים לא צריכים להיות גדולים באותה מידה זאת משום שלחברות יש מידע רב על בטיחות החיסונים מהמחקרים על מבוגרים. השאלה המרכזית שנבדקה היא המינון הדרוש: חברת פייזר מצאה כי המינון בבני 12 ומעלה צריך להיות זהה לזה של מבוגרים. בילדים צעירים יותר נבדקים גם מינונים נמוכים יותר.

בישראל חוסנו עד כה במנה הראשונה כ-5.3 מיליון איש, ובמנה השניה כ-4.8 מיליון. בתוך כך חיסנו קופות החולים כ-450 ילדים בני 12 עד 15 המשתייכים לקבוצות סיכון, תחת אישור חריג. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות