אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריסת אלפא פלטינום: שנתיים מאסר לעמי סגל שהודה בהונאת משקיעים

קריסת אלפא פלטינום: שנתיים מאסר לעמי סגל שהודה בהונאת משקיעים

סגל, לפי הסדר הטיעון, עשה שימוש בכ-40 מיליון שקלים שגייס לקרנות השקעה זרות שבשליטתו, כדי לפרוע חובות מול הבנקים, לרכוש ני"ע עבור עצמו ולפדות השקעות של משקיעים נוספים שגייס. סגל: "לוקח אחריות מלאה"

06.04.2021, 08:36 | תומר גנון

עמי סגל, בעל השליטה לשעבר בקבוצת החברות הבינלאומית פורום ובית ההשקעות אלפא פלטינום שקרס, ירצה עונש של שנתיים מאסר בפועל וישלם קנס של 70 אלף שקל, לאחר שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות של כ-40 מיליון שקלים והלבנת הון.

קראו עוד בכלכליסט

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, בני שגיא, אימץ אתמול (ב') את הסדר טיעון שאליו הגיעו פרקליטיו של סגל, עו"ד עודד סבוראי וסיון האוזמן, עם הפרקליטות, שבמסגרתו נמחקה בין היתר עבירות הגניבה שיוחסו לו בכתב האישום המקורי. "אני לוקח אחריות מלאה ומצטער על איך שהדברים התנהלו", אמר סגל לבית המשפט בטרם מתן גזר הדין.

עמי סגל עמי סגל עמי סגל

על פי גזר הדין, בשנים 2013-2010 גייס סגל עשרות מיליוני שקלים ממשקיעים לשתי קרנות זרות שבשליטתו בהתבסס על הבטחות כוזבות כי כספם יושקע ביעדים קונקרטיים בחו"ל, על ידי קרנות השקעה בינלאומיות ובעלות מוניטין או על ידי מומחים ידועי שם. במקרים אחרים הובטח כי הכספים יושקעו בפרויקטים של נדל"ן בישראל.

בפועל, העביר סגל חלק ניכר מהכספים לתפעולן השוטף של שורה של חברות פרטיות בשליטתו, לפירעון חובות פרטיים שהיו לו מול בנקים, לרכישת ניירות ערך בעבור עצמו ולשימושים פרטיים אחרים, או לפדיון השקעותיהם של משקיעים נוספים שגייס. סגל פעל בדרכים שונות כדי להסוות את אופיין האמיתי של פעולותיו מהגורמים שסביבו ומהמשקיעים ולהציגן כלגיטימיות.

"נתתי משקל בין היתר לחומרת המעשים, לרמת התחכום שאפיינה אותם, לשיטתיות, וכן להיקף הסכומים המדוברים (כ-40 מיליון שקלים)", כתב השופט שגיא. "באופן רגיל אם היה מדובר בהטעיית 'צרכני קצה', ברור כי הענישה הראויה הייתה צריכה להיות גבוהה מזו שבהסדר. אלא שבמקרה זה יש טעם בטיעון לפיו 'קורבנות העבירה' היו גורמים מקצועיים שפעלו בשוק ההון, ולא בהטעיית צרכן קצה שהיא מטבעה חמורה יותר".

שגיא הוסיף כי: "נתתי משקל לטיעוני עורך דינו סבוראי, המבוסס בראיות, לפיו הקמת הקרנות לא נעשתה בכוונת מרמה, ואלה פעלו במשך שנים בצורה תקינה, עד למעשים המתוארים בכתב האישום. יש הבדל בין אופרציה מרמתית מיסודה לבין אופרציה עסקית לגיטימית, אשר במרוצת הדרך משמשת גם לביצוע פעולות בעלי היבט מרמתי".

את מחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מסוי וכלכלה) ייצג עו"ד נועם רותם. התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ני"ע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות