אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל מחזיר את הבולשביזם צילום: עזרא לוי

בנק ישראל מחזיר את הבולשביזם

על קברניטי המשק, בממשלה, בכנסת, בבנק ישראל, בכל הדרגים, לפעול דווקא בעת הזאת להפחתת מיסים מיותרים

12.04.2021, 12:37 | רוני מזרחי, בשיתוף Dun's 100

 מוגש מטעם Dun's 100

קראתי לתומי את הדו"ח האחרון של בנק ישראל שפורסם במהלך חול המועד פסח ולרגל תום מגיפת הקורונה והשלכותיה הכלכליות העמוקות ושפשפתי את עיניי בתדהמה. האנליסטים של הבנק, מן הסתם בברכתו ובאישורו של הנגיד, ממליצים לממשלת ישראל הבאה לשקול העלאת מיסים, זאת על מנת לממן את הגרעון התקציבי האדיר שנוצר בתקציב המדינה בעקבות המדינה.

אז תגידו לי, השתגעתם לגמרי? האם התגעגעתם לעידן הבולשביזם והקומוניזם של ימי לנין, טרוצקי וסטאלין החשוכים בו השיטה הבדוקה הייתה לעשוק כמה שיותר את האזרח ולא לאפשר לו חופש פעולה כלכלי, וכל זאת בשם טובת המדינה שגם היא לא נכונה ובשם האידיאולוגיה שפשטה זה מכבר את הרגל האם באמת ובתמים אתם מאמינים שדווקא הכבדת היד על האזרחים, שממילא ספגו במהלך השנה האחרונה מכה בריאותית וכלכלית אנושה, היא זו שתוציא את המשק הישראלי מן הבוץ?

ובכן, קברניטי ופקידי בנק ישראל, ניסיון החיים הצנוע שלי בן עשרות השנים בעולם העסקים בכלל והנדל"ן בפרט, אומר בדיוק את ההיפך, כמו גם ההיסטוריה הכלכלית, הן בגוש הקומוניסטי שהלך בדרך כל בשר והן במדינות הדמוקרטיות הנאורות, שהוכיחה פעם אחר פעם שהכבדת המיסוי משיגה בדיוק את התוצאה ההפוכה, בולמת לחלוטין את גלגלי הכלכלה, מייצרת אווירת נכאים, מדכאת כל ניצוץ של יצירתיות שמהווה הכרח בל יגונה בעולם העסקים, מעמיקה עוד יותר את המיתון ומובילה את המשק לתהומות שמהן יהיה קשה מאוד, אולי בלתי אפשרי, לצאת.

רוני מזרחי רוני מזרחי רוני מזרחי

לעומת זאת, תוכנית ביידן מהבוקר דווקא בימים אלה בארצות הברית הוחלט על השקעה של 2,000 מיליארד דולר בכלכלה האמריקאית כדי להוציא מהבוץ.

נהפוך הוא: על קברניטי המשק, בממשלה, בכנסת, בבנק ישראל, בכל הדרגים, לפעול דווקא בעת הזאת להפחתת מיסים מיותרים, זאת על מנת להתניע מחדש את מנועי הצמיחה החיוניים כל כך ליציאה מהמשבר שאליו נקלענו בשנה האחרונה. בשוק הדיור מהווה דוגמא מצוינת לכך. מחירי הדירות מתודלקים ועולים בלי הרף לא בגלל שזה "כוח עליון", אלא מהטעם הפשוט שמחיר הדירה מגלם בתוכו 40 אחוזים מחירי קרקע (באזור הביקוש במרכז הארץ) עוד 45 אחוזים מיסים ותקרות שונות ומשונות ולנו היזמים נותר, במקרה הטוב, עד 10 אחוזים רווח, ממחיר המוצר הסופי זאת כמובן ובהנחה שהכל מתנהל כשורה וכידוע לכולנו, לעיתים קרובות ביותר זה לא קורה כך.

העלאת מיסים רק תגרום לכאוס מוחלט בשוק הדיור, תעלה עוד יותר את מחירי הדירות, תקשה מאוד על הקבלנים והיזמים לשרוד, ובטח על מפעלי התעשיה, הסוחרים, בעלי העסקים וכול מעסיקי העובדים במשק זאת לאחר שרבים מאיתנו נקלעו לקשיים במהלך השנה האחרונה עד כדי הפסקת פעילות מוחלטת, ובסופו של דבר המדינה היא זו שתפסיד הרבה יותר מהמצב הזה, כולל השלכות כלכליות וחברתיות ארוכות טווח.

במקום זאת הצעתי בעבר ואני מציע כיום ביתר תוקף להקטין כמה שיותר את המיסוי, לדאוג לכך שרשות מקרקעי ישראל תפורק לאנחות, מחיר הקרקע יירד ויהיה פיקוח על המכרזים שייפתחו לכל דכפין ולא רק לחבורה מצומצמת של קבלנים מיוחסים, שיורידו סוף סוף את המיסוי המיותר על מלט ועל ברזל מיובא ועל שאר ירקות, שיפתרו אחת ולתמיד את בעיית מכסות העובדים בענף, זאת על ידי יבוא מסודר של פועלים מקצועיים מיומנים ובמחירים מפוקחים, שיגדילו את אחוזי הבנייה ב-30 אחוזים באזור הביקוש ומתוך זה לקצות 20 אחוזים לזכאים במחירים מופחתים ו-10 אחוזים דירות להשכרה במחירים מסובסדים.

ומה שנכון לנדל"ן, נכון גם ליתר ענפי המשק ולמיליוני משקי בית במדינת ישראל המייחלים סוף סוף לצאת אל האוויר הפתוח, תרתי משמע, לאחר המחנק בו שהו שנה ויותר. צר לי מאוד, אבל הבשורה החדשה של קברניטי ופקידי בנק ישראל שלקוחה ממשנתם של מרקס ואנגלס, אבות הבולשביזם והקומוניזם, לא היא שתביא את המזור בעת הזאת. אנא מכם, תמחקו בבקשה מהלקסיקון את הצעתכם! אנשי העסקים, בעלי המפעלים, הסוחרים כולם קורסים תחת נטל הבירוקרטיה והרגולציה, מיסים והיטלים רבים ! רק כ- 50% מכולם בקושי מצליחים לשרוד.

*כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ומבעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות