אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיק 4000:  "הבן יאיר קם בבוקר, עוקב אחרי הכל ומסית את האמא" צילום: ראובן קסטרו

פרשנות

תיק 4000: "הבן יאיר קם בבוקר, עוקב אחרי הכל ומסית את האמא"

היום החמישי בשלב ההוכחות סיפק אבחנה השוואתית על מידת השליטה שניתנה לנתניהו ואנשיו באתר וואלה לבין פוליטיקאים אחרים שפניותיהם לא היו בכמות. "תן לגברת כל מה שניתן, הוא מתאבד בשבילי", כך לפי אחד הסמסים שנשלחו משאול אלוביץ' למנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה

13.04.2021, 11:54 | משה גורלי

1. היום החמישי בשלב ההוכחות בתיק 4000 החל בסיפורים מ״השיפודיה״. בפולקלור הפנימי של מנכ״ל וואלה לשעבר אילן ישועה והעורך הראשי אבי אלקלעי, השיפודיה היא המערכת, והשיפודים הם הידיעות. שיפוד טעים הוא ידיעה שתערב לחיכו של נתניהו. ״תעלה כבר את השיפוד של הנגבי״, מדרבן ישועה את אלקלעי להעלות את הידיעה שכותרתה: ״צחי הנגבי: אם ייחתם הסכם גרעין, ישראל לא תהיה מחוייבת לו״, ומתחתיה ידיעה המבוססת על טקסט של ניר חפץ.

קראו עוד בכלכליסט

ואז הם מדברים על עוד שלושה שיפודים, שלושה גימלים: הגרעין, הגז והגברת. המארז המשולש שמכיל את סדר היום של ראש ממשלת ישראל - הגרעין האיראני, מתווה הגז והגברת, כמובן שלא בהכרח בסדר הזה. הטרלול במירעו.

אילן ישועה בבית המשפט, צילום: אלכס גמבורג אילן ישועה בבית המשפט | צילום: אלכס גמבורג אילן ישועה בבית המשפט, צילום: אלכס גמבורג

2. ואז נפתחו שערי הגיהנום של הציטוטים, שאלמלא דלפו מזמן, היו עושים היום את הכותרות הראשיות.

אלוביץ׳ לישועה: ״הגדול יוצא מעורו כדי לעזור ואנחנו לא יכולם לגמול לו בגלל חבורה של אפסים״. ישועה מנסה להגן על ״חבורת האפסים״, העיתונאים הישרים שמקשים על הגמול, הטובה תחת טובה, שאלוביץ מבקש להשיב לראש הממשלה.

״אנחנו מצליחים״, משיב ישועה, ומוסיף: ״זה עולה בדם ואם צריך גם נחליף את המערכת״.

ישועה מסביר היום את הדברים: ״הבנתי ששאול מכוון להטבות הרגולטוריות. הבנתי שביבי משנה את המורשת הישנה, מורשת גלעד ארדן ואבי ברגר במשרד התקשורת שפעלה בצורה מגמתית נגד בזק״.

ולגבי השינויים המערכתיים אומר היום ישועה: ״מול המערכת אז, כל ידיעה זה יום קרב, ואם רוצים ציות מלא צריך להחליף את המערכת״.

ומוצגת התכתובת של אלוביץ: ״תן לגברת כל מה שניתן, הוא מתאבד בשבילי״. נתניהו ״מתאבד״ פעמיים – גם בשביל אלוביץ' וגם בשביל הגברת. גברת, גרעין, גז. זה הסדר הנכון.

3. ועכשיו מגיע גם הילד. ישועה היום: ״הבן יאיר קם בבוקר, עוקב אחרי הכל ומסית את האמא. ואז זה מגיע אלינו כדרישות לא הגיוניות. שאול אמר ׳הוא המסית והמדיח׳. הייתי מקבל מסכים והתכתבויות. יאיר לניר, ניר לשאול, שאול אליי. הוא היה מופיע בראש ההתכתבויות".

ישועה עבר לאבחנה השוואתית מול פוליטיקאים אחרים שפניותיהם לא היו בכמות, בהיקף, ובעיקר במידת השליטה שניתנה לנתניהו ואנשיו בוואלה. "פוליטיקאים פנו מדי פעם לתקן כותרת או ידיעה שגרמה להם עוול", העיד ישועה, ״אבל כאן זה לא היה נורמלי. התייחסו אלינו כאילו אנחנו שייכים להם ועלינו לציית במידה מלאה״.

4. הסניגורים היו היום רגועים בהרבה מאתמול. גם הטונים בהתנגדויות שהביעו היו בווליום נמוך יותר. אולי התעייפו, אולי נמאס להם להתנפץ שוב ושוב על סירוב השופטים, במיוחד ראשת ההרכב רבקה פלדמן-פרידמן, להיענות לבקשותיהם. ואולי גם התובעת תירוש שיפרה את התנהלותה והחלה להראות להם מראי מקום ורפרנסים מהעדות באולם לבין חומרי החקירה. לכן מיעטו להתנגד היום, אבל חזרו מדי פעם על טענת המרכזית לפערים העצומים שבין החקירות במשטרה לבין רענוני הזכרון בפרקליטות ולבין העדות באולם. כל שלב נועד למסמר ולחזק את גרסת ישועה לאינטנסיביות ה׳קח תן׳, זיקה שבין ה״היענות החריגה״ של האתר ל״הטבות הרגולטוריות״. לטענת הסניגורים, עדותו של ישועה במשטרה הייתה אנמית יותר ולכן נזקקה הפרקליטות לשבע פגישות רענון כדי להעצימה לכדי מסר מחודד יותר על עסקת השוחד לכאורה שנכרתה בין נתניהו ואלוביץ׳.

בכל מקרה, הודיעו הסניגורים שהם שומרים לעצמם את אותו החופש בחקירה הנגדית. ואם בחקירה הראשית נחשפנו לתמונת השעבוד והציות המלאים של האתר לנתניהו בניצוחו של ישועה, תציג ההגנה תמונה נגדית של אתר עויין לנתניהו ששמר ברוב הזמן על עצמאותו, גם מול ישועה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות