אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לתפארת מדינת ישראל": חגיגות ה-73 נפתחו בטקס הדלקת המשואות צילום: אולפני הרצליה

"לתפארת מדינת ישראל": חגיגות ה-73 נפתחו בטקס הדלקת המשואות

ישראל חוגגת 73: בטקס בהר הרצל, שהתקיים בסימן "אחווה ישראלית", השיאו שירה איסקוב ושכנתה עדי גוזי שהצילה אותה משואה "לזכר הנשים שלא זכו שזעקתן תישמע". שלומי שבת השיא משואה ושר את "בגלל הרוח". אייבי מוזס שאיבד את אשתו ובנו בפיגוע: "הניצחון של משפחתי". האח מאהר איברהים שקרא "שמע ישראל" לחולה קורונה שגסס: "לבנות עתיד של שלום ואחווה"

14.04.2021, 20:18 | ynet

מזיכרון לעצמאות ומסגרים לחגיגות פומביות: ישראל חוגגת הערב (יום ד') 73 אביבים וטקס הדלקת המשואות, שפתח את אירועי יום העצמאות, התקיים בהר הרצל בסימן "אחווה ישראלית". שירה איסקוב ושכנתה עדי גוזי שהצילה אותה מניסיון רצח השיאו משואה "לכבוד הרבים והטובים שמקדישים את חייהם למאבק באלימות בכלל ובאלימות נגד נשים בפרט". הזמר שלומי שבת השיא משואה ושר את שירו "בגלל הרוח" - וראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין נשאו דברים. לאחר מכן הודלקו 12 המשואות.

 

איסקוב וגוזי הוסיפו: "לכבוד הנשים שקמות מן השאול; ובפנים גלויות, אמיצות ויפות מזכירות לנו עוד כמה יש לנו לתקן. לכבודן ולזכרן של כל הנשים שלא זכו שזעקתן תישמע; לכבוד כל מי שזקוקה ממש עכשיו לביטחון, לתקווה, לאהבה ולכוח לצאת החוצה. זה קשה וזה מפחיד, אבל זה אפשרי, וזה כל כך שווה את זה - ולתפארת מדינת ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך בסרטון שהוקלט מראש: "מזל טוב, מדינת ישראל שלנו. אנחנו כל כך אוהבים אותך. עברנו שנה קשה של מגפה עולמית ועברנו אותה יחד. פעם נוספת גילינו עד כמה חזק העם שלנו ואיך ברגע האמת כולנו מתגייסים כאיש אחד לשמור על החיים ולחזור לחיים. וחזרנו בענק. יצאנו ממגפה לגאולה. מהסגרים - למסעדות. עשינו זאת בזכות הצוותים הרפואיים שלנו והמתנדבים.

 

"עשינו זאת בזכות הנכדות והנכדים שהתגעגעו לסבא וסבתא - וסבא וסבתא שהביאו את אהבתם לזום. השנה גילינו שוב את כוחו של העם הנפלא שלנו, האמונה, החיים. השנה מימשנו את דבריו של הרצל: אם תרצו - אין זו אגדה. רצינו והפכנו את ישראל לאגדה. אנחנו שומרים על ביטחוננו מול זירה שממשיכה לאתגר אותנו בזכות החיילות והחיילים שלנו. אנחנו מצדיעים להם באהבה ובהערכה".

 

עוד אמר ראש הממשלה: "לאמונה שלנו יש דרך, והתקווה שלנו יש שם - מדינת ישראל. החלום שהתגשם. אז בואו נרים יחד לחיי העם הזה וכמה שטוב שהוא כזה, דתיים וחילונים, יהודים וערבים. יחד חלמנו, יחד הגשמנו ויחד ניצחנו. חג עצמאות שמח, מדינת ישראל".

הטקס בהר הרצל, צילום: אולפני הרצליה הטקס בהר הרצל | צילום: אולפני הרצליה הטקס בהר הרצל, צילום: אולפני הרצליה

אסתר חיות בטקס, צילום: אולפני הרצליה אסתר חיות בטקס | צילום: אולפני הרצליה אסתר חיות בטקס, צילום: אולפני הרצליה

משמר הכנסת, צילום: אולפני הרצליה משמר הכנסת | צילום: אולפני הרצליה משמר הכנסת, צילום: אולפני הרצליה

בני הזוג נתניהו, צילום: אולפני הרצליה בני הזוג נתניהו | צילום: אולפני הרצליה בני הזוג נתניהו, צילום: אולפני הרצליה

בני גנץ, צילום: אולפני הרצליה בני גנץ | צילום: אולפני הרצליה בני גנץ, צילום: אולפני הרצליה

טקס יום העצמאות, צילום: אולפני הרצליה טקס יום העצמאות | צילום: אולפני הרצליה טקס יום העצמאות, צילום: אולפני הרצליה

הזמרת נרקיס בטקס, צילום: אולפני הרצליה הזמרת נרקיס בטקס | צילום: אולפני הרצליה הזמרת נרקיס בטקס, צילום: אולפני הרצליה

 

 

 במהלך הטקס התקיימה הצדעה לצוותים הרפואיים בשירה המונית של "קולולם", שבה השתתפו עשרות רופאים מקופות החולים ובתי החולים ברחבי הארץ. הזמרת נרקיס ביצעה את השיר "אדרבה" שמבוסס על תפילתו של רבי אלימלך מליז'נסק - ועברי לידר ביצע עיבוד מיוחד לשיר "תן לזמן ללכת". אילנית ומרגלית צנעני יבצעו דואט של השירים "אהבה היא שיר לשניים" ו"עוד יהיה לי" וליאור נרקיס יחתום את הדלקת המשואות בשירה משותפת עם הלהקות הצבאיות.

 

יו"ר הכנסת יריב לוין נאם: "אנחנו מסתכלים הערב בגאווה גדולה על האומה שייסדנו. אנחנו מעצמה טכנולוגית; מובילים בפיתוח החקלאי, והאוכל - אין כמו האוכל שלנו. ב-73 שנים בנינו ביחד ובהצלחה גדולה את המדינה המדהימה הזו. אנו מגשימים במסירות נפש את החזון הציוני הגדול. עמנו העתיק, עם ישראל, חי וקיים. נכון, לא הכול מושלם. יש עוד מה לתקן והרבה מה לעשות. גם היום העולם כולו מסתכל עלינו בהערכה גדולה. רבים בעולם היו רוצים להיות במקום שאנחנו נמצאים בו. הם יודעים - וגם לנו מותר לעצמנו, בחיוך ובגאווה: אשרינו שזכינו להיות אזרחי מדינת ישראל".

מנחי הטקס, דידי הררי ויעל בר זוהר, צילום: אולפני הרצליה מנחי הטקס, דידי הררי ויעל בר זוהר | צילום: אולפני הרצליה מנחי הטקס, דידי הררי ויעל בר זוהר, צילום: אולפני הרצליה

טקס נעילת אירועי יום הזיכרון, צילום: אולפני הרצליה טקס נעילת אירועי יום הזיכרון | צילום: אולפני הרצליה טקס נעילת אירועי יום הזיכרון, צילום: אולפני הרצליה

עוד אמר ח"כ לוין: "אומתנו היא התגלמות הצדק ההיסטורי, וההיסטוריה הזו נכתבה גם באותיות של זהב. מכובדי, ראש הממשלה בנימין נתניהו, כולנו התרגשנו לראות אותך חותם על הסכמי השלום ומכריז על כינון היחסים עם איחוד האמירויות הערביות, עם בחריין, עם סודן וכמובן עם מרוקו. ההסכמים האלה הם מחמאה עצומה לישראל ולעמי האזור. ההסכמים האלה הם ברכה עצומה לישראל ולעמי האזור. הם פתח לשגשוג כלכלי, לחיזוק הביטחון ולתנועת תיירות שלא הכרנו - והם ביטוי לשלום אמרת המבוסס על רצון אמיתי בשלום. שלום מתוך כבוד הדדי, מתוך שמירה על זכויותינו בארצנו. עם ישראל, בארץ ישראל, מאז ולתמיד. השלום, הוא לא רק שלום שנעשה עם אויבים. הוא קודם כל שלום מבית.

"עברנו ארבע מערכות בחירות קשות. תקופה ארוכה של חוסר יציבות, של חוסר ודאות, שפוגעת בסופו של דבר בכולנו. זו העת לאחות את הקרעים. גם כשדעותינו מנוגדות, אנו עדיין שני צדדים של אותו המטבע. עם אחד. יום העצמאות הזה - הוא הרגע הנכון. להעדיף את המחבר בינינו. למצוא את המשותף. והחג הזה, הוא החג של כלל אזרחי ישראל: יהודים, מוסלמים, דרוזים, נוצרים, צ'רקסים. החג של כולנו".

עוד אמר יו"ר הכנסת: "השנה הוכחנו שאנחנו יודעים לעמוד ביחד. עמדנו ביחד אל מול מגפת הקורונה שפגעה בעולם כולו. כאבנו ביחד עם המשפחות אשר המגפה גבתה את חיי יקיריהן. המאבק במגפה חשף את הערבות ההדדית בינינו. הוא גם חשף את עוצמתה של מערכת הבריאות שלנו. בחזית המאבק ניצבו הצוותים הרפואיים אשר פעלו בהקרבה ובנחישות מעוררי התפעלות. בזכותכם, רופאות ורופאים, בזכותכם, אחיות ואחים, בזכות העובדים והמתנדבים בשירותי הרפואה וההצלה, בזכותכם ניצלו רבים כל כך. כל הכבוד לכם.

 

"בצד המערכה נגד נגיף הקורונה, המשכנו גם השנה לעמוד איתן על משמר יכולתנו לקיים חיים של יצירה ושל בטחון. לפני זמן קצר הסתיימו אירועי יום הזכרון לחללי מערכות ישראל. עמדנו, בעיניים דומעות לצד המשפחות השכולות היקרות. כולנו מעלים על נס את זכרם של מיטב בנינו ובנותינו שבמותם ציוו לנו את יכולתנו לחיות כאן. אנו מאחלים החלמה לנכי ופצועי צה"ל וכוחות הביטחון אשר הקריבו את גופם ואת נפשם למען כולנו. לרגע איננו שוכחים את שבויינו ונעדרינו, ואנו מתפללים לשובם הביתה במהרה".

 

"חיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון היקרים", הוסיף ח"כ לוין, "אתם ערוכים בכל עת, ועושים לילות כימים, גם הלילה הזה, על מנת להבטיח את ביטחוננו. אתם ראויים לכל שבח. אנחנו אוהבים אתכם".

לאחר מכן הוא השיא את המשואה הראשונה - ואמר: "אני, יריב בן להוריי האהובים גאיל ואריה לוין, יושב ראש הכנסת, אשר זכיתי ביחד עם רעייתי יפעת להקים בית בישראל ולגדל את שלושת ילדינו עידן, ניב ועדי, מתכבד להשיא משואה זו של יום העצמאות ה-73 למדינת ישראל. לכבוד חיילי, וקציני צה"ל, אנשי משטרת ישראל וכוחות הביטחון, המגנים על מדינת ישראל בים, באוויר, וביבשה; לכבוד הצוותים הרפואיים, העושים לילות כימים למען בריאותנו, לכבוד החיסונים, לכבוד: ההתגייסות שלנו, אזרחי ישראל, שבאנו בהמוננו להתחסן; לכבוד הארץ שלנו, ארץ ישראל. לכבוד גואלי הקרקע, המתיישבים, בגולן ובגליל, בבקעת הירדן וביהודה ושומרון, בהר ובנגב ולכבוד דור מייסדי המדינה שחלמו והגשימו עבורנו ועבור הדורות הבאים - ולתפארת מדינת ישראל!".

בשנה שעברה, נזכיר, נערך טקס המשואות ללא נוכחות קהל והוקלט מראש. השנה נמצאים בהר מאות בני אדם - כולם בעלי תו ירוק. בשל המגבלות והתקנות, חלקים מהטקס הוקלטו מראש בשטח ההר. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לברך גם השנה את הציבור הישראלי בסרטון מוקלט. לאחר מכן, ישיא יו"ר הכנסת יריב לוין משואה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות