אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמניה: ביהמ"ש ביטל את הקפאת השכירות בברלין צילום: ברלין אסטייט

גרמניה: ביהמ"ש ביטל את הקפאת השכירות בברלין

לפי בית המשפט החוקתי, ההחלטה שטלטלה את שוק הנדל"ן בבירת גרמניה עומדת בניגוד לחוק של הממשלה הפדראלית שכבר מפקח על השכירות; עתה תיתכן העלאה של מאות יורו בחוזי שכר הדירה

15.04.2021, 11:54 | חדשות חוץ

בית המשפט החוקתי בקרלסרוהה שבגרמניה  פסק שלממשלה המקומית בברלין לא הייתה כל זכות להטיל הגבלת שכירות בבירה הגרמנית


קראו עוד בכלכליסט:ברלין , צילום: בלומברג ברלין | צילום: בלומברג ברלין , צילום: בלומברג

לפי הפסיקה, מכיוון שהממשלה הפדראלית כבר חוקקה חוק המפקח על השכירות, הממשלה המקומית לא יכולה להטיל חוק משל עצמה שמפר אותו, ולפיכך חוק הגבלת השכירות בברלין אינו תקף. 

במסגרת ההגבלה שהוטלה בברלין ונכנסה לתוקף בפברואר שעבר, הוקפאה השכירות ב-90% מהדירות בעיר למשך חמש שנים לרמה שבה היתה ביוני 2019. כן הוחלט שאסור לקבוע שכירות חדשה ברמה גבוהה מכך, ונכון לנובמבר 2020,  היה צריך להפחית כל שכירות קיימת שעדיין היתה גבוהה מהרמה הזו. 

חוק הגבלת השכירות בברלין היה אחד השנויים ביותר במחלוקת בגרמניה בשנים האחרונות.  בעלי הבתים טענו שהוא אינו חוקתי מכיוון שלממשלה מקומית אין מנדט להתערב במדיניות הדיור, וכי זו הסמכות של הממשלה הפדראלית בלבד. 

התומכים לעומת זאת טענו שהחוק היה צעד חיוני כדי לשמור על דיור בר השגה בבירה הגרמנית, שם מחירי השכירות האמירו בשנים האחרונות. עמותת הנכסים הגרמנית (ZIA) חישבה בשנה שעברה כי השכירות בחוזים חדשים שנחתמו בעיר זינקה ב-27% בין 2013-2019. 

הממשלה הפדרלית העבירה ב-2015 תקנה המאפשרת לבעלי דירות להעלות את השכירות עד 10% מעל מחיר השוק המקומי, ולפי בית המשפט החוקתי הוא מונע מברלין להטיל תקנות משלה שיפרו תקנה זו.

החוק בברלין נכנס לתוקף ב-23 בפברואר, 2020,  וגרם לחוסר ודאות בשוק הדיור בעיר, בין השאר מכיוון שבעלי הדירות הכניסו סעיף "צללים" בחוזי השכירות, כלומר תעריפים גבוהים יותר שהדיירים יידרשו לשלם רטרואקטיבית אם בית המשפט יבטל את החוק. עתה תיתכן העלאה של מאות יורו בחוזי השכירות ויישום של אותם סעיפי צללים.שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות