אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: נכשל הניסיון להקים ועד ראשון באמזון צילום: גטי אימג'ס

מסתמן: נכשל הניסיון להקים ועד ראשון באמזון

למרות הרוח הגבית מצד נשיא ארה"ב ביידן ופוליטיקאים נוספים, המתנגדים להקמת איגוד במחסני החברה באלבמה הבטיחו לעצמם רוב של יותר מ-50% מהקולות; עם זאת באיגוד עובדי חנויות הקמעונאות אומרים כי יפנו לערכאות משפטיות

09.04.2021, 18:40 | חדשות חוץ

המאבק על הקמת איגוד עובדים ראשון באמזון נכשל: לאחר ספירת רוב הקולות, המתנגדים להקמת איגוד במחסני החברה באלבמה הבטיחו לעצמם רוב של יותר מ-50%.

קראו עוד בכלכליסט

עד כה, 1,798 עובדים התנגדו להתאגדות תחת איגוד עובדי חנויות הקמעונאות, סיטונאות ובתי כלבו (RWDSU), לעומת 738 בלבד שתמכו בהתאגדות; בסך הכל הצביעו 3,215 עובדים - כ-55% מהעובדים שהיו זכאים להשתתף בהצבעה. כדי לדחות את בקשה ההתאגדות, אמזון נדרשה להשיג 1,608 קולות.

כ-500 מעטפות לא נספרו עדיין בעקבות טענות שהעלו שני הצדדים. לפי החברה, הם הגישו ערעור לגבי 300 מעטפות הצבעה, והאיגוד - לגבי 200. עם זאת ב-RWDSU טוענים ליחס שונה, של 4 ל-1 לטובת החברה, ואומרים כי יפנו לערכאות משפטיות.

הפגנה של עובדי אמזון על תנאי עבודה. ארכיון, צילום: אי פי איי הפגנה של עובדי אמזון על תנאי עבודה. ארכיון | צילום: אי פי איי הפגנה של עובדי אמזון על תנאי עבודה. ארכיון, צילום: אי פי איי

"המערכת שלנו שבורה, אמזון ניצלה זאת לגמרי ואנחנו קוראים למשרד העבודה לבדוק את ההתנהגות הלא חוקית והשערורייתית של אמזון במהלך הקמפיין", מסר נשיא האיגוד, סטיוארט אפלבאום. "אך אל תטעו, בכל זאת מדובר ברגע חשוב לציבור העובדים והקול שלהם יישמע".

המחסן של אמזון באלבמה, צילום: גטי אימג המחסן של אמזון באלבמה | צילום: גטי אימג'ס המחסן של אמזון באלבמה, צילום: גטי אימג

הניסיון להקים איגוד ראשון בקרב עובדי אמזון בארה"ב עורר עניין פוליטי רב, וכמה פוליטיקאים, רובם מהמפלגה הדמוקרטית, הביעו תמיכה או ביקרו במדינה. בחודש שעבר אף נשיא ארה"ב ג'ו ביידן קרא לעובדים באלבמה להגן על זכותם להתאגד.

היוזמה להקמת איגוד במחסנים בבסמר, אלבמה, שנפתחו לפני שנה, החלה בעובד המחסן דריל ריצ'רדסון (51) שפנה ביוני השנה שעברה ל-RWDSU מתוך כוונה להקים איגוד בקרב עובדי המחסן, זאת לאחר שראה כיצד מפטרים עובדי שלא עומדים ביעדי הפרודוקטיביות, והבין שהשכר נמוך משמעותית מאשר בתעשיית הרכב בה עבד לפני כן. הוא השיג את החתימה של יותר מ-3,000 עובדים שהיו נחוצים כדי להעלות את הנושא להצבעה, שהתקיימה בין 8 בפברואר ל- 29 במרץ.

עם זאת, באמזון פעלו בנחישות לערער על המאמצים. בפגישות עובדים שהנוכחות בהן הייתה חובה, בהודעות ודרך האינטרנט ענקית המסחר המקוון טענה כי היא מציעה שכר תחרותי והטבות, ואילו איגוד יגבה מהחברים מאות דולרים מבלי לבצע שינוי משמעותי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות