אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלב ב' של ציות הפקידים: השתקת אנשי מקצוע צילום: עמית שאבי

שלב ב' של ציות הפקידים: השתקת אנשי מקצוע

הדבר המטריד הוא בניית פקידות פוליטית המצייתת על עיוור ומיועדת לתת "חותמת מקצועית" למהלכים המיועדים לשרת את האינטרס המיידי של מפלגה או מנהיג במקום לאתגר את אותן החלטות

05.04.2021, 08:07 | אדריאן פילוט
אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של ראש הממשלה, פרופ' אבי שמחון, השתיק את הממונה על אגף תקציבים בפועל, יוגב גרדוס. אתה יודע מה קרה לאחרון שהתווכח איתי, אמר. שמחון התכוון כמובן למערכת היחסים העכורה שהתקיימה בין ראש הממשלה, שר האוצר ושמחון לבין פקיד אחר שהעז להביע דעות שונות לאלו שלהם - שאול מרידור, מי שהיה הממונה על התקציבים. לא צריך להיות פרופסור כדי להבין את המסר של שמחון: או שתשתוק ותציית או שנגרום שתעוף מכאן כמו שעשינו עם קודמך. דעות שונות, לא בבית ספרנו.

סוגיית הדיון איננה רלבנטית אלא דווקא הטענה של גרדוס באותו דיון מקצועי: הנתונים שעל בסיסם צפויה להתקבל ההכרעה הגורלית (עתידו של מפרץ חיפה אחרי פינוי בתי הזיקוק) עלולים להיות לא נכונים, דבר שעלול להוביל להחלטה שגויה ולנזק כלכלי למשק.

מימין: יוגב גרדוס ואבי שמחון, צילום: אוראל כהן מימין: יוגב גרדוס ואבי שמחון | צילום: אוראל כהן מימין: יוגב גרדוס ואבי שמחון, צילום: אוראל כהן

על השתקת, השחרת ונטרול מוסד הפקידות על ידי ממשלות נתניהו האחרונות נכתב כבר הכל. ברגע שכל ההחלטות הכלכליות ימשיכו להתקבל ללא התייעצות עם פקידים, בשליפה מהמותן, ללא עבודת מטה מסודרת ועל בסיס מידע שגוי, כלכלת ישראל תיראה כמו ההחלטות של שמחון: "מענק לכל אזרח" שנפסל על ידי כל כלכלן רציני במדינה או ההצעה שהפתרון לבעיית הנדל"ן טמון בבניית איים בים.

אלא שהדבר המטריד במיוחד הוא מה שנראה כמו השלב שבו אפקט הציות עובר לשלב ב': בניית פקידות פוליטית (שמחון ניסה להפוך לח"כ מטעם הליכוד ללא הצלחה) המצייתת על עיוור ומיועדת לתת "חותמת מקצועית" למהלכים המיועדים לשרת את האינטרס המיידי של מפלגה או מנהיג במקום לאתגר את אותן החלטות. מעתה הציות הנדרש הוא לא רק לדרג הפוליטי אלא גם לפקידים בכירים אחרים המזוהים עם ידם הארוכה. לא בכדי המועצה הלאומית לכלכלה איבדה את הלגיטימיות שלה ולא זוכה להערכה מקצועית. השחתת מוסד הפקידות על ידיה היא רק עוד שלב המעיד על חוסר מקצועיותה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות