אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן ההשקעות CVC הגישה הצעה לרכישת טושיבה ב-20 מיליארד דולר צילום: איי פי

קרן ההשקעות CVC הגישה הצעה לרכישת טושיבה ב-20 מיליארד דולר

הפייננשל טיימס דיווח על ההצעה של הקרן האירופית, וטושיבה ציינה כי בכוונתה לשקול אותה בישיבת דירקטוריון בהמשך היום; בחברה מתעניינות גם חברות השקעה נוספות, והקרב הפוטנציאלי עשוי להוביל לעסקת הרכישה הגדולה ביותר בשוק היפני; בעקבות ההודעה הופסק המסחר במניית טושיבה, ולאחר שחודש הגיבה בזינוק של 18.3%

07.04.2021, 09:55 | חדשות חוץ

הקרן האירופית CVC קפיטל פרטנרס הגישה הצעה בגובה 20 מיליארד דולר לרכישת טושיבה. בכך היא מצטרפת ל-KKR ולחברות פרייבט אקוויטי אחרות, בקרב פוטנציאלי שעשוי להוביל לעסקת הרכישה הגדולה ביותר בהיסטוריה של יפן, - כך מדווח הפייננשל טיימס המתבסס על אנשים המעורים בנושא.  

קראו עוד בכלכליסט

העסקה שעלתה לדיון כוללת את הפיכת טושיבה לחברה פרטית. החברה היפנית עברה טלטלות רבות מאז נחשף ב-2015 כי ניפחה הכנסות. שנתיים לאחר מכן היא הייתה על סף פשיטת רגל בעקבות קריסת החטיבה הגרעינית שלה בארה"ב.

הדיווח על הצעת הרכישה הוביל לעצירת המסחר במניות טושיבה הבוקר בטוקיו, לאחר קפיצה בביקושים - בהמשך המסחר חודש והמניה ננעלה בקפיצה של 18.3%. על פי הדיווח, CVC מתכננת להקים קונסורציום עם שותפיים נוספים כדי לממן את העסקה. מ-CVC שבסיסה בלוקסמבורג, סרבו להגיב על הדיווח. מטושיבה נמסר בעקבות הדיווחים כי בכוונתם לבחון בזהירות את ההצעה בפגישת דירקטוריון שתתקיים בהמשך היום.

רשימת בעלי המניות של טושיבה מורכבת במידה רבה מקרנות זרות, שמקוות לרשום רווח ממכירה של החברה בפרמיה גבוהה. המשקיעים האקטיביסטיים כוללים את הקרן הסינגפורית אפיסימו, שהיא בעלת המניות הגדולה ביותר ומפעילת הלחץ העיקרית על המנכ"ל נובאקי קורומאטאני להגדיל את הרווחים. קורומאטאני מונה לתפקיד לפני שלוש שנים ומאז נקלע למחלוקות מתמשכות עם בעלי המניות.

בכל מקרה מכירת טושיבה לקרן פרייבט אקוויטי זרה תצטרך לזכות גם באישור הממשלה היפנית. אולם, רכישה כזו נחשבת לרגישה במיוחד מכיוון שהיא מפעילה את תחנות הכח הגרעיניות במדינה. אם היא אכן תצא לפועל היא תהווה את אחת מהרכישות הממונפות הגדולות ביותר מאז פרוץ המשבר הפיננסי ב-2008. 

בשנה שעברה גייסה CVC קרן בגובה 21 מיליארד יורו עבור עסקאות באירופה ובאמריקה, וכן קרן נפרדת בגובה 4.3 מיליארד דולר לאסיה, כך לפי אתר החברה. עם זאת, עסקת טושיבה תהיה שונה מסוג העסקאות הרגיל של החברה באזור, במסגרתן היא לרוב רוכשת חברות בשווי של בין 250 מיליון דולר עד 1.5 מיליארד דולר. בפברואר רכשה החברה אחזקת רוב בחטיבת מוצי הטיפוח של שיסיידו. עסקאות נוספות שלה כוללות רכישת אחזקה בשווי 365 מיליון פאונד בטורניר הרוגבי Six Nations ואחזקה בשתי חברות בריטיות שפיתחו את התוכנות שאחראיות לארגון מבצע החיסונים בממלכה.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות