אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לילה שני ברציפות: רקטה התפוצצה בעוטף עזה, צה"ל תקף ברצועה צילום: אי אף פי

לילה שני ברציפות: רקטה התפוצצה בעוטף עזה, צה"ל תקף ברצועה

בין המטרות שהותקפו: מתקן אימונים, עמדת משגרי נ"מ בפיתוח, מפעל לייצור בטון ותשתית של מנהרת טרור התקפית של חמאס. התקיפה באה לאחר שאמש, ערב שני ברציפות, שוגרה רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל. הרקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, אין נפגעים. אתמול לפני 20 שנה נורתה הרקטה הראשונה מעזה: "חיים בהפקרות ביטחונית"

17.04.2021, 08:28 | מתן צורי, יואב זיתון, ynet
רקטה ששוגרה מרצועת עזה התפוצצה אמש (שישי) בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול שבנגב המערבי. בעקבות השיגור הופעלה התרעת צבע אדום ביישובים חולית ושדי אברהם. האזעקה נשמעה בשעה 21:43. מצה"ל נמסר כי זוהה שיגור אחד לעבר שטח ישראל. ממועצת אשכול נמסר כי הרקטה ככל הנראה התפוצצה מחוץ לשטח היישובים, וכי מתבצעות סריקות על ידי הצבא. עוד נמסר כי לא היו נפגעים ולא ידוע על נזק.

 

קראו עוד בכלכליסט

בתגובה, צה"ל תקף הלילה מטרות חמאס ברצועה. מדובר צה"ל נמסר כי "מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו שורת יעדי טרור". בין המטרות שהותקפו מתקן אימונים, עמדת משגרי נ"מ בפיתוח, מפעל לייצור בטון ותשתית של מנהרת טרור התקפית של חמאס. שניים מהיעדים שהותקפו - עמדת משגרי הנ"מ ומפעל הבטון - חריגים יחסית בכך שצה"ל חושף בפגיעה בהם טפח מהתעצמותו של חמאס ברצועה - שבמסגרתה הוא מפתח מנהרות לחימה פנימיות ומתקרב לגבול וכן מייצר באופן עצמי משגרים נגד מטוסים.

 

אילנית סויסה מקיבוץ כפר עזה נסעה עם בתה בכביש מכיוון שדרות לביתן ובדרך הן דווחו כי נשמעה אזעקה באשכול, כמה עשרות קילומטרים מהן. "הבת שלי רננה אומרת לי ‏'אמא, אם יהיה עכשיו צבע אדום בנסיעה, את תעצרי בצד ותשכבי מעליי?'", סיפרה. "זו הייתה תגובתה לאזעקה שהייתה באשכול בזמן שנסענו הביתה. אחסוך ‏את שאר השיחה, זה עצוב עצוב. ילדה בת 11 בארץ ישראל, שבדיוק חגגה 73, חיה בהפקרות ביטחונית ואיש לא לוקח אחריות".

 

שלשום, בצאת יום העצמאות, התפוצצה רקטה ששוגרה מרצועת עזה בשטח פתוח ליד שדרות, סמוך לגדר המערכת. האזעקה נשמעה בשדרות ובקיבוצים הסמוכים ניר עם ואיבים, שבמועצה האזורית שער הנגב. בעיריית שדרות מסרו כי לא היו נפגעים בגוף ולא נגרם נזק. בתגובה, תקף צה"ל מטרות חמאס ברצועה - אתר לייצור אמצעי לחימה, מנהרת הברחת אמצעי לחימה ועמדה צבאית.

 

 

תקיפות צה"ל ברצועת עזה. ארכיון, צילום: אי אף פי תקיפות צה"ל ברצועת עזה. ארכיון | צילום: אי אף פי תקיפות צה"ל ברצועת עזה. ארכיון, צילום: אי אף פי

 

 

בדיוק אתמול לפני 20 שנה, ב-16 באפריל 2001, נורתה הרקטה הראשונה מרצועת עזה. הרקטה ההיא אותרה בשטח פתוח מחוץ לשדרות, אך מאז כבר שני עשורים שתושבי עוטף עזה סובלים מירי, כמעט בלתי-פוסק, מצדה השני של הגדר.

 

הירי הראשון אז היה של שתי פצצות מרגמה משודרגות, והן התפוצצו מטרים ספורים משורת הבתים הראשונה של שכונת רבין בשדרות. בכתבה שפורסמה למחרת ב"ידיעות אחרונות" אמרו התושבים ההמומים כי "הפכנו לקריית שמונה". מקור במערכת הביטחון צוטט אז בעיתון מביע חשש כי עלולות להיות נפילות גם בקיבוץ יד מרדכי "ואפילו באשקלון".

 

אחת מפצצות המרגמה התפוצצה ליד ביתו של ראש העיר שדרות דאז אלי מויאל. "בדיוק נכנסתי הביתה, ופתאום שמעתי פיצוץ עז", סיפר אז. "יצאתי החוצה מיד, וראיתי ממרחק לא רב ממני – אולי עשרה מטרים – אש ותמרות-עשן, ובעודי מנסה להבין מה קרה, שמעתי פיצוץ שני. לא יאמן, העיר שלי תחת אש מרגמות מהרצועה".

 

ממשלת ישראל הכריזה במהלך השנים שוב ושוב כי תפעל לחיסול התופעה, אבל ההבטחות נותרו בגדר מילים והמספרים מדברים בעד עצמם: עשרות אלפי רקטות וטילים גרמו להרוגים, פצועים, נזק ופגיעה נפשית באינספור תושבים - רבים מהם ילדים. תושבי האזור חיים בפחד מתמיד, גם בתקופות שבהן יש שקט יחסי, וזאת משום שלכולם ברור כי זו שאלה של זמן עד שהרקטה הבאה תיפול.

 

בהיעדר פתרון מהממשלה ממשיך צה"ל במאמץ בלתי פוסק להגן על התושבים. ביום העצמאות התקיימה במועצה האזורית אשכול, לא הרחק ממקום הנפילה אמש, תערוכה שבה הוצגו אמצעים חדשים לגילוי מנהרות לצד כלי נשק שכמותם מכירים התושבים כמו טנקים, תותחים ורובים.

 

באירוע, שהתקיים באנדרטת אוגדת הפלדה סמוך לכרם שלום, ציין ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, את הקשר של היישובים עם הצבא: "הקשר והשותפות של ישובי אשכול עם החטיבה הדרומית הוא קשר משמעותי ויוצא דופן שאין שני לו בארץ. האירוע היה אירוע בונה חוסן שממחיש בצורה חזקה לילדים ולמבוגרים את יכולות צה"ל בהגנה ובהתקפה. את הסכנה מרצועת עזה רואים, שומעים ומרגישים היטב, אבל ההגנה לרוב שקופה ואירוע שכזה איפשר לנו להוציא אותה לאור ולהציגה בפני האזרחים".

 

עד שלשום, הפעם האחרונה ששוגרה רקטה לעבר יישובי הדרום הייתה ביום הבחירות לפני שלושה שבועות, בזמן שנתניהו היה בבאר שבע במפגש עם פעילי ליכוד. הרקטה, המיועדת לטווח בינוני, זוהתה במערכות של צה"ל, אך לא הופעלה אזעקה כיוון שכוונה וככל הנראה התפוצצה בשטח פתוח. כמה שעות לאחר מכן חיל האוויר תקף בעזה בתגובה.

חודשיים קודם לכן שוגרה מעזה רקטה לשער הנגב והתפוצצה בשטח פתוח. לא היו אז נפגעים ולא נגרם נזק. בעקבות הירי תקפו טנקים של צה"ל עמדות חמאס בעזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות