אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע: לוקסנבורג הפר את החוק ויורחק מתפקידו כיו"ר לפידות צילום: אוראל כהן

רשות ני"ע: לוקסנבורג הפר את החוק ויורחק מתפקידו כיו"ר לפידות

ועדת האכיפה המינהלית של הרשות החליטה כי דיווחי החברה הבת סאני אלקטרוניקה, בהנפקת מניות ב-2015, לא שיקפו רכישות שבוצעו ע"י קרוביו של היו"ר ובעל השליטה יעקב לוקסנבורג; סאני נקנסה במיליון שקל ולוקסנבורג ב-300 אלף שקל והרחקה ל-9 חודשים מהתפקיד; קב' לפידות: "בכוונתנו להגיש לביהמ"ש הכלכלי עתירה מנהלית"

01.04.2021, 07:29 | אביאור אבו

חברת סאני תקשורת, יבואנית סמסונג הרשמית בישראל, דיווחה אתמול בלילה (ד') כי רשות ניירות ערך החליטה להטיל עיצום כספי של 300 אלף שקל על יו"ר ובעל השליטה בחברה, יעקב לוקסנבורג. כמו כן, החליטה הרשות למנוע מלוקסנבורג כהונה בפועל לתקופה של 9 חודשים, לאור הפרה של חוק ניירות ערך. 

קראו עוד בכלכליסט

הרשות אף הטילה עיצום כספי של מיליון שקל על החברה הבת, סאני אלקטרוניקה, המחזיקה בכ־1.3% מפרטנר ועוסקת בנדל"ן להשקעה ברומניה.

יעקב לוקסנבורג, צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג | צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג, צילום: אוראל כהן

ההחלטה של המותב בועדת האכיפה המינהלית של הרשות ניתנה ב-11 במרץ, לאחר הליך אכיפה שהחל בנובמבר 2019. לפי ההחלטה, הכלילה סאני אלקטרוניקה פרט מטעה בדוחותיה בספטמבר 2015 ודצמבר 2015 בתשקיף הנפקת מניות שפרסמה, במהלכו גייסה החברה כ-20 מיליון שקל.

לפי החלטת המותב, סאני אלקטרוניקה ויו"ר הדירקטוריון כללו בדיווחים אלו פרט מטעה בדבר מצבת האחזקות במניות סאני אלקטרוניקה לאחר ההנפקה, בכך שאותם דיווחים לא שיקפו רכישות שבוצעו על ידי קרוביו של לוקסנבורג במסגרת ההנפקה.

כאמור, מלוקסנבורג תימנע כהונה בפועל לתקופה של 9 חודשים, במהלכה לא יוכל לכהן כנושא משרה בלפידות קפיטל, החברה האם, בלבד. זאת, לצד מניעת כהונה על תנאי לתקופה נוספת של 9 חודשים.

ההחלטה תיכנס לתוקף ב-11 במאי, אלא אם תינתן החלטה אחרת של מותב האכיפה או בית המשפט המחוזי. סאני אלקטרוניקה ולוקסנבורג הודיעו לחברה כי בכוותם להגיש עתירה מנהלית כנגד החלטת המותב. לפני כשנה נמחקה סאני אלקטרוניקה מהבורסה, לאחר שלפידות רכשה את מלוא מניותיה.

הליך אכיפה מינהלית משמש כאשר קיים קושי להשיג תשתית ראייתית להליך פלילי וכן באירועים קלים יחסית שלא מצדיקים את המורכבות של ההליך הפלילי. לפי כללי רשות ני"ע, דרגת קרבה ראשונה של בני משפחה מסווגת כאחזקה משותפת.

קבוצת לפידות כתבה בדוחותיה ל-2020 בתגובה לרשות: "אנו מכבדים את ועדת האכיפה המנהלית, אך בכל הכבוד סבורים שהחלטתה שגויה. מדובר בפרשה נושנה, עוד משנת 2015, אשר כלל אינה נוגעת לחברת לפידות קפיטל אלא לחברת סאני אלקטרוניקה, שמזה כבר איננה חברה ציבורית. מדובר בהליך אשר עורר שאלות משפטיות עקרוניות ותקדימיות, וככאלה בכוונתנו להביאן להכרעת בית המשפט הכלכלי. אנו סמוכים ובטוחים כי לא נפל כל פגם בפעולותינו ולכן כאמור בכוונתנו להגיש לביהמ"ש הכלכלי עתירה מנהלית לצורך ביטול החלטת ועדת האכיפה המנהלית וכן בקשה לעיכוב ביצוע צעדי האכיפה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות