אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות רווחים של מיליארדים: עשרות חברות ענק בארה"ב לא משלמות מסים צילום: glassdoor

למרות רווחים של מיליארדים: עשרות חברות ענק בארה"ב לא משלמות מסים

על פי מחקר שפורסם בניו יורק טיימס, לפחות 55 מהתאגידים הגדולים בארה"ב - בהם סיילספורס, פדקס ונייקי - לא שילמו מיסים בשנה שעברה. החברות לא נדרשו להכניס את היד לכיס, ולעיתים אף קיבלו החזרי מס, למרות רווחים של מיליארדים הודות לשורה של ניכויים ופטורים

03.04.2021, 22:45 | חדשות חוץ
בשעה שהנשיא ביידן דוחף להעלות מסים על תאגידים, מחקר חדש חושף כי לפחות 55 מהתאגידים הגדולים בארה"ב לא שילמו בשנה שעברה מסים על רווחים של מיליארדי דולרים, כך עולה ממחקר חדש שפורסם ב"ניו יורק טיימס".  

קראו עוד בכלכליסט

חוק מסים חדש ומקיף הועבר ב-2017 על ידי הקונגרס הרפובליקאי ונחתם על ידי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ. במסגרת חוק זה מס התאגידים הופחת מ-35% ל-21%, ואולם עשרות מהחברות ברשימת פורצ'ן 500 הצליחו להפחית את המס שלהן עוד יותר - לעתים לאפס - הודות לשורה של ניכויים ופטורים, כך עולה מהמחקר.

חנות הדגל של נייקי בשדרה החמישית בניו יורק. אחת החברות שמככבות ברשימה, צילום: שאטרסטוק חנות הדגל של נייקי בשדרה החמישית בניו יורק. אחת החברות שמככבות ברשימה | צילום: שאטרסטוק חנות הדגל של נייקי בשדרה החמישית בניו יורק. אחת החברות שמככבות ברשימה, צילום: שאטרסטוק

סיילספורס, ארצ'ר דניאלס מידלנד וקונסולידייטד אדיסון היו בין התאגידים שהוזכרו בדו"ח שנערך על ידי המכון למדיניות מיסוי וכלכלה, מכון בעל נטיות שמאליות שמושבו בוושינגטון. 26 מהחברות שצוינו בדו"ח - כולל פדקס, דיוק אנרג'י ונייקי - הצליחו להתחמק מתשלום מס הכנסה פדרלי בשלוש השנים האחרונות, וזאת למרות שדיווחו על רווח כולל של 77 מיליארד דולר. חברות רבות גם קיבלו החזרי מס בהיקף של מיליוני דולרים.

מדובר בחברות פורצ'ן 500 עם מספיק מידע ציבורי המציג את היותן רווחיות בשנים 2018, 2019 ו2020- ושיעור המס הפדרלי האפקטיבי הכולל שלהן היה אפס או פחות מכך במשך שלוש השנים האלה, כך על פי נתוני המכון.

דו"חות המס של חברות הם פרטיים, אך תאגידים ציבוריים נדרשים למלא דוחות פיננסיים שכוללים את תשלום מס ההכנסה הפדרלי. המכון השתמש בנתונים האלה לצד מידע נוסף על הרווחים לפני מס שסופק על ידי כל אחת מהחברות.

קתרין בטלר, דוברת של דיוק אנרג'י, השיבה במייל ל"ניו יורק טיימס" כי החברה "מצייתת לחוקי המס המדינתיים והפדרליים באופן מלא, זאת במסגרת מאמציה להשקיע באופן שייטיב עם לקוחותיה וקהילותיה". היא ציינה כי ירידת ערך הבונוס, שנועדה לעודד השקעה בתחומים כמו אנרגיה מתחדשת, "גרמה לדחיית חובות המס המזומנים של דיוק, אך היא לא מחקה אותם". על פי תיק שהוגש בסוף 2020, דיוק הצליחה לדחות יתרת מס פדרלית של 9 מיליארד דולר שתשולם בעתיד.

חברת DTE Energy, שממוקמת בדטרויט, ולא שילמה מיסים פדרליים במשך שלוש שנים, אמרה כי השקעות גדולות שביצעה ואשר קשורות בחידוש תשתיות ישנות ובטכנולוגיות שמש ורוח חדשות הן הסיבה העיקרית לכך. חוק המס שהועבר בשנת 2017 איפשר לעסקים למחוק באופן מיידי את עלות הציוד והמכונות החדשים.

על פי המכון, חבילת הסיוע CARES Act בהיקף 2.2 טריליון דולר, שעברה בשנה שעברה כדי לסייע לעסקים ומשפחות לשרוד את המשבר הכלכלי שנוצר עקב מגפת הקורונה, כוללת סעיף שמאשר באופן זמני לעסקים להשתמש בהפסדים שלהם משנת 2020 כדי לקזז רווחים משנים קודמות להפחתת תשלומי המס של העסקים.

ממשל ביידן הודיע השבוע כי הוא מתכנן להעלות את מס התאגידים ל-28% ולקבוע סוג של מס מינימום שיסייע לצמצם את מספר התאגידים שאינם משלמים מסים. הבית הלבן העריך כי השינוי יביא לצבירת 2 טריליון דולר ב-15 שנה, שבהם ייעשה שימוש למימון תוכנית התשתיות השאפתנית של הנשיא.

תומכי התכנית אומרים כי בנוסף להיותו מקור להכנסות חדשות, השינוי יעזור להפוך את קוד המס לשוויוני יותר, וידרוש מאנשים פרטיים ותאגידים שנמצאים בראש סולם ההכנסות לשלם יותר. אך כמה רפובליקנים ציינו כי העלאות המס בתכנית ביידן ימנעו תמיכה דו-מפלגתית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות