אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אילן ישועה מסביר: כך התחלתי להקליט שיחות עם האלוביצ'ים צילום: רפי קוץ

אילן ישועה מסביר: כך התחלתי להקליט שיחות עם האלוביצ'ים

יום הדיונים השלישי בשלב ההוכחות בתיק 4000 המשיך לספק דרמות כמו בשני הימים הקודמים. ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר הסביר מה עשה אחרי התכתובות הקשות בינו לבין הבעלים, שאול אלוביץ', "הבנתי שרמת הכעס והלחץ שלו בשיא. וזה כמובן משליך על הדרך שאני מוריד למטה את ההנחיה לקבור ידיעה"

07.04.2021, 16:56 | משה גורלי
"אני אהרוג אותך, תוריד את הידיעה מיד, זה ימנע את אישור yes. מה הבנת בזמן אמת מהתכתובת הזו?" השאלה הזו של התובעת, יהודית תירוש, חתכה היישר אל ליבת הסיפור הגדול, אל התכלית הגדולה, לכאורה בשלב זה, של שעבוד האתר למשפחת נתניהו. מנכ"ל וואלה לשעבר ועד התביעה אילן ישועה השיב: "ידעתי שמדובר באישור שמאפשר לבזק לקנות את המניות של yes שבידי יורוקום של שאול״. ומה הבנת ב״אני אהרוג אותך?״ ישועה: "שרמת הכעס והלחץ שלו בשיא. וזה כמובן משליך על הדרך שאני מוריד למטה את ההנחיה לקבור את הידיעה".

קראו עוד בכלכליסט

1. רק שלא נחטוף על זה

לאחר שישועה, בשני ימי עדותו הראשונים בתיק 4000, תיאר כיצד סייע לבוסים שלו להכפיף את האתר למשפחת נתניהו ועוזריה, וכיצד טלטלה אותו פגישת השיבוש הלילית שבה הונחה להשמיד טלפונים ותכתובות. הטלטלה העזה החזירה אותו בתשובה. הוא ״בגד״ במעסיקיו והחזיר את האתר למסלול העיתונאי הרגיל. זו היייתה נקודת הפתיחה להמשך הדרמה שנפרשה ביום השלישי.

אילן ישועה מגיע לבית המשפט (אמש), צילום: יואב דודקביץ אילן ישועה מגיע לבית המשפט (אמש) | צילום: יואב דודקביץ אילן ישועה מגיע לבית המשפט (אמש), צילום: יואב דודקביץ

לאחר שהתברר כי ישועה שחרר את האתר בטעות ממחוייבותו לבלפור - ייחוס שגוי של החקירה הפלילית לאלוביץ׳ - חזרה לקדמותה הציפייה להמשך השירות המתרפס. ועכשיו, בנוסף לשאול ואיריס, פנו ללחוץ עליו גם מנכ״לית בזק סטלה הנדלר ואור אלוביץ', בנם של שאול ואיריס.

״יש הסלמה נגד ביבי, זה טירוף, רק שלא נחטוף על זה״, נזפה בו הנדלר בשיחה מוקלטת שהושמעה באולם. אור: ״אני מבין שהתקבלה החלטה אצלכם שנחזיר את כספי יד 2 (מכירת יד2, עסקה שישועה תיווך וזיכתה אותו בבונוס עתק של 15 מיליון שקל – מ.ג.) בריבית דריבית״.

2. נזק לבזק

ובחזרה לתחילת 2015 שהייתה שנה דרמטית לשני השחקנים הראשיים בהצגה. לנתניהו היו בחירות במרץ, ולאלוביץ' הייתה חתימה להשיג, חתימת שר התקשורת המיוחלת על עסקת בזק-yes, שנתניהו לבסוף אישר וחתם ביוני 2015. ישועה נחקר על שיחותיו כאשר שני הפילים האפריקאים האלה, הבחירות והחתימה, נמצאים בחדר, במערכת וואלה ליתר דיוק, ומתחככים בעוצמה זה בזה. ישועה הסביר לאלוביץ' שבבחירות אי אפשר לצטט רק אחד, את ״הגדול״, צריך גם את ציפי לבני. אלוביץ' מוותר הפעם כי החתימה עדיין אינה דרושה בשלב זה. עדיין אין ׳הוצאות להורג׳.

ובכל זאת, אלוביץ' מסמן לו את הדרך ומזהיר שלא יסטה ממנה: ״הדברים האמיתיים עלולים להיפגע מאגו צדקנות ושטויות״. הדברים האמיתיים הם כמובן בזק. וגם: ״לכתבים הצדקנים לא ייגרם כל נזק לי ייגרם נזק״. ותירוש בפעם האלף: ״נזק למי?״ ״נזק לבזק״ חוזר ישועה בפעם האלף.

ולפעמים, בזכות ׳ישראל היום׳ נרשמה חריגה מהשורה. ישועה נדרש להסביר איך פורסם באתר סיפור הבקבוקים הממוחזרים של שרה נתניהו. ״ישראל היום היה הסמן הימני שלנו״, סיפר ישועה, ״נכון שאסור לי לעלות ידיעות ביקורתיות, אבל אם זה התפרסם שם השתמשתי בזה כהכשר והעליתי. אני צריך להיות יותר צדיק מהאפיפיור?״

3. ותודה לעו״ד ללוש מטבריה

״מה הנסיבות שהביאו אותך להקליט?״ שאלה תירוש. ישועה סיפר כיצד יד המקרה גלגלה אותו לזה, והגלגול הזה העשיר את התביעה בראיות הזהב של ההקלטות. אחרי הטלפונים של אפי נווה, יונתן אוריך ובעז גולן, קבלו את הטלפון של אילן ישועה. ולמי תודה ולמי ברכה – לעורך דין ללוש מטבריה.

וזה תקציר הסיפור. ביולי 2015 קיבל ישועה שיחת טלפון מעו״ד ללוש מטבריה שסיפר לו על האקר שהצליח לפרוץ לרשת הפנימית של וואלה, וישמח, תמורת תשלום מסויים, לספק מידע על חולשות ההגנה של המערכת. ישועה פנה למשטרה, ליחידת הסייבר של 433, שהציעה לו להקליט את השיחות הבאות עם ללוש. האייפון של ישועה לא התאים, והוא נאלץ להצטייד בטלפון נוסף, אנדרואיד עם אפליקציית הקלטת שיחות אוטומטית. סיפור ללוש דעך, אבל האלוביצ׳ים נשארו ומעכשיו החלו לדבר לאפליקציית ההקלטות החדשה. ״לא חלמתי להקליט״, העיד ישועה, ״ועכשיו יש לי את זה תחת היד, והיו הלחצים והצעקות על הסיקור המוטה. לא היה לי נוח שהקלטתי אותם״. וישועה לו חס רק על מוקלטיו, בני הזוג ובנם וסטלה הנדלר. גם על עצמו. ״לא היה לי נוח להקשיב לעצמי״, העיד, ״כי לפעמים דיברתי בצורה ירודה, מתחנף לבוס שלי קורא לכתבים בשמות גנאי. התהפכה לי הבטן. הצטערתי על היום שהבחור הזה פרץ לוואלה״.

4. אין מצב שהוא שמאלני

סלקציות הקבלה לוואלה בעידן ההוא הוכיחו עד כמה זוהם ועוות המונח ׳שמאל׳, עד השקר הפנטסטי הבלתי יאומן, שאין להעלות על הדעת את החיבור בין ׳שמאלן׳ ל׳קרבי׳. ישועה סיפר על מאמצי גיוס עורכים וכתבים לאתר. תהליך שפיקחו עליו שאול ואיריס אלוביץ' ובהמשך גם אנשי ראש הממשלה ניר חפץ ורן ברץ. ״החזרתי את אבירם אלעד לתפקיד העורך, הוא היה סא״ל בדובדבן כלומר ימני, סיפר ישועה ששכנע כך את הבוסים שלו: ״אמרתי שאין מצב שהוא שמאלני הוא רץ בג'בלאות״. ועל מועמד, אחר אלמוג בוקר, אמר: ״לא יכול להיות שהוא שמאלני הוא התנדב ליחידה קרבית. הוא אוהד הפועל אבל על זה אפשר לסלוח לו״.

שמאלני לא היה קריטריון הפסילה היחיד. גם עצמאות ועמוד שדרה. את טלי בן עובדיה אולץ ישועה להזיז כי הייתה דעתנית מדי ואיילה חסון לא התקבלה כי היא ׳אנ-מנאג׳אבל׳ (לא ניתנת לניהול). ינון מגל נשכר כיוון שהיה ימני מספיק אבל נפרדו ממנו כי היה עצמאי מדי. מגל הצטרף בהמשך למפלגה הכי ימנית בישראל ׳הבית היהודי׳ וישועה הסביר את הפרידה: ״אצלו זה לא היה קשור לדעות פוליטיות אלא לכך שלא מציית״. ומדוע יואב גולן נפסל: ״כי הוא יותר גרוע מבן כספית״.

5. אנחנו יכולים ללכת הביתה

גם הדיון היום כקודמו היה רצוף קטטות בין הסניגורים לתביעה. ושוב חזרה הטענה על כך שישועה מעיד על דברים שלא נשאל עליהם במשטרה ובריענון. פרקליטו של אלוביץ׳, עו״ד ז׳ק חן: ״פעם ראשונה אני רואה ושומע את כל הדברים האלה שאומר העד, אני לא מכיר משפט שבו סניגור שומע גרסה שמעולם לא שמע עליה. אנחנו יכולים ללכת הביתה כי אין בנו תועלת ואיננו יכולים להועיל ללקוחותינו. אנחנו חסרי אונים״. עו״ד מיכל רוזן-עוזר: ״אנחנו יושבים בהליך חריג לחלוטין. גם אנחנו וגם בית המשפט. כל מה שקיבלנו בריענונים זה שזה דברים שנאמרו ״ברוח הדברים״ של חקירותיו. מה זה ״ברוח הדברים״? הוא מדבר פה במשך דקות שלמות על דברים שבהודעות זה לא מופיע, ובריענונים זה הוחבא תחת הכותרת ׳ברוח הכללית של הודעותיו׳, זה להוסיף עוול על עוול״.

השופט ברעם הביע אמפטיה למצוקת ההגנה ופנה לתובעת: ״אני יכול להבין שיש שאלות הבהרה, אבל אני שומע יותר ויותר שאלות שאני רואה שהעד לא נשאל ולא נחקר עליהם במשטרה. עניינים שלא עלו בהודעות ולא עלו בריענונים״. וראשת ההרכב רבקה פלדמן-פרידמן הורתה לתירוש לא לשאול את ישועה שאלות בעניינים שלא נשאל עליהם בחקירתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות