אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הפראיירים של ישראל" הורשעו בתיאום מחירי קונסולות ומשחקי פיפ"א צילום: מתוך אתר FIFA

"הפראיירים של ישראל" הורשעו בתיאום מחירי קונסולות ומשחקי פיפ"א

בית המשפט הרשיע שלושה מנהלים של חנויות גיימיניג בתיאום מחירים של פלייסטיישן 4 ואקס בוקס וואן, וכן של משחקי מחשב פופולאריים בהם פיפ"א 2017, דרך קבוצות וואטסאפ שהם פתחו. השופט: "המחירים עלו במשך 8 חודשים, פוטנציאל לנפגעים רבים"

12.04.2021, 19:16 | תומר גנון

שלושה מנהלים של חנויות גיימיניג הורשעו היום (ב') בתיאום מחירי קונסולות משחקים ומשחקי מחשב פופולאריים בהם פיפ"א 2017 בסמוך להשקתו, דרך קבוצות וואטסאפ שהם פתחו תחת השמות "הפראיירים של ישראל" ו"המורחקים".

קראו עוד בכלכליסט

לנאשמים - אברהם פור מחברת גיים אנד מובייל שמפעילה חנות בראשל"צ; אברהם זיונץ מחברת פי.ג'י.איי שמפעילה את חנות פליי גיים ברמת גן; ותומר אביבי מחברת ג'נסיס גיימס שמפעילה חנות בנתניה - יוחסו עבירות של צד להסדר כובל (קרטל).

מטרת הקבוצות שהוקמו היתה לתאם את מחירי חלק מקונסולות המשחק הפופולאריות, פלייסטיישן 4 ואקס בוקס וואן, באתר השוואת המחירים "זאפ". כמו כן תיאמו המשווקים באמצעות הקבוצות את המחיר של משחק המחשב הפופולארי פיפ"א 2017 שיציעו במערכת העדכון העצמאית של ספקי "זאפ", וזאת ערב השקתו בישראל. ספקי "זאפ" יכולים לשנות את המחיר שהם מציעים למוצר בכל רגע נתון, והאתר מבצע סריקה של המחירים הקיימים במערכת כמה פעמים ביום, ומציג אותם באתר.

תיאום ערב השקה

 

בהכרעת הדין של השופט עמי קובו מבית המשפט המחוזי מרכז בלוד נכתב: "הוכח שהנאשמים יישמו את ההסכמות ביחס לקונסולות. הוכחו תיאומי מחירי פיפ"א 17 לקראת השקת המוצר וכן תיאומי קונסולות משחק במסגרת קבוצת 'הפראיירים של ישראל'. כן עולה שהנאשמים יישמו את ההסכמות במלואן ביחס למשחק הפיפ"א".

משחק פיפ"א, צילום: יחצ משחק פיפ"א | צילום: יחצ משחק פיפ"א, צילום: יחצ

"לאחר שהנאשמים הצליחו להעלות מחירים במשך שמונה חודשים", קבע השופט קובו, "באו להסכמה אסורה נוספת, רגע לפני השיא התחרותי של השקת משחק פיפ"א 17 ותיאמו את מחיר המשחק וקונסולות משחק שונות.

לפי הכרעת הדין, "היו מעל ל-200 אלף הקלקות על הקונסולות שמחיריהן תואמו. בתקופת הפעילות של קבוצת הווטסאפ 'הפראיירים של ישראל' שנמשכה מספר ימים היו מעל ל-25 אלף הקלקות על הקונסולות ומעל ל-20 אלף הקלקות על משחק פיפ"א 17. מדובר בפוטנציאל לנפגעים רבים. ההקלקות מבטאות התעניינות במוצרים בזמן אמת והעדים העידו על הביקוש למוצרים אלה וכך גם עלה בהתכתבות בקבוצות הווטסאפ. הראיות הכוללות את ההתכתבויות בקבוצות ונתוני ההקלקות הנן ראיות אובייקטיביות מזמן אמת".

חסינות לחושף התיאום

 

חקירת הפרשה החלה לאחר שאחד המשווקים שצורף לקבוצת הוואטסאפ, פנה למחלקת החקירות של רשות ההגבלים וחשף את הקרטל במסגרת תוכנית החסינות שמפעילה הרשות. התוכנית מאפשרת למי שצד לקרטל ומספק לרשות מידע מלא לקבל חסינות מהעמדה לדין, אם הוא פונה ראשון וחושף אותו.

כתב האישום כלל שתי פרשיות נפרדות - תיאום מחירי הקונסולות ותיאום מחיר פיפ"א 2017. על פי האישום הראשון, בסוף יוני 2016 פתח המשווק הראל לביא קבוצת וואטסאפ בשם "המורחקים" שבה היו חברים שישה משווקים. במסגרת הקבוצה הסכימו ביניהם חלק מהחברים לתאם את מחירי הקונסולות המפורסמות על ידם באתר "זאפ". כאשר אחר מבעלי החנויות סירב לשתף פעולה, נפתחה קבוצה נוספת תחת השם "הקבוצה בלי שי". היא היתה פעילה כ-8 חודשים ובאמצעותה תואמו גם מחירים של משחקי וידיאו שונים.

על פי האישום השני, ב-27 ביוני 2016 הושקה גרסת המשחק הפופולארי פיפ"א 2017. שבוע לפני ההשקה, פתחו המשווקים את קבוצת הוואטסאפ "הפראיירים של ישראל". באותו שבוע מרבית ההתעניינות של הגולשים באתר זאפ בנוגע למשחק פיפ"א 2017 ולקונסולות פלייסטיישן ואקס בוקס, היתה בחנויות של חברי הקבוצה. החברים בקבוצה סיכמו כי מחיר המשחק יעמוד אצל כולם על 299 שקל. בהמשך עדכנו את ההסכמה למחיר של 275 שקל במכירה מוקדמת, ו-299 שקל ביום ההשקה.

שוק משחקי המחשב בישראל כולל מספר קטן של יבואנים ועשרות משווקים ומפיצים של קונסולות המשחקים ומשחקי המחשב שמוכרים אותם בחנויות או דרך האינטרנט. על פי גורם המעורה בתחום, מחירי הקונסולות והשחקים בחנויות ובאתרי המשווקים, גבוהים לעיתים פי שניים מהמחירים שבהם ניתן להשיג את אותו מוצר בחו"ל.

תגיות