אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי מציע לארה"ב: הקפאה הדדית של מכסים לחצי שנה צילום: Boeing, Airbus

האיחוד האירופי מציע לארה"ב: הקפאה הדדית של מכסים לחצי שנה

נציב הסחר של האיחוד, ולאדיס דומברובסקיס, אמר כי תכלית המהלך היא להגיע לפתרון סביב המחלוקת על סבסוד למטוסים - מתוצרת בואינג האמריקאית ואיירבוס האירופית; מדובר למעשה בהצעה להאריך את ההקפאה עליה סוכם בחודש שעבר למשך ארבעה חודשים

10.04.2021, 15:09 | חדשות חוץ

האיחוד האירופי הציע לארה"ב לבצע הקפאה הדדית של מכסים בהיקף של מיליארדי דולרים וזאת למשך חצי שנה. העיתון הגרמני "דר שפיגל" הביא ציטוט בעניין מאת ולאדיס דומברובסקיס, נציב הסחר של האיחוד.


קראו עוד בכלכליסט:


יש לציין כי בחודש שעבר הסכימו הצדדים על הקפאה של ארבעה חודשים, וההצעה הנוכחית משגרת מסר לפיו האיחוד מעוניין להתפשר סביב העימות עם ארה"ב בנושא סובסידיות על מטוסים.


בואינג נגד איירבוס, צילום: Boeing, Airbus בואינג נגד איירבוס | צילום: Boeing, Airbus בואינג נגד איירבוס, צילום: Boeing, Airbus


דומברובסקיס אמר כי "הצענו להשעות את כל המכסים ההדדיים למשך שישה חודשים כדי להגיע לפתרון תחת משא ומתן. זה עשוי ליצור מרחב נשימה הכרחי לתעשיות ולעובדים בשני צדי האוקיאנוס האטלנטי".

בחודש שעבר הסכימו כאמור שני הצדדים על השעיית הצעדים שנגעו להטלת מכסים בסך 7.5 מיליארד דולר על ידי ארה"ב על מוצרים מהאיחוד, ומכסים בסך 4 מיליארד דולר שהטיל האיחוד האירופי על תוצרת אמריקאית. זאת בעקבות סכסוך ממושך בנושא הסובסידיות על מטוסי בואינג מתוצרת ארה"ב ואיירבוס מתוצרת אירופאית.


ולאדיס דומברובסקיס, נציב הסחר של האיחוד האירופי, צילום: רויטרס ולאדיס דומברובסקיס, נציב הסחר של האיחוד האירופי | צילום: רויטרס ולאדיס דומברובסקיס, נציב הסחר של האיחוד האירופי, צילום: רויטרס


הסכסוך החל ב-2004 כאשר הרשויות האירופיות טענו שבואינג קיבלה סובסידיה לא הוגנת בסך 19 מיליארד דולר. ממשלת ארה"ב העלתה טענה דומה, לפיה שנה קודם לכן קיבלה איירבוס סובסידיות מהאיחוד. בשנה שעברה הסלים הסכסוך, כאשר ממשל טראמפ הטיל מכסים על סחורות אירופיות, כולל גבינות, וויסקי ויין. האיחוד, מצידו, פעל באופן דומה.

דומברובסקיס גם אמר שהאיחוד האירופי יעקוב מקרוב אחרי צעדיו של הנשיא ג'ו ביידן במסגרת חוקי "קנו תוצרת ארה"ב", במסגרתם חוזים ציבוריים יינתנו בלעדית לחברות אמריקאיות.

לדבריו, "מטרתנו היא לדחוף לשוקי רכש שהיו פתוחים ככל הניתן בכל רחבי העולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות