אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבלין בטקס העצמאות האחרון שלו בבית הנשיא: "עבדנו להעמקת ההיכרות בין השבטים" צילום: לע"מ

ריבלין בטקס העצמאות האחרון שלו בבית הנשיא: "עבדנו להעמקת ההיכרות בין השבטים"

הנשיא אירח בפעם האחרונה בכהונתו את אירוע "כל ישראל מירושלים", ואמר: "שנה לא קלה, אבל אני אופטימי". יחד עם הרמטכ"ל סקר הנשיא את 120 החיילים המצטיינים. כוכבי: "השבטים הדיגיטליים, המלאים בזעם ולא בעובדות, מאיימים לפורר את הלכידות של החברה"

15.04.2021, 12:10 | איתמר אייכנר, ynet
ישראל חוגגת 73: נשיא המדינה ראובן ריבלין אירח הבוקר (יום ה') בפעם האחרונה בכהונתו את אירוע "כל ישראל מירושלים" וטקס 120 החיילים המצטיינים. גם הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי השתתף באירוע, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ לא משתתפים השנה בשל הגבלות הקורונה.

 

קראו עוד בכלכליסט

"זו הייתה שנה לא קלה, בלשון המעטה", אמר הנשיא ריבלין. "אבל אני אופטימי. הנגיף הצליח להזכיר לנו את הדברים שהם באמת חשובים. הערבות ההדדית וההתגייסות המשותפת למען האחרים הן הבסיס לחברה החזקה שלנו".

מטס יום העצמאות, צילום: איי אף פי מטס יום העצמאות | צילום: איי אף פי מטס יום העצמאות, צילום: איי אף פי

הוא התייחס לנאום השבטים שנשא ב-2015 ואמר: "לא התכוונתי להטיף מוסר. רציתי להציב ראי בפני החברה בישראל ועשיתי זאת על מנת לקרב. אנו חיים פה יחד, בין השבטים השונים שלנו. ערבים, יהודים, חילונים, דתיים. עבדנו קשה מאוד בבית הנשיא כדי להעמיק את ההיכרות בין השבטים ואני מקווה שההצלחה שלנו בתחילת הדרך תביא לידי הבנה שאנחנו מדינה שיש בה גם שבטים".

הטקס החל במטס כבוד בהצדעה לחיילים המצטיינים שמייצגים את זרועות הצבא. אחריו סקרו הנשיא והרמטכ"ל את 120 החיילים והחיילות המצטיינים. מפקדיהם של אותם חיילים המליצו עליהם לקבלת אות ההצטיינות מהנשיא בשל שירות משמעותי ותרומה יוצאת דופן לצה"ל ולמדינת ישראל. בשל הנחיות המאבק בקורונה המשך האירוע הוקלט מראש.

לחיילים המצטיינים הוא אמר: "אני מתרגש לעמוד מולכם כאן היום בפעם האחרונה כנשיא. ביום העצמאות הזה אתם ואתן נותנים לנו 120 סיבות להתגאות. אתם השפיץ של השפיץ. הטופ שבטופ. אני מתבונן בכם בעיניים הבורקות, בנשימות המתרגשות, ויודע שגם אם נדמה שאנחנו כעם מתקשים לפעמים להסכים על דרך, לא איבדנו את הכיוון. לא איבדנו את המצפן. אנו יודעים היטב שצה"ל הוא גם השער אל החברה הישראלית. עלינו להבטיח שהוא יהיה פתוח לכולם".

ריבלין, היום, צילום: לע"מ ריבלין, היום | צילום: לע"מ ריבלין, היום, צילום: לע"מ

גם הרמטכ"ל כוכבי התייחס בנאומו לפילוג בציבור בישראל: "זו רק הפעם השלישית לאורך כל ההיסטוריה היהודית שבה עם ישראל הוא ריבון בארצו. הריבונות העברית הראשונה, בתקופת הבית הראשון, התפרקה והתפלגה לשתי מדינות, ממלכת ישראל וממלכת יהודה. המתח ביניהן החליש אותן והוביל לקריסתן. התופעה חזרה על עצמה לקראת סוף ימי הבית השני, במהלך המרד הגדול ברומאים: בזמן שהגייסות של טיטוס צרו על ירושלים מבחוץ, סרבו הלוחמים היהודים להתאחד מבפנים, וכשגברה השבטיות על הלאומיות, גברו הרומאים על היהודים.

"המהפכה הדיגיטלית שהביאה לעולם ברכה רבה, נושאת עימה גם השלכות לא מתוכננות. אחת מהן היא פיצול של החברה לתיבות תהודה רבות ומבודלות זו מזו, שבהן אנו נחשפים שוב ושוב לדומים לנו, לשבטים. השבטים הדיגיטליים החדשים, המלאים בזעם ולא בעובדות, מפוררים את הלכידות של חברות רבות בעולם, ומאיימים לעשות כך גם בישראל".

אבוהב במקום ריבלין

בחלקו הראשון של המשדר, בהנחיית רותם אבוהב, השתתפו הזמרים אליעד נחום ואסתר ראדה, והוא כולל גם הצדעה ליוצר ולזמר אביהו מדינה. יחד איתם חגגו לצד נשיא המדינה גם ישראלים מכל קצוות הארץ בהצדעה מיוחדת למתנדבים, צוותי החינוך והצוותים הרפואיים.

לקראת סיום שאלה אבוהב את ריבלין אם יש לו תוכניות לפנסיה, לאחר סיום כהונתו בקיץ, והוא ענה: "אני בחור צעיר ואני רוצה להשקיע את הזמן שלי עם המשפחה, בעיקר עם הילדים והנכדים. והם לא רוצים סבא נשיא, אלא סבא אמיתי שיילך איתם לכדורגל, לתיאטרון, לקונצרטים, שיהיה איתם".

יש מצב שאני אחליף אותך? אישה, מזרחית.

"לא אני זה שמחליט מי יגיע אחריי, אבל אני בטוח שהנשיא או הנשיאה הבאים שייבחרו על ידי הכנסת ימשיכו את העבודה שעשינו כאן. אני מאחל להם בהצלחה רבה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות