אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישועה: "סביב אירועים רגישים הלחץ מנתניהו ואלוביץ' הפך לאינטנסיבי" צילום: אורן בן חקון

משפט נתניהו

ישועה: "סביב אירועים רגישים הלחץ מנתניהו ואלוביץ' הפך לאינטנסיבי"

מצעד העדים במשפט נפתח עם עדותו של מנכ"ל וואלה לשעבר, שסיפר על ההתערבות בסיקור האתר לטובת נתניהו: "שבוע אחד מצדם - כמו בקשות של פוליטיקאים במשך 10 שנים, היינו מאולפים". התובעת הראשית ליאת בן ארי: "נאשם מספר 1, ראש ממשלת ישראל, סחר בכוחו השלטוני עם אנשי עסקים". נתניהו צחקק, ויצא מהאולם מיד לאחר דבריה

05.04.2021, 16:14 | גלעד מורג, ynet

שנה וארבעה חודשים אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להאשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, נפתח הבוקר (שני) החלק העיקרי במשפטו, שלב ההוכחות. מעתה יתנהל המשפט במשך שלושה ימים בשבוע - שני, שלישי ורביעי.

לנאום התובעת הראשית לחצו כאן

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו התייצב בבית המשפט המחוזי בירושלים ברחוב צלאח א-דין, קילומטר וחצי בלבד מבית הנשיא שבו צפויים במקביל להמליץ עליו חלק מנציגי הסיעות, ולצידו גם הנאשמים שאול ואיריס אלוביץ' ונוני מוזס. במקביל לפתיחת השלב שבו יישמעו העדויות הרבות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מתקיימות הפגנות מצד תומכי נתניהו ומתנגדיו מחוץ לבית המשפט.

15:28 - תם הדיון, עדותו של ישועה תתחדש מחר

עד המפתח בתיק 4000, מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה, סיים להעיד היום וצפוי להמשיך בעדותו בדיון שיתקיים מחר. הדיון עצמו הסתיים כמה דקות לאחר מכן בתום שיח טכני קצר בין עורכי הדין והשופטת רבקה פרידמן-פלדמן.

 

15:15 - השופטת התלוצצה על ההתכתבויות: "לא לקריאה בשעות הפנאי"

 

עורכת הדין יהודית תירוש, חברת צוות התביעה מהפרקליטות, הציגה לנוכחים באולם טבלה גדולה ובה התכתבויות בין אילן ישועה לבין שאול ואיריס אלוביץ'. לאור טענות ההגנה על קבילות הראיות הוחלט שלא לדון בהתכתבויות הללו בשלב זה, והשופטת רבקה פרידמן-פלדמן התלוצצה כאשר הצילום נאסף בחזרה: "לא שהיינו קוראים את זה בשעות הפנאי". 

 

14:30 - פרקליט נתניהו הקניט: "הוא לוקח זמן בשביל להמציא"

הפסקה קצרה של כעשר דקות בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים, שבו נשמעת עדות המפתח בתיק 4000 של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה. לפני כן המשיך ישועה בתיאור ההתערבות של בני הזוג נתניהו בסיקור של האתר. הוא אמר כי "נאמר" לו כי "אם היא תתרגז, הוא יתרגז" - בהתייחסות ברורה לשרה ובנימין נתניהו. התובעת יהודית תירוש שאלה מי אמר זאת בדיוק, וישועה השיב כי "גם איריס וגם שאול אמרו את זה, בהקשרים שונים במילים, כאלה ואחרות - שהיא חשובה לו יותר מהכול".

ישועה הוסיף כי בני הזוג אלוביץ' הבהירו לו כי אם ראש הממשלה ורעייתו יכעסו על הסיקור בוואלה, הדבר יפגע בהחלטות רולגטוריות הנוגעות לחברת בזק. בהמשך תירוש שאלה "מה נאמר על הסיבה שצריך להיענות לדרישות על שרה נתניהו?", וישועה התעכב מעט במענה. בשלב זה עורך דינו של נתניהו, עמית חדד שישב באחורי האולם, הקניט את ישועה וקרא: "רגע, לוקח זמן להמציא".

14:10 - ישועה: "נזרק לי שהנזק יכול להיות מיליארדים"

 

ישועה נשאל בעדותו על הידע שהיה לו בנוגע ל"קשיים רגולטוריים" של שאול אלוביץ' מול משרד התקשורת - וענה שידע עליהם וכי אלוביץ' בעצמו סיפר לו על כך. "הוא אמר בתקופת ברגר (מנכ"ל משרד התקשורת לפני מומו פילבר - ג"מ) וארדן (שהיה שר התקשורת) שהם מממרים לו את החיים. בשבוע מסוים הוא אמר 'תוריד את הידיעה הזו כי הוא צריך לחתום לי מחר על yes".

עו"ד יהודית תירוש, חברת צוות התביעה, שאלה את ישועה מה נאמר לו בנוגע לסיבות להתערבות בסיקור, והוא ענה כי לצד ההסבר ש"האתר שמאלני", נאמר לו לא פעם שמדובר ב"תקופה רגישה" בנוגע לעניינים הרגולטוריים של עסקי אלוביץ'. "שאול אמר לי 'לא אכפת לי מעיתונות לא מכלום, אני צריך שיחתום לי'", העיד ישועה - שביקש "לא לתפוס אותו במילה" וכי מדובר ב"רוח הדברים". הוא הוסיף: "כשאמרתי שהחברה נהרסת או המערכת נהרסת הוא אמר לי שוואלה זה גרם, ובזק זה מאה טון, כדי להבהיר לי שוואלה זה לא חשוב". תירוש שאלה מה נאמר לו שיקרה אם לא ייענה לדרישות, וישועה השיב: "נאמר שייגרם נזק עצום כי אז הוא 'לא יחתום לי, כן יחתום לי'. יכול להיות שנזרק לי מיליארדים".

14:00 - הכינוי של אלוביץ' לנתניהו: "הגדול מירושלים"

 

מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה נשאל בעדותו על ההתערבות של בני הזוג נתניהו בסיקור של האתר, ואמר כי הוא עצמו לא שוחח עמם, אלא רק עם מתווכחים מטעמם: שאול ואיריס אלוביץ', ניר חפץ וזאב רובינשטיין. הוא אמר כי שאול אלוביץ' כינה בפניו את נתניהו "הגדול", "הגדול מירושלים" או פשוט "הוא".

ישועה העיד כי אלוביץ' "אמר 'הוא צריך לחתום לי', זה היה ברור לי שזה נתניהו – זה לא יכול להיות מישהו אחר. איריס הייתה בציר של שרה. היא הסתמסה איתי וכתבה: 'היא ביקשה, לה זה מאד חשוב'. רובינשטיין אמר 'זה חשוב לו, זה חשוב להם – לה במיוחד'. ניר לדעתי לא כתב לי ישירות אף פעם על הבוס שלו, אבל שאול היה מעביר לי מה ניר כתב לו: 'חשוב מאד לבוס שלי'.

ישועה נשאל על ידי התובעת יהודית תירוש אם גם יאיר נתניהו, בנו של רה"מ, העביר דרישות כלשהן, והשיב כי ניר חפץ העביר במספר פעמים צילומי מסך של התכתבויות בוואטסאפ עם יאיר נתניהו, "ושאול העביר לי את זה". ישועה הוסיף: "היו גם מקרים אחרים שביקשו ממני, לפעמים שאול, לפעמים איריס, שהם אמרו לי 'זה הילד, הוא מרעיל אותה, הוא משגע לה את הראש'".

13:35 - ישועה על הבקשות מנתניהו: "ינון מגל טרק את דלת המשרד שלי ואמר 'זה מטורף'"

 

מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה אמר בעדותו במסגרת תיק 4000 בבית המשפט המחוזי בירושלים כי "צריך להבין את טיב הבקשות של ראש הממשלה ומהותן, כדי להבין שגם אנשים כמו ינון מגל, שאוהב את ראש הממשלה, עזב את המשרד שלי בטריקת דלת ואמר 'זה מטורף'". לדבריו, "כולם במערכת אמרו לי שזו לא עיתונאות, זה טירוף, ושלא יכול להיות שאנחנו עושים כאלה דברים. ינון מגל אמר לי שזה 'נתעב', שזה 'תועבה'. היו מריבות וצעקות, לפעמים היו עולים אליי לחדר ויש צעקות ואני צועק. ריב יומי".

13:10 - ישועה: "סביב אירועים רגישים הלחץ מנתניהו ואלוביץ' הפך לאינטנסיבי"

מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה אמר כי הלחץ מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ובעלי השליטה בוואלה שאול ואיריס אלוביץ' "הפך לאינטנסיבי סביב אירועים רגישים, כמו בחירות". לדבריו, "הלחץ השתלב לפעמים גם באירועים רגולטוריים. נאמר לי במילים ברור שכשיש עניינים רגולטוריים, 'זו תקופה רגישה במיוחד'. לפעמים איריס אמרה להוריד משהו כי 'השבוע נתניהו צריך לחתום, הוא צריך לאשר לי'".

ישועה בבית המשפט, היום, צילום: אורן בן חקון ישועה בבית המשפט, היום | צילום: אורן בן חקון ישועה בבית המשפט, היום, צילום: אורן בן חקון

12:40 - ישועה: "היינו כבר מאולפים"

לאחר הפסקה של קצת יותר מחצי שעה התחדש הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים, שבו מעיד עד המפתח בתיק 4000, מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה. הוא המשיך לספר על ההתערבות לכאורה באופן הסיקור של האתר לטובת בני הזוג נתניהו, ואמר כי לניר חפץ, היועץ לשעבר של נתניהו שהפך לעד מדינה, הייתה "ציפייה ברורה" שעורכי האתר ימלאו את הבקשות ששלח להם.

"הוא היה שולח לנו כתבה ואפילו לא היה צריך לכתוב 'להוריד', הייתי מוריד. היה ברור במערכת היחסים ביני לבין ניר שאני צריך למלא מה שהוא מבקש", אמר ישועה, והוסיף: "היינו כבר מאולפים". הוא סיפר עוד שבמערכת וואלה קראו לאלוביץ' "הבוס" ולזאב רובינשטיין, שנחשב למתווך בין רה"מ לבין אלוביץ', קראו שם "הרוטוויילר".

12:00 - איריס אלוביץ' התפרצה: "כמה אפשר לשקר?"

 

בשלב מסוים בעדותו של ישועה התפרצה איריס אלוביץ', כאשר זה המשיך לתאר את ההתערבות לטענתו של בני משפחת נתניהו בסיקור באתר. כאשר אמר כי אסור היה על העורכים לפרסם תגובות בתוך הידיעות המדוברות, זו קטעה אותו וצעקה: "כמה אתה יכול לשקר?". עורכת הדין מיכל רוזן עוזר קמה מיד ושוחחה עם איריס, וישועה נצפה לוגם מכוס המים שלו. התובעת ליאת בן ארי שאלה את ישועה "האם הכל בסדר" - והוא ענה שכן. הדיון לאחר מכן יצא להפסקה. במקביל, עורכת דינו של נוני מוזס ביקשה לשחרר אותו, והשופטת אישרה זאת.

לפני ההתפרצות של איריס אלוביץ', סיפר ישועה כי הפניות מצד הזוג נתניהו היו חריגות בהיקפן. "כל גוף תקשורת מקבל פניות מגורמי הסיקור שלו. אף פעם זה לא בצורה כזאת מבחינה כמותית ואיכותית. במשך 10 שנים מה שקיבלתי מכול הפוליטיקאים האחרים יחד זה נכנס אולי לשבוע של בקשות שקיבלתי מרה"מ ואשתו. מבחינת האיכות זה לא היה ברמה של האינטנסיביות הזאת. פוליטיקאים מבקשים תגובה, אבל לא עריכה מלאה של העיתון מ-א' ועד ת' באותו יום על ידי פוליטיקאי".

11:45 - ישועה: "המאבק מול העורכים היה סיוט - רוב הבקשות מולאו"

השופט משה בר-עם שאל את מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה במהלך עדותו על ההתנהלות מול העורכים באתר החדשות, והוא השיב: "היה מאבק יומי, זה היה סיוט. בסופו של דבר 90 אחוז מהבקשות מולאו. לפעמים היו דברים שאי אפשר היה לעשות. רצו שנעשה כתבה על הטרדה מינית של אבנר הופשטיין אבל לא היו לזה שום סימוכין אז לא עשינו את זה".

11:40 - בני הזוג אלוביץ לא מסירים מישועה את המבט

בזמן עדותו של ישועה בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ לא הסירו ממנו את המבט. השניים ישבו במרחק זה מזה בעקבות הגבלות הקורונה, כך שכמעט לא הייתה אינטראקציה בין בני הזוג לאור כל מתן העדות, אולם כאשר עו"ד תירוש שאלה את ישועה "מה בני הזוג אלוביץ' חשבו על בנט?" - איריס קמה מכיסאה והסתודדה עם שאול.

 

 

שאול ואיריס אלוביץ שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט, היום | צילום: אי פי איי שאול ואיריס אלוביץ

11:10 – ישועה: "נדרשתי לזרוק את העורכת הראשית בגלל שנתפסה כמתנגדת של ראש הממשלה"

ישועה סיפר בעדותו על טיב היחסים עם שאול אלוביץ', שהיה בתקופה המדוברת באישום בעל השליטה בזק ובוואלה. "בהתחלה זה היה קשר קורקטי כשהוא נכנס ליו"ר הדירקטוריון. התייעצתי איתו. כל עוד וואלה הייתה חברה ציבורית הכל היה לחלוטין בתוך המתכונות הרגילות שהכרתי בוואלה ובזק, גופים מסודרים שעובדים לפי תוכניות עבודה. ברגע שהיא נמחקה (מהבורסה), לקראת סוף 2012 ועם השקת אולפן החדשות – בעצם התחיל להיות עניין גובר שלו מה שקורה בתוך מערכת החדשות. התחיל לבוא בבקשות לגבי אם ניתן לעלות ידיעה מסוימת, או למתן ידיעה מסוימת או להוריד אותה יותר מהר מהרץ הרגיל. בקשות שנוגעות לשיקולי עריכה בתחום החדשות באתר. הבקשות רובן ככולן נגעו לראש הממשלה ומשפחתו".

 

ישועה סיפר כי הבקשות של אלוביץ' עסקו גם בהורדת כתבות "שעשויות היו להצטייר כשליליות לרה"מ ורעייתו, ומצד שני להעלות כתבות שמציגות אותם באופן חיובי". לדבריו, הבקשות נגעו לנתניהו, רעייתו שרה, ו"לפעמים הבן". הוא הוסיף כי "היו גם בקשות להעלות בקשות נגד אנשים שונים שהיו אויבים פוליטיים של רה"מ". לדברי ישועה, "היה מאמץ מיוחד סביב נפתלי בנט. הרבה מאד חומרים הועברו אלינו והייתה דרישות לעלות סדרה שלמה של כתבות נגדו נגד אשתו. לא ניתן הסבר מלבד שזה מה שראש הממשלה מבקש. לא היה צריך להיות גאון גדול כדי להבין".

 

מנכ"ל וואלה לשעבר סיפר עוד כי את טלי בן עובדיה, העורכת הראשית של האתר, "שלחנו זמן קצר אחרי שהעסקנו אותה - בגלל שהיא נתפסה כמתנגדת לראש הממשלה כי היא כתבה משהו נגדו. נדרשתי להזיז אותה או לזרוק אותה". בזמן שישועה ענה על שאלות הקשורות ליחסיו עם אלוביץ' ודירקטוריון חברת בזק, שאול אלוביץ' נראה כותב לעצמו הערות על גיליון דפים. 

 

 

מתנגדי נתניהו מפגינים מחוץ לבית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי מתנגדי נתניהו מפגינים מחוץ לבית המשפט | צילום: אלכס קולומויסקי מתנגדי נתניהו מפגינים מחוץ לבית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

 , צילום: אלכס קולומויסקי צילום: אלכס קולומויסקי  , צילום: אלכס קולומויסקי
תומכי נתניהו מחוץ לבית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי תומכי נתניהו מחוץ לבית המשפט | צילום: אלכס קולומויסקי תומכי נתניהו מחוץ לבית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי

 , צילום: אלכס קולומויסקי צילום: אלכס קולומויסקי  , צילום: אלכס קולומויסקי

10:35 - התובעת מנסה להדגיש: הסיקור בוואלה היה חשוב לנתניהו

את תחילת עדותו של אילן ישועה כיוונה התובעת יהודית תירוש לחשיבות הסיקור באתר וואלה מבחינת נתניהו. זאת, על רקע טענות הסנגורים שוואלה היה אתר "זניח". ישועה טען בעדותו שהייתה חשיפה גדולה לאתר - ומכך לכאורה הייתה חשיבות גדולה יותר להשפעה על הסיקור באתר.

בשלב מסוים, כאשר ישועה תיאר פעם נוספת טבלה עם נתוני כניסה לאתרים השונים, עורך דינו של נתניהו בועז בן צור אמר שהנתונים כוללים לא רק את נתוני הצפייה באתר החדשות אלא גם בשירות המייל של וואלה. ישועה הגיב: "בחדשות, ynet הייתה קודמת לוואלה".

10:20 - הדיון התחדש עם עדות המפתח של אילן ישועה

הדיון במשפט נתניהו התחדש עם תחילת עדותו של עד המפתח בתיק 4000, מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה. את ישועה חוקרת עו"ד יהודית תירוש, מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות ומובילת הצוות שעסק בתיק 4000. את עדותו פתח ישועה ברקע עצמי, וסיפר שעבד בעבר במט"ח ובאנציקלופדיה בריטניקה. הוא אמר שתפקידו כמנכ"ל "וואלה!", שבו החל ב-2006, היה הראשון שלו בתקשורת. "התוכן של התפקיד בוואלה זה מלקבוע את החזון והאסטרטגי של החברה, דרך הניהול השוטף וכלפי הדירקטוריון והשוק", אמר.

 

10:05 - נתניהו יצא מבית המשפט

 

ראש הממשלה לא המתין זמן רב ויצא מאולם בית המשפט מיד לאחר שהתובעת בן ארי סיימה את דברי הפתיחה שלה. נתניהו, נזכיר, קיבל פטור מהשופטים להיות נוכח בעדות הראשונה שתישמע בשלב ההוכחות, זו של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו יוצא מאולם , צילום: אורן בן חקון ראש הממשלה בנימין נתניהו יוצא מאולם | צילום: אורן בן חקון ראש הממשלה בנימין נתניהו יוצא מאולם , צילום: אורן בן חקון

 

10:00 - הסתיימו דברי הפתיחה של התובעת בן ארי, הסנגורים ביקשו להגיב וסורבו

 

דברי הפתיחה של התובעת במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ליאת בן ארי הסתיימו. עורך דינו של נתניהו, בועז בן צור, ביקש להגיב לדבריה בטענה ש"הדברים חרגו מהמסגרת שמקובלת לדברי פתיחה, שזה להציג את עיקר הראיות". השופטת סירבה והשיבה כי "עברנו את דברי הפתיחה, אנחנו לא שומעים עכשיו תגובות אלא מתחילים לראות את הראיות". גם עורכי דינם של הנאשמים האחרים ביקשו להגיב וסורבו. בן ארי טענה בדברי הפתיחה, בין היתר, כי "פעולותיו השלטוניות של נתניהו אפשרות לשאול אלוביץ' להחזיר חובות עתק לבנקים. ראש הממשלה השתמש בכוחו השלטוני כדי לקדם את מאווייו האישיים. מדובר בתיק משמעותי וחמור בתחום השחיתות השלטונית".

לצפייה בנאומה המלא של ליאת בן ארי לחץ כאן

 

09:58 - נתניהו מצחקק, מחייך - וכותב הערות לעורך דינו

 

נתניהו שילב ידיים פעם נוספת והזיז את מבטו לעתים תכופות בין ליאת בן ארי, עורך דינו עמית חדד והמסך עליו מוקרן הדיון. במקביל ולאורך כל הדיון, הוא נראה מקיים שיחות קטנות עם עו"ד חדד. נתניהו ציחקק במקביל לאמירה של ליאת בן ארי: "המטרה הייתה השגת טובה אישית". נתניהו, יצוין, יושב באולם קרוב לבן ארי, בשורה השנייה. נתניהו הנהן לשלילה בראשו וחייך פעם נוספת. הוא נצפה כותב על פתק הערות לעו"ד חדד.

09:50 - התובעת על תיק 4000: "דרישות בלתי נפסקות מצד נתניהו ובני משפחתו"

 

התובעת בן ארי אמרה בנאום הפתיחה שלה כי "נאשם 1 (נתניהו) על פי כתב האישום ביקש להשתמש בכוחו השלטוני על מנת לקדם את מאווייו האישיים. הוא ידע מה האינטרסים של נאשמים 2 ו-3, (האלוביצים') ידע גם מהם האינטרסים של נאשם 4 – (נוני) וידע היטב מה הוא יכול לתת להם ומה הם יכולים לתת לו. וכמה זה חשוב גם לו וגם להם".

נתניהו בבית המשפט, הבוקר, צילום: ניברן ברודקאסט נתניהו בבית המשפט, הבוקר | צילום: ניברן ברודקאסט נתניהו בבית המשפט, הבוקר, צילום: ניברן ברודקאסט

על תיק 4000 הוסיפה בן ארי: "בוואלה – נאשם 1 וכן בני משפחתו, בידיעתו, פונים בדרישות בלתי פוסקות אל נאשמים 2 ו-3 (שאול ואיריס אלוביץ') בבקשות להתערבות באופן הסיקור. נאשמים 2 ו-3, כפי שעולה מחומר הראיות שיוצג בפני בית המשפט נענו לדרישותיו ועשו כל מאמץ כדי לממש אותן".

09:45 - בן ארי: "אם זו הייתה מערכת יחסית נורמטיבית, למה ניסו להשמיד ראיות?"

 

בדברי הפתיחה שלה התייחסה התובעת ליאת בן ארי לטענות ההגנה של הנאשמים בתיק 4000, ולפיהם מערכת היחסים בין נתניהו לבני הזוג אלוביץ' היו נורמטיביים ולגימטיים. "הטענה לקיומה של מערכת יחסים נורמטיבית ולגיטימית בין הנאשמים אינה עולה בקנה אחד עם העובדה שהנאשמים שאול ואיריס אלוביץ' דאגו להשמיד ראיות המעידות עליה".

9:42: נתניהו מאזין לתובעת בידיים שלובות

בזמן נאום הפתיחה של התובעת ליאת בן ארי נצפה ראש הממשלה בנימין נתניהו מסתכל עליה בריכוז, כשהוא יושב בידיים שלובות ליד עורכי דינו.

09:40 - התובעת על "החוט המקשר בין האישומים"

 

התובעת ליאת בן ארי אמרה בנאום הפתיחה שלה: כי קיים "חוט המקשר בין האישומים" נגד נתניהו. "האישומים, ובעיקר שני האישומים הראשונים, אך לא רק, עוסקים באותם העולמות: כוח שלטוני שיש לראש הממשלה, אנשי עסקים מרכזיים המחזיקים בגופי תקשורת, מערכות בחירות, רצונו של נאשם 1 להשיג סיקור תקשורתי מוטה לטובתו. האישומים עוסקים בנקודת המפגש, בהצטלבות, בין רצונם של אנשי העסקים ליהנות מן הכוח השלטוני העצום שבידי ראש הממשלה, עם רצונו של ראש הממשלה לייצר לעצמו דלת פתוחה להשפעה על גופי התקשורת המרכזיים של מדינת ישראל".

 

 לדבריה, "התיק שנמצא היום בפני בית המשפט הוא תיק משמעותי וחמור בתחום השחיתות השלטונית. נאשם 1, ראש ממשלת ישראל, עשה לפי כתב האישום שימוש פסול בכוח השלטוני הרב שהופקד בידיו, בין היתר על מנת לדרוש ולהפיק טובות הנאה פסולות מבעלים של כלי תקשורת מרכזיים בישראל לשם קידום ענייניו האישיים - לרבות כשעמד לנגד עיניו רצונו לשוב ולהיבחר".

לדבריה, הנאשמים האחרים - נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' - "הם אנשי עסקים מרכזיים ומשמעותיים במשק הישראלי, ששלטו בכלי תקשורת". היא הוסיפה כי "כתב האישום כולל שלושה אישומים ממוקדים ומפורטים. הוא כולל ראיות ישירות ונסיבתיות - הקלטות שיחה, הודעות וואטסאפ ומסרונים".

בן ארי הוסיפה, כי נתניהו ידע מה האינטרסים של הנאשמים האחרים (נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ'), וידע היטב מה הוא יכול לתת להם ומה הם יכולים לתת לו. הוא ידע כמה זה חשוב גם לו וגם להם".

 

ליאת בן ארי בבית המשפט, הבוקר, צילום: ניברן ברודקאסט ליאת בן ארי בבית המשפט, הבוקר | צילום: ניברן ברודקאסט ליאת בן ארי בבית המשפט, הבוקר, צילום: ניברן ברודקאסט

במקביל לפתיחת השלב שבו יישמעו העדויות הרבות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, ראשי המפלגות השונות מגיעים בזה אחר זה לבית הנשיא כדי להמליץ על המועמד מטעמם לראשות הממשלה הבאה.

שלב ההוכחות: לב המשפט

 

שלב ההוכחות הוא הלב של המשפט. זהו החלק שבו הפרקליטות מנסה להוכיח את מה שהיא מייחסת לנאשמים בכתב האישום באמצעות שורת עדי התביעה שיעלו בזה אחר זה ותציג את הראיות שנאספו במהלך החקירה.

 

תומכי ראש הממשלה מפגינים בעד נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי תומכי ראש הממשלה מפגינים בעד נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי תומכי ראש הממשלה מפגינים בעד נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי

 

ישועה נחשב עד מפתח עבור הפרקליטות. לטענתה, איש העסקים שאול אלוביץ' קיים יחסי שוחד עם ראש הממשלה, והפעיל לחץ כבד ומתמשך על ישועה ובאמצעותו גם על הכתבים והעורכים באתר "וואלה!" כדי להיענות לדרישות אופי הסיקור של נתניהו ובני משפחתו. כתוצאה מכך, לפי כתב האישום, ישועה הנחה את עובדי האתר להיענות לדרישות ולשנות פרסומים באתר באופן שתאם את הדרישות של ראש הממשלה ובני משפחתו.

 

ישועה מעולם לא נחקר באזהרה, אך כשמסר את עדותו בחקירה של פרשת בזק שממנה התפתחה בהמשך פרשת 4000, הוא מסר לחוקרים מידע וראיות רבות ששימשו בהמשך לביסוס החשדות בתיק נגד נתניהו. למעשה, ישועה סיפק מיוזמתו מידע רב שלא היה ידוע לחוקרים, כמו מסמכים, הקלטות והתכתבויות בוואטסאפ - ושפך אור על הפרשה. הוא צפוי להעיד בפני השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה ברעם ועודד שחם במשך כמה דיונים ארוכים.

 

הפרקליטות חילקה את העדים מטעמה לכמה קבוצות. לאחר ישועה, בקבוצה הראשונה של העדים צפויים להגיע בין היתר אבירם אלעד, שהיה עורך "וואלה!" בתקופה הרלוונטית, בכירה נוספת בשם מיכל קליין, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר אבי ברגר, הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר דרור שטרום, עד המדינה ניר חפץ, שהיה יועץ למשפחת נתניהו ועד המדינה שלמה (מומו) פילבר, שהיה מנכ"ל משרד התקשורת ומקורב לנתניהו. בהמשך יעלו עדים שיתייחסו גם לפרשיות האחרות.

 

מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח בית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח בית המשפט | צילום: אלכס קולומויסקי מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח בית המשפט, צילום: אלכס קולומויסקי

טענות הפרקליטות בתיק 4000

לפי כתב האישום שהגישה פרקליטות מיסוי וכלכלה, אלוביץ', שהיה בעל השליטה ב"יורוקום", החזיק באמצעותה בכמה חברות ציבוריות כולל בזק. הוא עמד גם בראש הדירקטוריון של בזק ונשא משרות בחברות אחרות כולל "וואלה! תקשורת". בין 2012 לינואר 2017, טוענת הפרקליטות שנתניהו היה בעל הסמכות להעניק אישורים והיתרים לפעולות עסקיות שונות שבוצעו על ידי קבוצת בזק מתוקף תפקידו כראש ממשלה ולאחר מכן גם שר התקשורת, והייתה לו יכולת השפעה על נושאים שלטוניים שנוגעים לבזק.

במקביל, לשאול אלוביץ' הייתה יכולת כבעל השליטה בבזק להשפיע על אופי וטיב הפרסומים החדשותיים באתר "וואלה". הסיקור התקשורתי, כך לפי הפרקליטות, היה בעל משמעות רבה לנתניהו ולבני משפחתו, והוא ייחס לו חשיבות מכרעת לעתידו הפוליטי.

הפרקליטות טוענת כי בין נתניהו ואלוביץ' נוצרו על הרקע הזה יחסי שוחד ("תן וקח") שהתבססו על ההבנה המשותפת כי כל אחד מהם מחזיק באינטרס משמעותי שלצד השני יש את היכולת לקדמו. היחסים התאפיינו בקשר אינטנסיבי והדוק שהתנהל באופן ישיר או באמצעות מתווכים. ראש הממשלה ומשפחתו הפנו לבני הזוג אלוביץ' דרישות שונות בעניין אופי הסיקור ב"וואלה!", ואף הציגו דרישות לסיקור של יריביו הפוליטיים של נתניהו. בני הזוג אלוביץ' הפעילו לחץ כבד ומתמשך על המנכ"ל ישועה שכתוצאה מכך הנחה עורכים וכתבים באתר לשנות את הפרסומים באופן התואם את הדרישות של נתניהו ובני משפחתו. בפרקליטות טוענים כי בני הזוג אלוביץ' נענו לדרישות של נתניהו ועשו כל מאמץ כדי לממשן. בפעמים רבות, כך נטען, ההשתדלות נשאה פרי.

במסגרת יחסי ה"תן וקח", הפעיל נתניהו את כוחו וסמכויותיו כעובד ציבור, כדי לקדם נושאים שאלוביץ' היה מעוניין בהם עבור עצמו, עבור בזק או בשביל חברות של "יורוקום". במקביל לדרישות שהפנה לזוג אלוביץ', נתניהו עסק במספר מקרים בעניינים רגולטוריים של אלוביץ', וביצע פעולות שקידמו אינטרסים משמעותיים שלו שהיקפם נאמד בסכומי עתק. עוד נטען כי נתניהו עשה פעולות שונות לטובת אלוביץ' בתמורה לטובת הנאה שלקח מבני הזוג בדמות הסיקור, תוך שנהג במשוא פנים והעמיד את עצמו בניגוד עניינים בין תפקידיו הציבוריים לבין ענייניו הפרטיים, ותוך סטייה מהשורה.

 

הפרקליטות טוענת כי גם נתניהו וגם אלוביץ' הסתירו את מערכת היחסים ביניהם. נתניהו עשה כן מול שורת גורמים רשמיים ומסר להם מידע חלקי ומטעה, בזמן שבני הזוג אלוביץ' אף השמידו ראיות בניידים והורו לישועה המנכ"ל לפעול באופן דומה, בנוסף להנחיה למסור גרסאות כוזבות בנוגע למעורבותם בשינוי הפרסומים בוואלה, וביחס לקשר שלהם עם נתניהו וההתערבות שלו בסיקור.

במסגרת הפשרה נתניהו נאשם בלקיחת שוחד ובעבירות מרמה והפרת אמונים. איש העסקים שאול אלוביץ' נאשם במתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה, פעולה ברכוש אסור וגרימת פרט מטעה בדיווח מיידי כדי להטעות משקיע סביר. רעייתו, איריס אלוביץ', נאשמת במתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה.

 

טענות ההגנה

במענה לכתב האישום שהוגש לבית המשפט באמצעות סנגוריו של נתניהו בועז בן צור ועמית חדד, ראש הממשלה כופר באישומים שמיוחסים לו - וטוען שלא עבר כל עבירה פלילית. "מבקשת המדינה, כחידוש חסר תקדים, לייסד אישום לפיו היענות חריגה לבקשות סיקור מטעם איש פוליטי מהווה מתת (טובת הנאה לאיש ציבור - ג"מ), היא מושחתת ושוחדית", טוענים עורכי הדין של ראש הממשלה. צוות הסנגורים טענו שהאישום נעשה על דרך ההיסק, וכי הפרקליטות לא טענה להסכמה בין שני הנאשמים, לא בעל פה ולא בכתב.

נתניהו מגיע לבית המשפט, הבוקר, צילום: ניברן ברודקאסט נתניהו מגיע לבית המשפט, הבוקר | צילום: ניברן ברודקאסט נתניהו מגיע לבית המשפט, הבוקר, צילום: ניברן ברודקאסט

לפי נתניהו, המדינה מבקשת ליצור זיקה של ניגוד עניינים בין אישי ציבור לגוף תקשורת שמסקר אותו, שלא הוכרה בעבר במשפט ולא נמצאת בשאלוני ניגוד העניינים. עוד נאמר כי "המאשימה מתיימרת לצעוד ובגסות עמוק לתוך המתחם הרגיש בין אישי ציבור לבין התקשורת". ראש הממשלה טען כי הפניות של דובריו לדרגים בכירים בכלי תקשורת לא היו בגדר דרישות, אלא על פי רוב פניות סטנדרטיות. "הניסיון להפליל התנהגות זו הוא בעל השלכה על חופש הביטוי", כתבו עורכי הדין. עוד נטען כי הפעולות הרגולטוריות שיוחסו לנתניהו באישום, הסתכמו במתן חתימה טכנית בעיקרה אחרי בדיקה מעמיקה על ידי שורת גורמי מקצוע.

סנגורו של אלוביץ', עורך הדין ז'ק חן, טען בתגובה לכתב האישום כי "בינו לבין רה"מ נתניהו לא התקיימו יחסי שוחד. לא עלה בדעתו שבכך שהוא נענה לפניות בנוגע לסיקור רה"מ ובני משפחתו באתר 'וואלה!' שבבעלותו, או בכך שמיוזמתו הוא נתן את דעתו לסיקור האמור הוא למעשה נתן שוחד". לדבריו, ההתערבות תאמה את תפיסותיו ועמדותיו של אלוביץ', והייתה בעיקרה ניסיון לאזן, להשקפתו, את הקו הפוליטי של האתר ואת "הקו השלילי הקיצוני, הקטנוני והמקומם", כלשונו, שננקט נגד רה"מ נתניהו ובני משפחתו.

"פעולותיו של מר אלוביץ' לא נעשו על-ידו בעד פעולה הקשורה בתפקידו של ראש הממשלה נתניהו", השיב הסנגור חן. "הוא לא קיבל הטבות רגולטוריות, ולא נהנה שלא כדין מ'פעולות שלטוניות טריוויאליות ומחויבות על פי דין', שנתניהו עשה במסגרת תפקידו על בסיס עבודת גורמים מקצועיים, המלצתם ובנוסח שהועבר אליו לחתימה". גם רעייתו של בעל השליטה, איריס אלוביץ', כופרת באשמה.

עורכות דינו של נוני מוזס, שתיק 2000 מייחס לו הצעת שוחד, כתבו במענה לאישום: "מוזס דוחה ומכל וכל את הטענה כי הציע והבטיח שוחד לנתניהו. האמירות המסויימות בשיחה בעניין חוק - נאמרו כחלק משיח לגיטימי שמהותו 'לובינג' שבין מחוקק לכלי תקשורת - שיח שנהוג לקיים עם מחוקקים ומקובל במדינה דמוקרטית.

"ייחוס עבירה למוזס באישום, בגין אמירות מסוימות בשיחה, הינו ייחוס ראשוני תקדימי הסותר מושכלות ראשוניים לפיו שיח כזה בין פוליטיקאים וגורמים ציבוריים לאנשי תקשורת הוא שיח לגיטימי שאינו נבחן בשדה של המשפט הפלילי. האישום מתבסס על פרשנות שגוייה של האמירות. הגבלת 'ישראל היום' בחקיקה לא היה אינטרס פרטי של מוזס אלא הוא אינטרס ציבורי מהמעלה הראשונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות