אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירת התאחדות המלונות נגד רשות המסים בעניין דירות Airbnb תחכה לאחרי הקורונה צילום: עמית שעל

עתירת התאחדות המלונות נגד רשות המסים בעניין דירות Airbnb תחכה לאחרי הקורונה

בהתאחדות טוענים כי הרשות לא פועלת למסות משכירי דירות לתקופות קצרות, והדבר מהווה אפלייה ותחרות לא הוגנת ממנה סובלים המלונאים. בג"ץ הורה להתאחדות למשוך את העתירה בשל הטלטלה שספג ענף התיירות עקב הקורונה, ולבחון הגשתה מחדש לאחר שתעבור התקופה

07.04.2021, 18:09 | שלומית צור

משבר הקורונה שטלטל את שוק התיירות משפיע גם על המאבק שמנהלים המלונאים כנגד משכירי הדירות לטווח קצר: בג"ץ בראשות השופט ניל הנדל, החליט לא לדון בעתירה שהגישה התאחדות המלונות בישראל נגד רשות המיסים, בגלל השפעות הקורונה על הענף.

התאחדות המלונות קיבלה את המלצת בג"ץ למשוך את העתירה, ותחליט אם להגישה מחדש במועד מאוחר יותר בו יתבהר המצב בשוק התיירות.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת העתירה שהגישה ההתאחדות ביולי 2020, דרשה מרשות המיסים כי תפעל למסות את משכירי הדירות לטווח קצר באופן שווה לעסקים אחרים. עוד טענה התאחדות המלונות באמצעות משרד עוה"ד גורניצקי כי רשות המיסים אינה נוקטת בצעדים אפקטיביים לצורך הסדרת שוק השכרת הדירות לטווח קצר.

כתוצאה מכך, שוק זה הפועל כעסק לכל דבר, מגלגל מיליארדי שקלים בשנה מבלי שיהייה ממוסה, ונוצרת אפלייה פסולה כלפי בתי המלון המשלמים מיסים מלאים, ותחרות בלתי הוגנת בענף האירוח והתיירות בישראל. "תיקון עיוות ומציאות מפלה שיצרה מדינת ישראל בהזנחה מתמשכת של הסדרת שוק הדירות להשכרה לטווח קצר, בניגוד גמור למאמצי ההסדרה והחקיקה שנוקטות מדינות וערים בכל רחבי העולם", צוין בעתירה.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא היועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: יאיר שגיא היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא

בדיון, הדגישה רשות המיסים כי היא אוכפת במרץ את דיני המס על מפעילי דירות המושכרות לטווח קצר, וכי פקידי השומה מצויים בעיצומו של מהלך להגברת האכיפה בתחום באמצעות הכלים העומדים לרשותם, ואף הוקמה וועדה העוסקת בגיבוש כלים חדשים להתמודד עם המצב.

ניל הנדל: הטלטלות בשוק התיירות מקשות לפסוק סעד בעת הזאת

מבלי לדון בעתירה לגופה, הבהיר השופט ניל הנדל כי הטלטלות בשוק התיירות עקב משבר הקורונה מקשות לפסוק בעת הזאת סעד בעתירה, ולכן המליץ להתאחדות המלונות למשוך את העתירה ללא צו הוצאות עד להתבהרות המצב. בג"ץ הבהיר כי הוא מותיר לעותרים את הדלת פתוחה לחזור ולעתור, כאשר המציאות המושפעת ממגבלות הקורונה תתבהר וסערת הקורונה תדעך.

ההתאחדות הסכימה להצעת בג"ץ תוך שהיא מציינת כי שאיפתה היא שרשות המיסים תפעל נמרצות לאכוף נוהל מיסוי כלפי משכירי הדירות לטווח קצר, באופן שלא יהיה צורך בעתירה נוספת לאחר סיום משבר הקורונה.

דירות airbnb בכרם התימנים, תל אביב, צילום: עמית שעל דירות airbnb בכרם התימנים, תל אביב | צילום: עמית שעל דירות airbnb בכרם התימנים, תל אביב, צילום: עמית שעל

המאמצים להסדרת ענף השכרת הדירות לטווח קצר, מתקיימים במקביל גם בזירות אחרות. השבוע חשף "כלכליסט" כי במסגרת תביעה שהגישו שכנים בבניין ברחוב שלום עליכם 46 בתל אביב נגד שכניהם המשכירים דירות לטווח קצר, הורה בית משפט השלום בתל אביב

על קבלת עמדת היועץ המשפטי לממשלה בסוגייה עד חודש יולי, וזאת בשל השלכות הרוחב שיש בהכרעה האם השכרת דירות לטווח קצר בדירות מגורים תואמות את היתר הבנייה למגורים, והאם מדובר בפעילות המחייבת רישיון עסק. מלבד עמדת היועץ המשפטי לממשלה ביקש בית המשפט גם את עמדת היועץ המשפטי של עיריית תל אביב והוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות