אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אליהו רק ביקש לבחון את האפשרות שיחזור לכהן כיו"ר" צילום: ריפליי הפקות צילום

בלעדי לכלכליסט

"אליהו רק ביקש לבחון את האפשרות שיחזור לכהן כיו"ר"

בתגובה למכתבו של הממונה על שוק ההון משה ברקת, בו התנגד למינוי שלמה אליהו ליו"ר מגדל ביטוח, שיגר האחרון מכתב, בו טען כי רק ביקש לדעת את עמדת הדירקטורים בנושא. פרקליטיו: "שיחת טלפון קצרה היתה יכולה למנוע את שליחת מכתבך"

14.04.2021, 07:00 | גולן חזני

בעל השליטה בחברת הביטוח מגדל שלמה אליהו נסוג, לפחות זמנית, מהיוזמה להתמנות כדירקטור ויו"ר גם בחברתה־הבת מגדל ביטוח. זאת, במקביל לתפקידו כיו"ר החברה־האם מגדל אחזקות.  

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי בתגובה למכתבו הזועם של הממונה על שוק ההון, משה ברקת, בו התנגד בחריפות לכוונתו של אליהו להתמנות לדירקטוריון מגדל ביטוח ולאחר מכן לתפקיד היו"ר, כתב אליהו מכתב תגובה. במכתבו, ציין אליהו כי הישיבה שכונסה לאתמול, יום שלישי, נועדה לדבריו רק כדי לקבל את עמדת הדירקטורים במגדל אחזקות בנוגע לשאלת המינוי הכפול.

כאמור, שלמה אליהו (85) הוא יו"ר מגדל אחזקות, החברה־האם של מגדל ביטוח, שנסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי שוק של 4.1 מיליארד שקל.

עד חודש אוקטובר האחרון כיהן אליהו גם כדירקטור בחברה־הבת, מגדל ביטוח, אבל לאור הוראה של ברקת, לפיה עליו לבחור בין שני התפקידים, בחר אליהו להישאר כיו"ר מגדל אחזקות ולעזוב את תפקידו כדירקטור במגדל ביטוח וכן את יתר התפקידים בחברה־הבת, כמו יו"ר סוכנויות הביטוח.

ברקת הסכים, לאור זאת, לגנוז דו"ח ביקורת קשה שכתב על התנהלות מגדל, בעל השליטה שלה, וחלק גדול מהדירקטורים בחברה. עתה מבקש אליהו לשוב לתפקיד, בטענה שלרשות שוק ההון אין סמכות להתערב בענייני מגדל אחזקות וכי בחברות מתחרות כמו הראל, הפניקס וכלל ביטוח (עד לפני חצי שנה) משמש אותו אדם כיו"ר בחברה־האם וגם בחברה־הבת.

"רוח הדברים היתה כי תשובו ותיפגשו שנית"

במכתב, אותו שיגרו לברקת עוה"ד צבי אגמון ושיראל גוטמן בשם אליהו, נודע כי אליהו נפגש עם ברקת לפני פסח וכי "בפגישה הביע בפניך מר אליהו את עמדתו, לפיה הניסיון להביא יושב ראש לדירקטוריון מגדל ביטוח מבחוץ נכשל שלוש פעמים. באותה שיחה, עלתה מצד מר אליהו האופציה שבשונה מן העבר, לא אדם זר יכהן כיושב ראש. השיחה ביניכם הסתיימה בכך שכל צד יחשוב על המצב שנוצר ועל פתרונות ורוח הדברים היתה כי תשובו ותיפגשו שנית".

עוה"ד אגמון וגוטמן מציינים כי בין אליהו וברקת נקבעה פגישה נוספת ל־20 באפריל, וכי לקראת אותה פגישה "ביקש מר אליהו לקבל את עמדת הדירקטורים במגדל אחזקות, ביחס לאפשרות שהוא יחזור לכהן כיושב ראש מגדל ביטוח, ולו לתקופה קצובה. הכל מתוך ראיית טובת מגדל ביטוח וטובת מגדל אחזקות, והרצון לאפשר לדירקטוריון מגדל ביטוח להתמקד בפיקוח שלו על פעילות החברה".

עוה"ד אגמון וגוטמן חזרו והדגישו במכתב כי אליהו ביקש לדעת את עמדת הדירקטורים ועל בסיסה לגבש את עמדתו לקראת הפגישה עם ברקת.

"סמכותה הטבעית של מגדל אחזקות למנות דירקטור"

"נדגיש, כי למרות שזו סמכותה הטבעית של מגדל אחזקות למנות דירקטור למגדל ביטוח, והכל בכפוף לזכותך להתנגד למינוי ‑ משעה שמינוי זה כאמור יובא לשולחנך, כוונת מר אליהו - על בסיס ייעוץ משפטי שניתן לו, לא היתה להעלות להצבעה מינוי כלשהו לפני הפגישה עמך. את הדברים הללו אנו יכולים לומר גם באופן אישי, ואנו מאמינים כי שיחת טלפון קצרה עם מר אליהו היתה יכולה למנוע את שליחת מכתבך". אגמון וגוטמן מציינים כי הישיבה בוטלה כדי לא להעמיד את הדירקטורים בעימות ישיר מול ברקת וכי אין בביטול הישיבה הסכמה להיענות לטענות של ברקת.

ב"כלכליסט" נחשף כי ברקת שיגר מכתב לארבעה דירקטורים במגדל ביטוח, שמכהנים גם במגדל אחזקות, אריה מינטקביץ, עוזי מוסקוביץ, חיים רמון וגבי פיקר, שבו הזהיר אותם מפני השלכות אישור מינויו של אליהו כדירקטור במגדל ביטוח עד כדי חשש להפרת אמונים כלפי החברה.

מימין: שלמה אליהו ומשה ברקת , צילומים: עמית שעל, אוראל כהן מימין: שלמה אליהו ומשה ברקת | צילומים: עמית שעל, אוראל כהן מימין: שלמה אליהו ומשה ברקת , צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות