אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המניה מאבו דאבי קפצה ב-70% ב-3 שבועות, ואף אחד לא מבין למה צילום: רויטרס

המניה מאבו דאבי קפצה ב-70% ב-3 שבועות, ואף אחד לא מבין למה

מניית חברת ההשקעות אינטרנשיונל הולדינגס (IHC) מטפסת כבר 12 ימים ברצף במסחר באבו דאבי, לשווי של מעל ל-40 מיליארד דולר; האנליסטים בשוק לא עוקבים אחריה, כשמרבית המניות בהן היא משקיעה מרוכזות באמירויות; הצמיחה נובעת בעיקר מתיאבון החברה לרכישות של חברות, תחת הנהגתו של היו"ר - אחיו של יורש העצר בדובאי

08.04.2021, 11:32 | חדשות חוץ

בכל קנה מידה הביצועים האחרונים של מניית אינטרנשיונל הולדינגס (IHC) היו מעולים למשקיעים: מניית החברה מאבו דאבי זינקה מאז ה-22 במרץ ביותר מ-70% ונהנתה מרצף של 12 ימים של עליות. על כן, שווי החברה טיפס לראשונה מעל רף ה-40 מיליארד דולר, שווי הגבוה אפילו מהבנק הגדול ביותר באמירויות.

קראו עוד בכלכליסט

אולם, החברה שנהנית מתמיכת המשפחה השלטת באבו דאבי, עם השקעות מגוונות החל מחברת חקר החלל ספייס X של אלון מאסק ועד לחברת דייג מקומית, אינה נועדה למשקיעים בעלי לב חלש.

נמל ראשיד בדובאי, החברה משקיעה גם בחברת דיג מקומית, צילום: Port Rashid נמל ראשיד בדובאי, החברה משקיעה גם בחברת דיג מקומית | צילום: Port Rashid נמל ראשיד בדובאי, החברה משקיעה גם בחברת דיג מקומית, צילום: Port Rashid

אך מרבית המניות בהן היא משקיעה מרוכזות באמירויות, אין אנליסט אחד שעוקב אחר החברה ומעטים מוכנים לנחש מה עומד מאחורי הזינוק הזה במחיר המניה.

"IHC אינה כל חברה אחרת", אמר ויז'אי ואלשה (Vijay Valecha), אסטרטג ההשקעות הראשי בחברת הייעוץ סנצ'ורי פייננשל מדובאי. "המניה אינה לפחדנים, שכן כל טעות בניהול עלולה לעלות ביוקר. המניה מתאימה למשקיעים שמחפשים צמיחה ומבינים את הסיכונים".

הצמיחה נובעת בעיקרה מהתאבון של החברה לרכישות. תחת הנהגתו של השייח תחנון בן זאייד אל נאחיאן, שהפך ליו"ר לפני כשנה, החברה קוטפת השקעות בתוך האמירויות העשירות מנפט ומחוצה להן. היא ניהלה נכסים בשווי 3.8 מיליארד דולר בסוף השנה שעברה, גבוה פי 4 מאשר שנה לפני כן. הרווחים עלו ב-159% ל-3 מיליארד דירהאם (821 מיליון דולר) ב-2020.

השייח הוא יועץ לביטחון לאומי באמירויות ואחיו של יורש העצר בדובאי. הוא גם מכהן כיו"ר רויאל גרופ – קונגלומרט מרכזי באמירויות – והוא בעל המניות הגדול ביותר ב-IHC.

אולם אין בכך להסביר את הזינוק בשווי המניות, והחברה עצמה לא ממהרת לספק הסברים. "איני יכול לומר הרבה", הגיב מנכ"ל החברה סעיד באסר שואב בריאיון טלפוני שקיים עם סוכנות בלומברג. לדבריו, החברה דבקה באסטרטגיית הרכישות שלה. "על בסיס חודשי יש לנו שתיים – שלוש או אולי ארבע עסקאות", ועסקאות נוספות נמצאות בשלב המו"מ, הוסיף.

IHC השקיעה בשנה שעברה ב-36 חברות חדשות, כך שמספר היישויות החוקיות הפועלות תחת הפורטפוליו שלה עומד על 97. החברה ערכה במטה שלה באבו דאבי מצגות למשקיעים, והתקיימו "כמה שיחות עם בתי ברוקראג' שעשויים להתחיל לכסות את המנייה ברבעון הנוכחי", הדגיש המנכ"ל.

ביום רביעי התחזקה המניה ב-2% למחיר של 86.15 דירהאם (המטבע של האמירויות), ומתחילת השנה היא זינקה ב-105%. לפי ואלשה רבות מהתכניות של החברה "הן נועזות ולעיתים מבלבלות את המשקיעים". אולם לדבריו, לחברה יש "הנהלה אגרסיבית למדי, ועד כה הם סיפקו את הסחורה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות