אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתיחת ה-1 באפריל של פולקסווגן עלולה לעלות לה ביוקר

מתיחת ה-1 באפריל של פולקסווגן עלולה לעלות לה ביוקר

הדיווח שלפיו פולקסווגן ארה"ב תשנה את שמה לוולטסווגן אמנם התברר כבדיחה - אך זו עלולה לחשוף את יצרנית הרכב לחקירת רשות ניירות ערך האמריקאית ולתביעות מצד משקיעים שמרגישים מרומים

02.04.2021, 22:24 | חדשות חוץ

פולקסווגן ארה"ב מסרה ששינוי שמה ל"וולטסווגן" היה רק בדיחה "ברוח האחד באפריל" כדי לקדם מכונית חשמלית חדשה, אך הבדיחה הזאת עלולה להכניס את יצרנית הרכב לצרות בשל הונאת משקיעים, לכאורה. "זה לא סוג הדברים שחברה גלובלית אחראית צריכה לעשות", אמר צ'רלס ווייטהד מביה"ס למשפטים של אוניברסיטת קורנל.

קראו עוד בכלכליסט

החברה הודיעה השבוע שתשנה את שמה בארה"ב ל"וולטסווגן", ושזה השם שיופיע בפרסומות ועל כלי הרכב החשמליים שלה. פולקסווגן נסוגה בהמשך ואמרה שהיא בהחלט לא משנה את שמה, ושהיה מדובר בלא יותר מבדיחה. ביום רביעי היא פרסמה הצהרה נוספת שבה הסבירה: "פולקסווגן ארה"ב פיתחה ויישמה קמפיין שיווקי שאמור למשוך תשומת לב – עם קריצה – למעבר של פולקסווגן להנעה חשמלית", ולהשקת רכב הכביש-שטח החשמלי לגמרי שלה בארה"ב.

הבעיה היא שאנשים רבים לקחו את הבדיחה ברצינות. אנליסטים בוול סטריט אפילו פרסמו הנחיות לגבי מה ששינוי זה עשוי להראות על כיוונה האסטרטגי של החברה. פולקסווגן אכן משקיעה רבות בכלי רכב חשמליים, אך הבלבול שנוצר סביב שינוי השם עלול להביא לחקירה של רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC), או לתביעה מצד משקיעים שמרגישים מרומים מהבדיחה. חוק ניירות ערך האמריקאי אוסר על חברות לטעון טענות שווא באוזני משקיעים.

פולקסווגן ID4, צילום: ULI_SONNTAG פולקסווגן ID4 | צילום: ULI_SONNTAG פולקסווגן ID4, צילום: ULI_SONNTAG

"זוהי דוגמא מצוינת לכוחה של המדיה והצורך להיות מאוד זהיר לגבי מה שאומרים, כי אף פעם אי אפשר לדעת איך זה ישפיע על השוק", כך אמר ג'ונתן ריצ'מן, עורך דין עסקי. "מנקודת הראות של פולקסווגן, זה היה אמור לשעשע, אבל מה שמשעשע אדם אחד עלול לפגוע באדם אחר".

ב-2018, למשל, סוכם כי מנכ"ל טסלה אילון מאסק ישלם קנס של 20 מיליון דולר ויפרוש מתפקיד היו"ר. מאסק הגיע להסדר עם רשות ניירות ערך האמריקאית בעקבות תביעה שהגישה נגדו על הונאת משקיעים, לאחר שצייץ שהוא מתכוון להפוך את החברה לפרטית. אז נקבע שגם החברה תשלם קנס זהה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות