אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מההייטק לכלא: 38 חודשי מאסר ליזם שזייף נתוני שימוש באפליקציה צילום: נמרוד גליקסמן

בלעדי לכלכליסט

מההייטק לכלא: 38 חודשי מאסר ליזם שזייף נתוני שימוש באפליקציה

תומר יוסף, שגייס יותר מ־10 מיליון שקל עבור אפליקציה חברתית, הורשע בהסדר טיעון בעבירות מרמה וגניבה. בין היתר רכש בכסף דירה במנהטן

13.04.2021, 10:00 | תומר גנון

כשכסף גדול פוגש יזמי הייטק עם רעיונות יצירתיים זה יכול להסתיים לא פעם באקזיט מרשים. אבל לפעמים, כפי שעולה מהסדר טיעון שהוגש השבוע לבית משפט המחוזי מרכז בלוד, זה גם יכול להסתיים בהונאה. מדובר ב־10.5 מיליון שקל שהושקעו באפליקציה Meetey, בין היתר על בסיס נתוני משתמשים מזויפים, ורובם ירדו לטמיון.

יזם האפליקציה תומר יוסף מקדימה־צורן, שהחקירה על מעלליו נחשפה בעבר בעקבות עתירה להתרת פרסום שהגיש כלכליסט, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות מרמה, תחבולה, גניבה, הלבנת הון ומס. יוסף ירצה מאסר של 38 חודשי מאסר בפועל.

לפי ההסדר, יוסף הודה שרכש בחלק מכספי ההונאה, כ־3.7 מיליון שקל, דירת 2 חדרים בלב מנהטן במרחק הליכה מ"טיים סקוור" וכן השתמש בכסף לרכישת ריהוט לביתו בישראל ולתשלום לעורכת דין ויועצת עסקית.

תומר יוסף, צילום: נמרוד גליקסמן תומר יוסף | צילום: נמרוד גליקסמן תומר יוסף, צילום: נמרוד גליקסמן

חקירה פלילית בארה"ב

 

הקורבנות בפרשה, גל קלקשטיין ובת זוגו ליטל, שהשקיעו את הכסף באפליקציה שפעילותה הופסקה ב־2014, הצליחו להחזיר לעצמם במסגרת ההסדר רק כ־35% מהכסף שהשקיעו. גל, בן למשפחה שעשתה את הונה בעסקי האלגו טריידינג (אביו ואחיו ייסדו את חברת פיינל), ובת זוגו ליטל, יקבלו את התמורה ממכירת הדירה בניו יורק שרכש יוסף בכספם ומוערכת כיום ב־1.1 מיליון דולר. בנוסף יקבלו 605 אלף שקל שנתפסו בחשבונות הבנק של יוסף, וכן את הקנס שישלם, 400 אלף שקל, ובסך הכל כ־3.7 מיליון שקל.

גל קלקשטיין, צילום: ענר גרין גל קלקשטיין | צילום: ענר גרין גל קלקשטיין, צילום: ענר גרין

נגד יוסף, המיוצג על ידי עו"ד שרון נהרי, המתמחה בעבירות צווארון לבן והסגרות לחו"ל, התנהלה במקביל לישראל גם חקירה פלילית בארה"ב. זאת בעקבות התחזותו לעובדים בחברת יחסי הציבור הבינלאומית "אדלמן", שמרכזה במדינת ניו יורק, לצורך הוצאת כספים מבני הזוג קלקשטיין.

קלקשטיין: זבת חלב וויסקי מיליונר אלגו טריידינג, מומחה שיווק משבדיה ובעלי חברת אנרגיה סולארית מקימים את מזקקת הוויסקי הראשונה בישראל ב־1.5 מיליון דולר גלי וולוצקי, 16 תגובותלכתבה המלאה

יוסף, שעם תחילת החקירה בפברואר 2017 נעצר בנתב"ג על ידי חוקרי הונאה מרכז של המשטרה, עמד בפני בקשת הסגרה של הרשויות האמריקאיות. ההסדר שעליו חתם בישראל ישים סוף להליך האמריקאי, שגם מאחוריו עומדים בני הזוג קלקשטיין שהגישו תלונה בארה"ב.

יוסף, בן 37, שפיתח את האפליקציה החברתית Meetey, התראיין בספטמבר 2013 ל"כלכליסט" וסיפר ש־Meetey היא ניסיון לייצר רשת חברתית שמספקת נתונים על אירועים המתרחשים בשכונה הקרובה של המשתמש.

מספר שבועות לפני אותו ראיון, באוגוסט 2013, בני הזוג קלקשטיין כבר היו שותפים באפליקציה של יוסף, לאחר שרכשו 33% מהמניות בחברה. השניים פגשו את יוסף במשרדי חברת כוורת בהוד השרון. בפגישה הציג יוסף את האפליקציה בפניהם, וטען כי יש 100 אלף משתמשים ברשת. זה היה שקר.

הציג נתונים שקריים

 

על מנת לעמוד באבני הדרך של קבלת הכספים לפי דרישות החוזה הציג יוסף לשניים מדי רבעון נתונים שקריים על עלייה קבועה ורצופה במספר המשתמשים באפליקציה. בנובמבר 2014, יותר משנה לאחר חתימת החוזים, טען יוסף שיש לאפליקציה 2 מיליון משתמשים. גם זה היה שקר. באופן זה הוציא יוסף מבני הזוג 1.6 מיליון שקל.

עו"ד שרון נהרי, צילום: אבי לוי עו"ד שרון נהרי | צילום: אבי לוי עו"ד שרון נהרי, צילום: אבי לוי

בהמשך טען יוסף בפני בני הזוג קלקשטיין כי הם חייבים לפנות לשוק האמריקאי לקידום האפליקציה. הוא הקים בסוף 2014 בארה"ב חברה בשם Meetey ארה"ב. במקביל רכש דומיין תחת השם "edelmanpr.net" כדי להתחזות לעובדים בחברת יחסי הציבור הבינלאומית אדלמן ושלח לבני הזוג קלקשטיין סיכומים וחוזים פיקטיביים של Meetey עם פירמת אדלמן, כדי להוציא מהם כספים. בנוסף יצר ארבע כתובת מייל מזויפות של עובדים לכאורה בחברה שבאמצעותם פנה אל בני הזוג. בצורה זאת שכנע אותם להעביר סכום של 1.6 מיליון דולר לחשבונות שפתח. באמצעות הכסף שקיבל, יוסף רכש דירה ברחוב 47 במנהטן ב־1.18 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות