אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הקורונה: ריכוז הפחמן באטמוספירה הגיע לשיא כל הזמנים צילום: בלומברג

למרות הקורונה: ריכוז הפחמן באטמוספירה הגיע לשיא כל הזמנים

לפי מחקר חדש בארה"ב, ריכוז הפחמן גבוה ב-50% מאשר בתחילת המהפיכה התעשייתית. לפי מחקר נוסף, ריכוז המתאן, גז חממה עוצמתי בהרבה מפחמן, רשם ב-2020 את הזינוק הגדול ביותר בהיסטוריה

08.04.2021, 10:23 | עומר כביר

למרות הירידה בפליטות בתקופת מגבלות הקורונה, ריכוז הפחמן באטמוספירה הגיע לשיא כל הזמנים, והוא גבוה ב-50% מכפי שהיה בתחילת המהפכה התעשייתית - כך לפי נתונים שמצאו מדענים מהמכון לאוקיינוגרפיה של אוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, נתונים של מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי של ארה"ב (NOAA) מצביעים שריכוז המתאן, גז חממה עצמתי הרבה יותר מפחמן, רשם ב-2020 את הזינוק הגדול ביותר בהיסטוריה המתועדת.

זיהום אוויר בגרמניה, צילום: רויטרס זיהום אוויר בגרמניה | צילום: רויטרס זיהום אוויר בגרמניה, צילום: רויטרס

לדברי המדענים, ריכוז הפחמן באטמוספירה, כפי שנמדד בתחנת הניטור במצפה מאונה לואה בהוואי, עמד במרץ על 417.15 חלקים למיליון (ppm). השיא הקודם שנמדד בתחנה, במאי 2020, היה 417.1 חלקים למיליון. הממוצע השנתי ב-2020 היה 413.94 חלקים למיליון, כאשר לפי הערכות הממוצע ל-2021 צפוי להיות 416.3 חלקים למיליון.

ריכוז הפחמן באטמוספירה משתנה לאורך השנה, ובדרך כלל יורד מעט באביב ובקיץ, כשצמחים ועצים בחצי הכדור הצפוני סופגים פחמן מהאטמוספירה, לפני שהוא שב ועולה בסתיו ובחורף. ואולם, המגמות ארוכות הטווח מצביעות על עלייה עקבית בריכוז הפחמן, שנגרמת בעיקר כתוצאה מפעילות אנושית. ב-2020, מגבלות הקורונה הובילו לירידה זמנית בפליטות הפחמן העולמיות, אך זו לא הספיקה על מנת להאט את עליית ריכוז גז החממה באטמוספירה.

"הפליטות אולי פחתו, אבל אנחנו עדיין פולטים הרבה פחמן דו-חמצני, והריכוז שלו באטמוספירה עתיד להמשיך ולגדול, וימשיך לגדול עד שנתקרב לאפס פליטות", אמר לגארדיאן פרופ' מרטין סיגרט ממכון גרנטהם לשינוי אקלים באימפיראל קולג' בלונדון. "דרכנו לאפס ברורה, מאתגרת והכרחית – ואנחנו חייבים לבצע את המעבר בדחיפות".

קרחונים נמסים בים הארקטי, צילום: AP קרחונים נמסים בים הארקטי | צילום: AP קרחונים נמסים בים הארקטי, צילום: AP

פרופ' סימון לואיס מיוניברסיטי קולג' לונדון הוסיף: "קל לשכוח באיזה היקף ובאיזה מהירות פליטות דלקי מאובנים משפיעות על כוכב הלכת שלנו. נדרשו יותר מ-200 שנה להגדיל את כמות הפחמן באמטמוספירה ב-25%, ורק 30 שנה להגיע ל-50% מעל הרמות בעידן הטרום-תעשייתי. אם מדינות יפעלו עכשיו לנתב את החברה לדרך בת-קיימא ולהפחתה דרמטית בפליטות, אנחנו יכולים להמנע מהאצה מסוכנת בהשפעות משבר האקלים".

עלייה השנתית הגדולה ביותר מתחילת התיעוד ב-1983

הנתונים על ריכוז הפחמן באטמוספירה התפרסמו במקביל לנתונים של NOAA, שלפיהם ריכוז המתאן באטמוספירה עלה ב-2020 ב-14.7 חלקים למיליארד (ppb). מדובר בעלייה השנתית הגדולה ביותר מאז החל התיעוד ב-1983. ריכז המתאן באטמוספירה עמד בסוף דצמבר שעבר עלל 1892.3 חלקים למיליארד, עלייה של 6% מאז תחילת המאה. 60% מפליטות המתאן, שנחשב לגז חממה עצמתי ב-28 מפחמן, מיוחסות לפעילות אנושית כמו פיתוח והפקת דלקי מאובנים.

ד"ר לורי ברוהווילר מ-NOAA אמרה לפייננשל טיימס שהעלייה בריכוז המתאן "מפתיעה ומטרידה". "אנחנו לא מצפים לרוב לקפיצה שנתית חדה כל כך", הוא הוסיפה. "הסיבות המדויקות לכך עדיין לא ידועות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות